2021 İngiltere GP Yarış RaporuSezonun 10’uncu yarışı olan ve F1 dünya şampiyonasının ilk yarışına ev sahipliği yapma ünvanına sahip olan Silverstone pistinde bu hafta formula 1 severler için dolu dolu ve garip olaylarla geçti. Gelin birlikte olan olayları ve sonuçları takımlar bazında inceleyelim.Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B, and Lewis Hamilton, Mercedes W12, lead the field away at the start

Red Bull:Bu hafta bu pistte en hızlı takımlardan biri olan Red Bull için sıralama yarışı ve normal yarış pek iyi geçmedi. Sprint yarışının sıralamasında Max Verstappen 2’inci olurken Sergio ‘Checo’ Perez ise ancak 5’inci olabildi. Sprint yarışında ilk turda lideri geçen Max Verstappen yarışı kazanıp pole pozisyonunu alırken Checo Perez ‘Chapel’ virajında -14’uncu viraj- aracının kontrolünü kaybedip spin attarak son sıraya düştü ve sprint yarışının bitmesine 2 tur kala yarıştan çekildi. Pazar günkü yarışa polden başlayan Verstappen yarışın ilk turunda Lewis Hamiltonla yaşadığı temastan dolayı yarış dışı kalırken Perez ise son sıradan başladığı yarışı ancak 16’ıncı tamamlayabildi.

Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B

Mercedes:Buraya tabanda yaptığı güncellemelerle gelen Mercedesin yüzü kendi evinde gülüyor. Sprint yarışın sıralamasında Lewis Hamilton 1’inci olurken Valtteri Bottas 3’üncü oldu. Sprint yarışının ilk turunda Verstappene geçilen Hamilton sprint yarışını 2’inci tamamlarken Bottas ise sprint yarışını 3’üncü tamamladı. Pazar günkü yarışta ‘Copse’ virajında-9’uncu viraj- Verstappenle temas yaşayan Hamilton momentum kaybedip aracına ufak çaplı hasar verirken çarpışmaya sebep olduğu için 10 saniye zaman cezası aldı. Buna rağmen pitlerden sonra havanın soğumasıyla birlikte hız kazanıp 50’inci turda Leclerc’i geçerek yarışı kazanarak bu sezon kazandığı 4’üncü, Silverstonda kazandığı 8’inci ve kariyerinde kazandığı 99’uncu yarış galibiyetine ulaştı. Takım arkadaşı Bottas ise ilk startta yerini Leclerc’e karşı kaybederken ikinci startta Norrise kaybetti. Pitlerden sonra yavaş pit yapan Norris’i geçen Bottas yarışı rahat bir şekilde 3’üncü tamamladı.

Lewis Hamilton, Mercedes W12, 1st position, flies a Union flag from his cockpit on his way to Parc Ferme 

Mclaren:Bu haftanın bana göre en istikrarlı takımlarından olan Mclarende sürücüler Lando Norris ve Daniel Ricciardo sprint yarışının sıralamasında 6’ıncılığı ve 7’inciliği alabildiler. Sprint yarışında bir sıra yükselebilen bu ikili ana yarışa 5’inci ve 6’ıncı başlamaya hak kazandılar.Yarış sırasında bir dönem Norris 3’üncülüğü almasına karşın pit stopta Bottasa karşın zaman kaybettiğinden dolayı 4’üncü tamamlayabildi. Ricciardo ise yarışın ortalarında ve sonlarına doğru 5’incilik için Sainz ile kapışmasına rağmen pozisyonunu korudu ve takımına önemli puanlar kazandırdı.

Daniel Ricciardo, McLaren MCL35M

Ferrari:Bana göre bu haftanın şaşırtıcı sürprizi olan takım Ferrariydi. Charles Leclerc sprint yarışı sıralamasında 4’üncü olurken Carlos Sainz ancak 9’uncu olabildi. Sprint yarışında Leclerc hiçbir olay yaşamayıp yerini korurken Sainz ilk turda Russell ile temas yaşayıp son sıralara düştü ama yarışı 11’inci tamamladı - Russell’ın 3 sıra cezasından dolayı 10’uncu başladı yarışa -. Ana yarışta ilk turda iki Mercedesi geçen Leclerc yarışı 50 tur boyunca lider götürdü fakat yaşadığı motor problemlerinden dolayı Hamiltona geçilerek yarışı 2’inci tamamladı. Sainz ise yarışta harika bir tempo tutturarak yarışı 6’ıncı tamamladı.

Charles Leclerc, Ferrari SF21, 2nd position, waves from his cockpit on his way to Parc Ferme

Alpine:Son haftalarda tek arabayla aldıkları sonuçlardan dolayı endişeli olan Alpine için işler bu hafta yolunda. Fernando Alonso sıralamaları 11’inci tamamlarken,burada yeni şasi ve yeni parçalarla yarışan Esteban Ocon 13’üncü tamamladı. Sprint yarışının ilk turlarında Alonso 6 sıra yükselse de yarışı 7’inci tamamladı,Ocon ise olaylardan uzakta iyi performans göstererek 10’uncu tamamladı-yarışa Russell’ın cezasından dolayı 9’uncu sırada başladı-. Pazar günkü yarışta ise iki sürücü de yarışı başladıkları pozisyonda tamamladılar.

Fernando Alonso, Alpine A521

Aston Martin:Kendi evinde yarışan Aston Martin takımı için sprint yarışı iyi geçsede pazar günkü yarış pek iyi değildi. Sıralama turlarında Sebastian Vettel 10’uncu sırayı alırken Lance Stroll ise araç ayarlarında zorlanmasına rağmen 15’inci sırayı alabildi. Sprint yarışında Vettel 2 sıra yükselerek 8’inciliği alırken Stroll 14’üncü sırayı alabildi. Pazar günkü yarışta Vettel 4’üncü turda ‘Woodcote’ virajında -8’inci viraj- aracın kontrolünü kaybedip pist dışına çıktı ve son sıraya kadar düştü. Yarışın 40’ıncı turunda süspansiyonlarda hasar olduğu için yarıştan çekildi. Stroll ise yarışın başından sonuna kadar hatasız bir yarış ortaya koydu ve 8’inci tamamlayarak takımına değerli puanlar kazandırdı.

Lance Stroll, Aston Martin AMR21, Pierre Gasly, AlphaTauri AT02

Alpha Tauri:Bu sezonun en çok inişli çıkışlı performans gösteren takımı olan Alpha Tauri için bu hafta beklediklerinden kötüydü. Antreman seanslarında araç ayarlarını bulmakta zorlandılar ve bu durum yarışlarda etki etti. Pierre Gasly sıralama turlarında 12’inci olurken Yuki Tsunoda ise 16’ıncı olabildi. Sprint yarışını ise başladıkları yerde tamamladılar- Gasly yarış sonunda Russell ceza aldığı için yarışa 11’inci sırada başladı-. Pazar günkü yarışta Gasly bir ara 9’uncu sıraya yükselse de lastiği patladığı için ekstra bir pit yapmak zorunda kaldı ve yarışı 11’inci tamamlayabildi. Tsunoda ise yarış sırasında iyi performansıyla yükselerek yarışta 10’uncu olup takımına 1 puan kazandırabildi.

Pierre Gasly, AlphaTauri AT02, Antonio Giovinazzi, Alfa Romeo Racing C41

Williams:Bu sezonun en çok gelişim gösteren takımı Williams bu hafta gene puan almanın ucundan döndü. Sıralamalarda olağanüstü bir performans seegileyen George Russell 8’inci olurken, takım arkadaşı Nicholas Latifi ancak 18’inci olabildi. Sprint yarışının ilk turunda Sainzla temas yaşayan Russell yarışı 9’uncu tamamlasa da yarış sonunda 3 sıra cezası aldı ve 12’inci olurken Latifi 1 sıra yükselerek sprint yarışını 17’inci tamamladı. Pazar günkü yarışın sonunda Russell 12’inci sırada kalırken Latifi yarışı 14’üncü sırada tamamladı.

George Russell, Williams FW43B

Alfa Romeo:Bu haftanın en yavaş ikinci takımında yarış performansında iyi yönde gelişme var. Sıralama turlarında Antonio Giovinazzi 14’üncü olurken yaşlı kurt Kimi Raikkonen 17’inci olabildi. Sprint yarışında harika bir performans sergileyen Kimi 4 sıra yükselip 13’üncü olurken Giovinazzi 15’inciliğe geriledi. Pazar günkü yarışta ise bu sefer iyi performans sergileyen Giovinazziydi. Yarış içinde 2 sıra yükselen Giovinazzi yarışı 13’üncü tamamlarken Kimi ise yarışın sonlarında puan alabileceği sıralara yakınken Perezle yaşadığı temas sonrası 15’inci sıraya geriledi ve yarışı orada tamamladı.

Kimi Raikkonen, Alfa Romeo Racing C41, spins after contact with Sergio Perez, Red Bull Racing RB16B

Haas:Bu sezonun açık ara en yavaş takımı olan Haas beklediğim bir performans sergiledi. Sıralama turlarında son 2 sırayı alan Mick Schumacher ve Nikita Mazepin sprint yarışında Perez’in yarıştan çekilmesinden dolayı 1 sıra yükselebildi. Pazar günkü yarışta ise Mazepin takım arkadaşına göre geride kalmasına rağmen yarışın ortalarında ‘Club’ virajında-18’inci ve son viraj-harika bir atak gerçekleştirerek yarışı 17’inci tamamlarken,Schumacher yarışı 18’inci ve son sırada tamamladı.

Mick Schumacher, Haas VF-21, Nikita Mazepin, Haas VF-21


Sürücüler şampiyonasında bu hafta momentum Red Bull’un puan alamamasıyla Mercedes lehine döndü. Verstappen Hamilton’un 8 puan gerisinde olmasına rağmen ben Red Bull’un aracının Mercedese göre daha iyi olduğunu düşünüyorum ama şu an kesin olarak bilinen bir şey varsa o da bundan sonra şampiyonluk mücadelesinin iyice alev aldığıdır. 2 hafta sonraki Macaristan GP’sine kadar motor sporlarıyla iç içe kalın.

Melih Berkin Önser  Hiç yorum yok:

Yorum Gönder