Formula1 2021 Bahreyn Grand Prix Deu Formula Yorumu

Formula 1 Bahreyn GP'de kazanan Lewis Hamilton - Motor Sporları Haberleri 

2021 Bahreyn Grand Prix, 26-28 Mart 2021 tarihleri arasında Bahreyn Uluslararası Pisti'nde gerçekleştirilmiş olan 2021 Formula 1 sezonunun ilk yarışıdır.

Hepimizin aklında, bu yarıştan sonra özellikle, birtakım sorular var. Geçen sene rakibi olmayan takım Mercedes bu sene Redbull’a karşı nasıl yavaş kaldı, Aston Martin neden bu kadar geride, Alpha Tauri’nin sıralama ve yarış performansındaki artışın nedeni nedir gibi soruların yanıtının bir kısmı geçen sene gelen aerodinamik kısıtlamada gizli. Bu kuralı ilk okuduğumda önümüzdeki sezonun farklı bir sezon olacağını hatta ve hatta ondan sonraki sezonu bile etkileyeceğini öngörmüştüm. Yazımda sizlere takımımın aerodinamik tasarım sorumlusu olarak bu soruların cevabınlarını sahip olduğum bilgiler doğrultusunda vermeye çalışacağım.

  2021 Bahreyn Grand Prix, 26-28 Mart 2021 tarihleri arasında Bahreyn Uluslararası Pisti'nde gerçekleştirilmiş olan 2021 Formula 1 sezonunun ilk yarışıdır.Yapılan kısıtlama araç tabanında yer alan difüzörleri olumsuz yönde etkiliyordu ve araçların %10 daha az yere basma kuvveti üretmeleri bekleniyordu. 2021 konseptine baktığımızda da bu kurala fazlasıyla aykırı gelecek, aracın yere basma kuvvetinin büyük kısmını tabandan üretecek bir konseptiydi. İşte bu noktada FIA, takımları seçim yapmaya zorladı hatta şu anda bile zorluyor diyebiliriz. Eğer takımlar bu seneki araca odaklanırsa önümüzdeki sene alışkın olmadıkları bir tasarımda zorluk yaşayacaklardı. O yüzden takımlar uzun vadede başarılı olmak adına 2020 araçlarına yeni kısıtlamalara uyarlayarak 2021’de piste çıktılar. Fakat bu yarış haftasında gördüğümüz gibi bu bazı takımları ciddi derecede etkilemişken bazı takımları öne bile geçirdi.

  Tartışmaya açık tabi ama bence Mercedes şu an araç olarak Redbull’un gerisinde ama tartışmaya açık olmayan bir şekilde kural değişikliği Mercedes’e kan kaybettirmiş. Bunun yanında Redbull cephesinin denge sorunları yaşamadığını, geçen sene sahip oldukları öne yatık araç konseptin bu seneki araca sorunsuz bir şekilde adapte ettiklerini görüyoruz. Ayrıca Honda motoru da şampiyon takımı yakalamaya, hatta geçmeye yetecek gücü sağlamış gibi duruyor. Tüm bu etmenleri topladığımızda söyleyebilirim ki bizleri bu sene güzel bir rekabetin beklediğinden eminim. İşin en zevkli tarafı ise böylesine sıkı geçen bir rekabette bu senenin aracına daha fazla odaklanan takımın kazanacağına inanıyor olmam. Bir diğer taraftan iki takım da bir yandan uzun vadede sonraki senenin aracını düşünmek zorundalar. İki senenin de şampiyonluğu için büyük bir satranç oynanacağını düşünüyorum.

   Redbull ve Mercedes’i ele aldığımız gibi ele alabileceğimiz iki takım daha var gridde. Alpha Tauri ve Aston Martin. Honda motorundan ve öne yatık tasarımından güç kazanan ve alışık olmadığımız sıralara yükselen İtalyan ekibin önümüzdeki günlerde daha iyi sıraları göreceğinden eminim. Öte yandan tasarım olarak Mercedese oldukça benzeyen Aston Martin geçtiğimiz sene üçüncülük için savaşırken bu sene oldukça geriye düştüler ve bunun geçici olduğunu pek sanmıyorum.

  Bu sezon birçok soru işaretlerini barındıran çekişmeli bir sezon olacak. Takımların getireceği aerodinamik güncellemeleri yarıştan yarışa birlikte takip edecek, bu değişiklikleri sizlere aktarmaya çalışacağım. Önümüzdeki yarışlarda görüşmek üzere.

 

DEU MMT Formula Racing

Takım Kaptanı ve Aerodinamik Tasarımcısı

Yiğit Mert Tekkeli


formula, formula1, formula 1 analiz, formula1 analiz, formula1 analiz haber, formula1 takımların analizleri, Formula1 Bahreyn, Bahreyn, Formula 1 bahreyn haberleri oku, bahreyn grand prix haberler, formula racing bahreyn, bahreyn formula yarış haberleri, formula1 hakkında yazılar, formula1 yazıları oku, bahreyn gp analiz, bahreyn gp analiz yasızı, bahreyn gp hakkında, bahreyn gp sonuçları, bahreyn gp formula1, bahreyn ferrari, bahreyn hamilton oku, bahreyn formula1 haber, bahreyn haber, bahreyn yarışı sounçları, bahreyn yarışı kim kazandı, bahreyn formula yarışı, bahreyn formula yarışı hakkında

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder