Imola Yarışı Öncesi Bilgiler

 Imola, 2020 F1 takvimine girmek için çalışmaya devam ediyor

16-18 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek olan ve belki de Formula 1 tarihinde önemli olaylara sahne olan Imola Grand Prix’i hakkında bu yazımda sizleri kısaca bilgilendireceğim;

 

  İtalya’nın Imola şehrinde olan bu pist ilk olarak 1963 yılında şampiyonaya bağlı olmayan bir Formula 1 yarışına ev sahipliği yaptı fakat 1981 yılından itibaren ‘‘San Marino Grand Prix’’ adıyla Formula 1 takvimine girdi. Günümüzde ise ‘‘Emilia Romagna Grand Prix’’ adıyla yarış takvimine tekrardan katılmıştır. Pistin tam adı ‘‘Autodromo Enzo E Dino Ferrari’’ dir.  Pistin uzunluğu 4.909 kilometredir ve yarış 63 tur içerir. Pistte 19 viraj vardır ve pistte pilotlar turlarını saat yönünün tersine doğru atarlar. Pistte bir DRS(Drag Reduction System) (Sürüklenmeyi azaltıcı sistem) bölgesi vardır ve başlangıç düzlüğünde aktifleştirilir. Yarış sırasında ulaşılmış ortalama hız 218.99 km/s’dir. Pist geçen seneki yarış dışında,1981 yıllarıyla 2006 yılları arasında toplam 26 yarışa ev sahipliği yapmıştır. Bu pistte yapılan ilk yarışı Brabham-Ford takımıyla birlikte Nelson Piquet kazanmıştır. Bu pistte en çok yarış kazanan pilot 7 yarış zaferiyle Michael Schumacher’dir. En çok yarış kazanan takım ise 8’er yarışla Williams ve Ferraridir. Pistin tur rekoru 1:15:484’lük derecesiyle Sir Lewis Hamilton’a aittir. 2020 sezonunda yapılan yarışta yarışı Sir Lewis Hamilton kazanmıştır.

Adsız

 

 

 

  Klasik bir pist olduğundan kaçış alanları neredeyse yok denecek kadar azdır bundan dolayı herhangi bir kaza yaşandığında güvenlik aracı piste dahil olur. Geçiş yapmakta Monaco pisti kadar zordur.Yüksek hızlı virajlar içermesinden dolayı motor ve aerodinamik olarak iyi olan araçların bu yarışı iyi sıralarda bitireceğini düşünüyorum.

 

  Diğer ismi Tamburello virajı olan Tamburello Dönemeci, Imola pistinde en çok kaza yapılmış bölgedir. 1 Mayıs 1994 tarihinde yapılan yarışta Ayrton Senna’nın bariyerlere çarpıp hayatını kaybetmesinden sonra ikiye bölünüp yeni şikanlar eklenmiştir(Günümüzde 3. ve 4. virajlardır).

 

  Imola pisti formula yarışları dışında GT4 serileri gibi yarış serilerine de ev sahipliği yaparken aynı zamanda da Alpha Tauri’nin 100 km testlerini yaptığı pist olarakta bilinir. Bundan dolayı bu yarışta bahreyn yarışına göre daha iyi olmalarını bekliyorum.

 

  Umarım bahreyndeki gibi keyifli,zevkli ve güzel bir yarış izleriz. Bir sonraki yazımda sizlerle görüşmek üzere.

 

DEU MMT Racing Team

Melih Berkin Önserformula, formula1, formula 1 analiz, formula1 analiz, formula1 analiz haber, formula1 takımların analizleri, Formula1 Bahreyn, Bahreyn, Formula 1 bahreyn haberleri oku, bahreyn grand prix haberler, formula racing bahreyn, bahreyn formula yarış haberleri, formula1 hakkında yazılar, formula1 yazıları oku, bahreyn gp analiz, bahreyn gp analiz yasızı, bahreyn gp hakkında, bahreyn gp sonuçları, bahreyn gp formula1, bahreyn ferrari, bahreyn hamilton oku, bahreyn formula1 haber, bahreyn haber, bahreyn yarışı sounçları, bahreyn yarışı kim kazandı, bahreyn formula yarışı, bahreyn formula yarışı hakkında, Formula 1 Lmola, lmola gp, lmola gp yarışı öncesi bilgiler, lmola gp yarışı bilgileri, formula1 lmola, lmola grand prix yarışı, lmola yarışı analizi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder