Sprint Yarışı Haftasonu Formatı Hakkında Genel Bilgi

 

Bu hafta gerçekleşecek olan İngiltere GP’sinde FIA’in bu sezon yapmayı planladığı 3 ‘Sprint’ yarışlarından ilki F1’de ilk defa yapılacak. Akıllardaki soru ise haftasonu seansların sprint yarışı haftasında nasıl olacağına dair. Bugün sizlere bu konuyu detaylı bir şekilde açıklayacağım.


Cuma günleri normalde 60 dakika süren FP1 ve FP2 antremanları yapılırken sprint yarışı haftasında sadece 60 dk sürecek olan FP1 ve 60 dakika sürecek sprint yarışın sıralama turları yapılacak. Bu sıralamalar normal sıralamalar gibi 3 elemeli sistemle gerçekleşecek ve her takıma zorunlu olarak kullanmaları için 5 yumuşak set lastik verilecek.


Cumartesi gününde normalde 60 dakika olan FP3 antremanı ve 60 dakika süren sıralama turları yapılırken sprint yarışı haftasında 60 dakikalık FP2 antremanı ve sprint yarışı yapılacak. Sprint yarışında takımlara istedikleri 1 set lastik verilecek ve pistin etrafında toplam 100 km tur atılacak(Yaklaşık olarak 30-35 dakika sürecek). Yarışın sonunda ilk üçe giren pilotlara sırasıyla 3-2-1 puanları verilecek ve bu seansın sonucuna göre pazar günkü yarışın sıralaması belirlenecek.


Pazar gününde ise normal yarış haftası gibi olacak. Yarış maksimum 2 saat sürecek ve takımlara istedikleri 2 set lastik verilecek. Bu yarışta ilk 10 pilot puan alacak. Ayrıca yarışta en hızlı tur atan pilot ise +1 puanı hanesine ekleyecek.
Bana sorarsanız sprint yarışı F1 ruhuna ters ama alt serilerdeki sprint yarışlarının başarısından dolayı FIA yönetimi Formula 1 yarış haftalarına ilgi katacağını düşünüyorlar. Umarım F1’in seyir zevkini yok etmez bu değişiklik. Bir sonraki yazıya kadar sağlıklı,
mutlu ve motor sporlarıyla iç içe kalın.


Melih Berkin Önser
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder