2021 TÜRKİYE GP YARIŞ RAPORU

 

Bu sezonun 16’ncı yarışı olan ülkemizde 9’uncusu gerçekleşen ‘2021 Türkiye Grand Prix’i’’ resmi olarak az önce sonuçlandı ve yarışı kazanan pilot bu sezonki ilk galibiyetini alan Mercedes pilotu Valtteri Bottas oldu. Bottas sıralamalarda en hızlı ikinci isim olsa da takım arkadaşı Hamilton’un motor değiştirip ceza almasından dolayı pole pozisyonunu elde etti. Yarış içinde pitlerden sonra yerini kaybetse de 47’nci turda Leclerc’i geçerek yerini geri aldı.57’nci turda ise 1:30:482 ile yarışın en hızlı turunu attı.Bottas bu galibiyetiyle-Mercedesle son galibiyeti belki de- birlikte kariyerindeki 10'uncu galibiyetini elde etti.


Bu hafta Honda’ya veda konseptiyle yarışa çıkan Red Bull takımında Max Verstappen yarışa ikinci sırada başladı ve yarış boyunca pozisyonunu korudu ve şampiyona liderliğini tekrar elde etti. Takım arkadaşı Sergio Perez ise sıralamalarda 5'inci sırada başladı ve ilk turda Pierre Gasly’i, 52'nci turda ise Charles Leclerc’i geçerek podyumun son basamağını elde etti ve bu sezonki üçüncü podyumunu kazandı.
Takımlar şampiyonasında üçüncülük için çekişen Ferrari buraya Carlos Sainz’in motorunu 4’üncü güç ünitesine geçtikleri için yarışta 19’uncu başlamak zorunda kaldılar. Yarışta Sainz ilk 8 tur içinde 7 araç,ilk 14 tur içinde de 10 araç geçebildi. 8,8 saniyede gerçekleşen yavaş pitten dolayı kazandığı bazı sıraları kaybetse de önce Ocon’u ardından Stroll’ü geçerek yarışı 8’inci tammaladı. 
Takım arkadaşı Charles Leclerc ise yarışa üçüncü sırada başladı ve 37-38 tur boyunca yerini korudu ve 
öndeki grubun pit yapmasından dolayı liderliği elde etti ancak aşınmış lastiklerle yavaş kaldığından dolayı 48’inci pite girdi ve piste üçüncü döndü.Ancak ısınmamış lastiklerle zaman kaybettiğinden dolayı Perez’e yerini kaybetti ve dördüncü olabildi.

Lewis Hamilton 1:22:868 ile pistin yeni hız rekoruna sahip olmasına rağmen motor cezasından dolayı yarışa 11’inci sırada başladı ve 51 tur boyunca aynı lastikle yarıştı. 51’inci turda takım zaman kaybettiği için pite aldı ve 5’inci sırada yarışa döndü. Yeni lastiklerle istediği tempoyu tutturamayan Hamilton son turlarda kendisine yaklaşan Gasly tehditine karşı iyi savunmayla 5’inci sırada tamamladı.


Pierre Gasly ise sıralamalarda 4’üncü sırayı elde etmesine rağmen yarışın başında ilk virajda Alonsoyla yaşadığı temastan dolayı 5 saniye zaman cezası aldı ve yarışı 6’ncı sırada tamalayabildi. Takım arkadaşı Yuki Tsunoda ise sıralamalarda 9’unculuğu almasına karşı yarışta önce Hamilton’a geçildi ardından yarışın ortalarında attığı spinden dolayı sıra kaybetsede sonradan yükselip 14’üncü olabildi.


Lando Norris sıralamalarda 7’nci sırayı alıp yarış içinde pozisyonunu korurken takım arkadaşı Daniel Ricciardo sıralamalarda 16’ncı olmasına rağmen yeni güç ünitesine geçtiği için yarışa son sıradan başladı. Yarışın başında trafikte kalan Ricciardo 22’nci turda erken pit yaparak trafiten kurtulmak istedi ve bu hamlesiyle birlikte 11’inci sıraya kadar yükselse de yarışın sonlarında Alfa Romeolara geçilerek yarışı 13’üncü tamamladı.

Aston Martin’de ise Lance Stroll sıralamalarda 8’inci sırayı elde etse de yarışta 1 sıra kaybederek 9’uncu tamamladı. Sebastian Vettel ise sıralamalarda 10’uncu sırayı elde edip yarışı iyi götürmesine rağmen ilk pitinde orta hamur tercihinde bulunarak yarışa dönmesine rağmen aracını kontrol etmekte zorlandı ve tekrar pit yapmak zorunda kaldı. İkinci pitinden sonra sıra kazanamayıp yarışı 18’inci tamamladı.

Formula 1’in Fransız takımı Alpine’de ise Fernando Alonso 2014 İspanya’dan sonraki en iyi grid pozisyonunu elde etmesine rağmen yarışın ilk turunda Gasly ile temas yaşayıp spin atıp 17’nciliğe düşerken ikinci turda Mick Schumacher’e çarptı ve bu çarpışmadan dolayı 5 saniye zaman cezası aldı. Sonraki turlarda iyi bir performans gösteremeyen Alonso yarışı 16’ncı tamamladı. Takım arkadaşı Esteban Ocon ise yarışa 12’nci sıradan başladı ve pit yapmadan yarışı 10’uncu sırada tamamladı.


Bu sezonun en kötü ikinci takımı olan Alfa Romeo bu hafta sıralamalarda Antonio Giovinazzi 16’ncılığı elde ederken bu sezon emekli olacak Kimi ‘‘Iceman’’ Raikkonen 17’nciliği elde etti. Yarış içinde takım halinde iyi performans gösteren Alfa Romeo takımı Giovinazzi ile 11’inci, Raikkonen ile 12’nci oldular.

Sezonun ikinci yarısının bana göre en başarılı takımı olan Williams için bu hafta istenien gibi değildi. İlk sıralama seansında elenen Nicholas Latifi ,Ricciardo’nun cezasından dolayı 15’inci sırada yarışa başlarken takım arkadaşı ve önümüzdeki sene Mercedes pilotu olacak olan George ‘‘Mr.Saturday’’ Russell sıralamalarda 13’ncu sırayı alabildi. Yarışta iyi bir tempo tutturamayan Williamslar Russell ile 15’inci olabilirken, Latifinin yarışın başlarında spin atıp son sıraya kadar düşmesine rağmen yükselmesiyle 17’nci olabildiler.


Haas takımı ise iki çaylak pilotuyla birlikte iyi performans göstermeye çalışıyor. Sıralamalarda ilk seansta elenip 18’inci sırada yarışa başlayan Nikita Mazepin yarışı 20’nci yani son sırada tamamladı. Takım arkadaşı Mick Schumacher ise harika sıralama performansıyla ikinci seansa çıkıp 14’üncü sırayı elde etmesine rağmen yarışın ikinci turunda Alonsoyla temas yaşadı ve son sıralara düşmesine rağmen takım arkadaşını yarışta geçip 19’unculuğu elde etti.


Bu sonuçla birlikte Verstappen 262,5 puanla şampiyona liderliğini tekrar alırken en yakın rakibi Hamilton ise 256,5 puanla kendisini takip ediyor. Sezonun 17’nci ayağı Amerika’da COTA pistinde 22-24 Ekim'de gerçekleşecek. O zamana kadar kendinize iyi bakın ve motor sporlarıyla iç içe kalın

Melih Berkin Önser

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder