"2021 Sau Paulo GP" Hafta Sonu Değerlendirmesi


Sezonun 19. ayağı olan Brezilya’da “Autódromo José Carlos Pace’’ pistinde (Bildiğimiz adıyla “Interlagos’’) gerçekleşen “2021 Sau Paulo GP”de kazanan pilot bu sezonki 6. ,kariyerindeki 101. galibiyetini, alan Sir Lewis Hamilton oldu. Hamilton bu hafta sıralama turlarındaki en hızlı pilot olmasına rağmen arka kanatın DRS açıldığı zaman açılan kanatların arasındaki mesafenin normalden 0.2 sapma olduğu ortaya çıkmasından dolayı Hamilton’u sıralama turlarından diskalifiye ettiler ve bundan dolayı sprint yarışına sondan başladı. Sprint yarışındaki 24 turda 15 pilotu geçerek sprintte 5.sırayı aldı ama bu hafta başında içten yanmalı motorunu değiştirmesinden dolayı 5 sıra grid cezası aldı ve yarışa 10.sıradan başladı. Yarış başındaki harika temposuyla ilk 5 turda 7 sıra kazandı. İlk pitler sonrasında ikinci sıraya çıkan Hamilton 58.tura kadar şampiyonadaki rakibi Max Verstappen’i takip etti. 58.turda ise Hamilton 4.viraj öncesinde rakibine atak yaparak yarışın liderliğini aldı ve 10,4 saniye farkla yarışı kazanarak şampiyonadaki puan farkını kapadı.

 


Şampiyonadaki rakibi Max Verstappen ise sıralamalarda 2.sırayı almasına rağmen Hamilton’un cezasından dolayı sprint yarışına ilk sıradan başladı. Sprint yarışının startında yavaş kalarak Bottas’a geçilerek sprint yarışını ikinci tamamladı ama ana yarışın startında Bottas’ı geçerek ilk sırayı elde etti. 58 tur boyunca liderliğini korumasına rağmen Hamiltona geçildi ve yarışı 2.sırada tamamladı.   

 


Alfa Romeo ile anlaşmasından sonra yükselen performansıyla göz dolduran Valtteri Bottas cuma günkü sıralamalarda 3.sırayı elde etmesine rağmen takım arkadaşının cezasından dolayı sprinte 2.sıradan başladı. Sprint yarışına yumuşak lastik tercihiyle başlayan Bottas startta rakibini geçerek sprinti 1.tamamladı. Ana yarışın startında Verstappen’e ve Perez’e geçilen Bottas 5.turda takım arkadaşına yerini verdi ve 30 tur boyunca 4.sırada yarışını sürdürdü. Yarışın 31.turunda Stroll’ün aracından kopan parçalardan dolayı sanal güvenlik aracı devreye girdi ve pit yaparak Perez’in önünde pitten çıktı. Yarış boyunca yerini korudu ve yarışı 3.tamamlayarak podyumun son basamağını elde etti.

 


Son iki yarışın iyi isimlerinden biri olan Sergio Perez sıralamalarda 4.sırayı alırken sprint yarışına üçüncü sıradan başladı. Sprint yarışının startında Carlos Sainz’a geçildi ve 24 tur boyunca Sainz’in arkasında kaldı, ana yarış startında da önce Sainz’i sonra da Bottas’ı geçerek ilk turdan 2.sıraya çıktı. Bottas’ın ilk pitiyle yerini kaybeden Checo yarışın son turunda yarışın en hızlı turunu atarak yarışı dördüncü tamamladı.

 


Amerika ve Meksika’daki iyi performansları sonrasında Ferrariler iyi performans sergilemeye devam etti. Charles Leclerc sıralamaları 6.sırada, sprint yarışını 7.sırada tamamladı ama Hamilton’un cezasından dolayı yarışa 6.sırada başladı. Startta önce Lando Norris’i sonra takım arkadaşı Sainz’i geçerek ilk turlarda 4.sıraya kadar çıktı. Yarışın 4.turunda Hamilton’a geçildi ve yarış boyunca 5. Sırada kalarak takımına önemli puanlar kazandırdı. Carlos Sainz ise sıralamaları 5.sırada tamamladı. Sprint yarışının startında Gasly ve Perez’i geçerek sprinti 3.sırada tamamladı. Ana yarışın startında ise Lando Norris ile mücadele ederken önce Perez’e sonra da Leclerc’e geçildi ve yarışı Leclerc’in arkasında 6.tamamladı.  


 

 

Pierre Gasly üst üste üç yarıştır Alpha Tauriyi taşımaya tam gaz devam ediyor. Sıralamalarda 5.sırayı almasına rağmen sprint yarışında 8.sıraya kadar düştü. Yarışa 7.cepten start alan Pierre trafikten dolayı zaman kaybedip Alpinelerin arkasına düşmesine rağmen son turlarda Alpineleri geçip yarışı 7.tamamladı ve üreticiler şampiyonasında takımının Alpinelerin önüne geçmesini sağlarken Yuki Tsunoda ise sıralamalarda 12.olurken sprint yarışında 15.sıraya kadar geriledi. Yarışın 5.turunda Lance Stroll ile temas yaşayıp ön kanadını ve bargeboard bölümünün bir kısmını kaybedip erken pit yapmak zorunda kaldı. Stroll ile yaşadığı temastan dolayı üstüne 10 saniye zaman cezası alan Tsunoda yarışı ancak 15.sırada tamamlayabildi.   

 

Meksika’daki başarısız performanslarından sonra Alpine’de bu hafta yüzler gülüyordu. Sıralama turlarında Fernando Alonso 9.olurken Esteban Ocon 10.sırayı elde etti. Sprint yarışında Ocon 9.olurken Alonso 3 sıra kaybederek 12.tamamladı. Yarışta ise diğer takımlardan farklı stratejiyle yarışan Alpineler yarışı Oconla 8.tamamlarken Alonsoyla 9.tamamladılar.

 


Son haftaların en büyük hayal kırıklığı olan Mclaren için bu hafta gene yüzler gülmüyor. Sıralama turlarını Lando Norris 7.olurken Daniel Ricciardo 8.oldu. Sprintte ise Norris 6.sırada tamamlarken, Ricciardo ise 11.sıraya kadar geriye düştü. Yarışın başında Sainz ile temas yaşayan Norris sol arka lastiğini patlatıp erken pit yapmak zorunda kaldı. Zorunlu yaptığı pitten sonra yükselmeye çalışan Lando yarışı 10.tamamaladı ve takımına puan kazandırmayı başardı. Ricciardo ise yarış boyunca orta sıralarda süründü ve yarışın 63.turunda güç ünitesindeki arızadan dolayı yarıştan çekildi. 

 

Bu sezonun beklenti bazındaki en kötü takımı olan Aston Martin’de sıralamaları Sebastian Vettel 11.tamamlarken takım arkadaşı Lance Stroll 15.tamamladı. Sprint yarışında iki pilotta birer sıra yükselmeyi başarmasına rağmen pazar günkü yarışta Seb startta 7.sıraya kadar yükselse de yarışı ancak 11.tamamlarken, Stroll ise yarışın 5.turunda Tsunoda ile temas ettiğinden dolayı aracı hasar aldı ve yarışın 50.turunda yarıştan çekildi.

 

Amerika’da getirilen güncelleme sonrası yükselen performansıyla Alfa Romeo sıralamalarda Kimi Raikkonenle birlikte 13.olurken Antonio Giovinazzi ile 14.oldular. Sprint yarışının 5.turunda iki takım arkadaşı birbirine temas etti ve bundan dolayı Kimi spin atıp gerilere düştü. Sprinti Giovinazzi 13.tamamlarken Kimi 18.tamamladı. Pazar günkü yarış öncesinde Kimi Raikkonen arka kanat değişikliği yaptığı için yarışa pit yolundan başladı ve yarışı takım arkadaşının önünde 12.tamamlarken, büyük ihtimal F1 koltuğunu kaybeden Giovinazzi ise yarışı 14.tamamladı.

 

Williams’ta belki de bu hafta hiç beklenmeyecek olan bir şey yaşanmış olabilir. Nicholas Latifi sıralama turlarında 16.olurken, kariyerinde ilk defa sıralama turlarında George Russel’ın önünde olurken, Russell ise 17.sırada kaldı. Sprintte iki pilotta yerini korurken pazar günkü ana yarışta Latifi sırasını korurken Russell yarışı 13.tamamladı.

 

Haas takımı sıralamalarda Mick Schumacherle 18.olurken Nikita Mazepinle birlikte 19.oldular. Sprint yarışında ise 19. Ve 20.oldular. Pazar günkü yarışta Mick 11.turda ön kanadını Raikkonenle yaşadığı temastan dolayı kırıldı ve erken pit yaparak yarışı 18.tamamlarken, Mazepin ise yarışı 17.sırada tamamladı.

Sezonun sonlarına doğru yaklaştıkça şampiyonada işler iyice kızışmaya başladı. Bu hafta sonuna kadar baskı altında olduğunu düşündüğümüz Lewis Hamilton, baskının kendisinde olmadığını en iyi performansıyla-en iyi 5 yarışından birini geçirdi bu hafta bana göre-gösterirken şampiyonadaki rakibi Max Verstappen'in baskı altında olup hatalar yaptığını fark ettik. Ama henüz hiçbir şey bitmiş değil, sezonun son üç yarışı-üçü de Arap ülkelerinde- kaldı ve alınacak potansiyel 75 puan var. Önümüzdeki hafta F1 tarihinde ilk kez yarışılacak olan " 2021 Katar GP"sine kadar görüşmek üzere. Melih Berkin Önser

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder