SON TURDAN YENİ ÇAĞA GEÇİŞ

 2021 sezonunun son yarışı olan ve 2009 yılından beri Formula tarihinin önemli anlarına ev sahipliği yapan Yas Marina pistindeki son yarış geçen haftaki Suudi Arabistan yarışı kadar kaos doluydu. Yarış özetine geçmeden önce sizlere Yas Marina pisti hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum;

Yas Marina pisti Hermann Tilke tarafından tasarlandı ve Kasım 2009 tarihinde açıldı. Pistin konumu Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’den yaklaşık olarak 30 dakika uzaklıktaki Yas Marina Adasında bulunmakta. 2009-2020 yıllarında yarışılan Yas Marina pistinin uzunluğu 5,5 km,21 viraj ve 55 turdan ibaret iken günümüzde pist üstünde yapılan değişikliklerle pist 5.281 km,16 viraj ve 58 turdan oluşmakta. Eskiden pistte 3 DRS bölgesi varken bu yarışta 2 DRS bölgesi olacağı açıklandı(Start düzlüğündeki DRS bölgesi kaldırıldı).Eski pist ile şu an ki pist arasındaki farklardan biri piste yer alan önemli virajların düzlüklerle birleştirilmiş olması ve motor gücünün önem kazanması. Eskiden pistin %60-62’lik kısmı tam gazla geçilebilirken günümüzde pistin yaklaşık %65-68’lik kısmının tam gazla geçilmesi bekleniliyor.

Kırmızıyla belirtilen çizgiler eski pistin virajları iken günümüzdeki pist siyah ile belirtilmiş.

Pirelli buraya en yumuşak hamur lastik tercihiyle gelse de(yeni yas marina pistinin lastik aşınması olarak diğer pistlere göre zayıf olduğu söyleniyor) Abu Dabi pist yönetiminin getirdiği yeni bordürlerin Katar Lusail pistindeki agresif bordür tarzında olmasından Pirelli getirdiği lastiklerin basınçlarını 1-1,5 psi artırma kararı alırken pistte agresif bordürlerin yer aldığı 5.ve 9 virajdaki bordürler tıraşlandı.

Cuma günü kullanılan bordürlerin tıraşlanmadan önceki hali

Düzlüklerin ağırlıkta olmasından dolayı bu hafta Mercedes motoru kullanan takımların(Mercedes ve Mclaren) diğer takımlara göre daha avantajlı olduğunu düşünsem de Red Bull’un ve Ferrari’nin araç ayarlarını düşük yere basma gücü üzerine ayar yaparak iyi bir performans göstereceğine hafta başında düşünüyordum. Yarış sırasında zaten bu durumu net bir şekilde gördük.

Sıralama turlarında ilk sırayı alan Verstappen bu pistteki ikinci, bu sezon ki onuncu pole pozisyonunu alırken şampiyonadaki rakibi Hamilton ise 0.3 farkla ikinci sırayı elde etti. Verstappen yumuşak hamurlarla yarışmaya başlarken Hamilton orta hamur lastikleriyle yarışa başladı.  Yarışın startında çok iyi bir reaksiyonla kalkış yapan Hamilton ilk viraj öncesinde Verstappen’i geçerek ilk sırayı almasına rağmen 6.viraj öncesindeki düzlükte hava koridoru yakalayan Verstappen viraja geldiğinde atak yapıp Hamilton’u pist dışına itti ve ikinci sırada kaldı.

6.virajdaki atak sonrası

Yarışın 14.turuna kadar ikinci sırada giden Verstappen yumuşak lastiklerin aşınmasından dolayı 14.turda sert lastikler için ilk pitini yaparken, Mercedes ve Hamilton cephesi orta hamur lastiklerine sahip olmalarına rağmen 15.turda erken pit yaptılar ve pitler sonrasında Perez’in arkasında ikinci döndüler.

Pit sonrası Hamilton çok iyi bir tempo tutturup Verstappenle arasındaki farkı 8.4 saniyeye kadar çıkarsa da Red Bull pit duvarı Perezden Hamilton’a direnip yerini korumasını hedef olarak belirlediler ve 21.tura gelindiğinde Verstappenle Hamilton arasındaki fark 1.5 saniyeye kadar düştü.

20.turda Hamilton'a karşı savunma yapan Perez

Perez’i 21.turda geçtikten sonra peş peşe hızlı turlar atan Hamilton farkı gene açsa da 36.turda Giovinazzi’nin yaşadığı mekanik arızadan dolayı yarış dışı kalmasından dolayı sanal güvenlik aracı devreye girdi ve Hamilton’a takım telsizinden piste kalması söylenirken Verstappen’i takımı pite çağırarak sert lastik taktılar.

33.turda aracını kenara çekip yarış dışı kalan Giovinazzi

Yarışın son 21 turunda Hamilton kaçarken Verstappen birinciliği elde etmek için en hızlı turları atmaya başladı ve yarışın 53.turunda ikisi arasındaki fark 12,1 saniye iken Latifi 14.virajda aracının dengesini kaybedip bariyerlere çarptı ve yarış dışı kaldı. Bundan dolayı yarışın bitmesine 5 tur kala piste güvenlik aracı girdi.

53.turda bariyerlere çarpan Latifi

Güvenlik aracı girme kararı alındığında Mercedes pit duvarı Hamilton’u pite çağırmazken, Red Bull pit duvarı Verstappen’i yumuşak lastikleri takmak için pite çağırdı. Ama yarışın başlayıp başlamayacağı belli değildi üstelik Lewis ile Max’ın arasında pek çok araç vardı bundan dolayı Verstappen Hamilton’a atak yapmak için bu araçları geçmek zorundaydı.

Güvenlik aracı periyodu

Yarışın 56.turunda FIA tarafından tur yemiş araçların turlarını geri alamayacağı açıklandı. Bu karara yarış içinde itiraz eden Red Bull takımının baskısı sonucunda yarışın bitimine son bir tur kala tur yemiş pilotların turlarını geri alabileceği açıklandı.

Yarışın 58.turunda güvenlik aracı pisti terk etti ve yarış son defa başlarken Hamilton ilk virajı lider döndü. Pistin 5.virajında içten atak yapan Verstappen liderliği alırken Hamilton düzlüğe çıkıldığı zaman Verstappen’in hava koridorunu alarak atak yapmak için bekledi.

58.turda 9.virajdaki atak öncesi

8.viraj çıkışındaki düzlükte atak yapan Hamilton Verstappeni geçemedi ve arkasında kaldı. Son ana kadar baskı altında olan Max Verstappen bitiş çizgisini lider geçip yarışı kazanarak F1 tarihinin 34.Dünya şampiyonu oldu. Şampiyonadaki rakibi,7 kez dünya şampiyonu olan Sir Lewis Hamilton ise son turda 8.şampiyonluğunu alma fırsatını kaybederek yarışı ikinci tamamladı.


Yarış sonrası Max Verstappen ve RB16B

Sıralamalarda 5.sırayı elde eden Sainz yarışın ilk turunda Norris’i,güvenlik aracı periyodu sırasında aracında yağ kaçağı tespit edilip yarıştan çekilen Perez’i geçerek yarışı üçüncü tamamlayıp bu sezonki dördüncü podyumuna çıkarken,pilotlar şampiyonasında 5.tamamladı.


Sıralamalarda son seansa kalıp 8.olan Tsunoda yarışa ilk 10 sıradan orta hamurlarla başlayan üç kişiden biriydi. Yarışın ilk turunda Bottas’ı geçerek 7.sıraya çıkan Tsunoda orta hamurlarla uzun süre piste kaldı ve güvenlik aracı periyodu başladığında 6.sıradaydı.Son turda başlayan yarışta Bottasla yarış dışı kalan Perez’i geçerek 4.sırada yarışı tamamladı. Bu sonuç Tsunoda’nın F1 kariyerindeki en yüksek sırada bitirdiği sonuç oldu.

Takım arkadaşı Gasly ise sıralama turlarında fren balatalarında yaşadığı sorundan dolayı yarışa 12.sırada başladı. Sert hamurlarla başlayan Gasly 36 tur boyunca sert hamurla giderken güvenlik aracı periyodunda takım arkadaşının arkasında 7.sıradaydı.Son turda Bottasla yarış dışı kalan Perez’i geçerek 5.sırada yarışı tamamladı.


Mercedesle son yarışına çıkan Bottas sıralama turunda motoruyla yaşadığı sorun nedeniyle ancak 6.olabildi.Yarışın ilk turunda orta hamurların çekişinin zayıf olmasından dolayı Leclerc ve Tsunoda’ya geçilerek 8.sıraya kadar düştü. Orta hamurlarla 35 tur giden Bottas güvenlik aracı periyodunda 5.sıraya kadar yükselmişti. Güvenlik aracı çıktıktan sonra ömrü tükenmiş sert lastiklerle yola tutunmaya çalışan Bottas, kendisine nazaran daha yeni olan Tsunoda ve Gasly’e geçilerek yarışı 6.tamamladı ve takımına üreticiler şampiyonluğunu kazanması için önemli puanlar kazandırdı.

Mclaren’in İngiliz çocuğu Norris sıralamalarda harika bir performans gösterip üçüncü başlarken yarışın startında ilk virajda pist dışına taşıp Perez,Sainz ve Leclerc’e geçilip 6.sıraya kadar düştü. Sanal güvenlik aracı periyodunda pit yapan Norris gerilere kadar düşse de yarışı 7.tamamladı ve pilotlar şampiyonasını 6.sırada tamamladı.

Alpineler için sıralamalar Ocon ile 9.sırayla biterken Alonso ile 11.sırada tamamlandı. Yarışı sessiz sakin geçiren Ocon başladığı sıra olan 9.sırada kalırken, Alonso ise sert hamur lastiklerle attığı uzun sprintle birlikte yarışı 8.tamamladı. 

Ferrari’nin Monakolu pilotu Leclerc sıralamalarda attığı turla 7.sırada yarışa başlarken startta Bottas’ı ve Norris’i geçerek 5. Kadar yükseldi. Sanal güvenlik aracı periyodunda pit yapıp kumar oynayan Leclerc güvenlik aracı piste girdiğinde puan barajının dışındaydı ancak Perez’in yarıştan çekilmesiyle birlikte yarışı 10.tamamladı.

 

Sezonun son yarışında Aston Martinler sıralamalarda Vettel ile 15.olurlarken Stroll ise 13.oldular. Yarışta tek pit yapan Vettel 4 sıra yükselerek 11.tamamlarken,Stroll ise güvenlik aracı periyodunda ekstra pit yaptı ve yarışı 13.tamamlayabildi.Sıralamalarda istediği tempoyla tur atamayan Ricciardo 10.sırada kaldı. Önündeki rakiplerini geçmek için güvenlik aracı periyodunda ekstra pit yapan Ricciardo taze yumuşak lastiklere geçmesine rağmen yarışı 12.tamamlayabildi.


Haas’ın altın çocuğu Schumacher sıralamalarda 19.olsa da yarış içinde 5 aracın yarıştan çekilmesi sonucu yarışı 14.tamamlarken,takım arkadaşı Mazepin sıralamalarda 20.olmasına rağmen cumartesi günkü Covid testinin pozitif çıkmasından dolayı yarışa katılamadı.

Red Bull takımının deyimiyle “Tamamen Hayvan“ (absolutely animal) olan Perez sıralamalarda 4.olurken yarışın ilk turunda Norris’i geçerek üçüncülüğe çıktı. Yarışın 20.turuyla 21.turu arasında erken pit yapan Hamilton’a karşı öyle bir savunma yaptı ki takım arkadaşı Verstappenin şampiyon olmasını sağlamış olabilir. 21.turda Hamilton ve Verstappene geçildikten sonra pit yapıp 3.sıraya düştü. Yarışın sonundaki güvenlik aracı periyodunda aracında yağ kaçağı tespit edildiği için yarıştan çekilmek zorunda kaldı ve takımı için önemli puanları kaybetmiş oldu.


Williams takımıyla son yarışına çıkan Russell sıralamalarda 17.olurken takım arkadaşı Latifi 16.olabildi.Yarışın 26.turunda aracındaki mekanik arızadan dolayı Russell yarıştan çekilmek zorunda kalırken Latifi ise 50.turda yaptığı kazadan dolayı yarışa devam edemedi.


Formua 1’deki 350. ve son yarışına çıkan Raikkonen sıralamalarda 18.sırayı alırken, önümüzdeki sene Formula E’de yarışacak olan Giovinazzi ise sıralamalarda 14.sırayı aldı. Yarışın 25.turunda fren balatalarını kaybeden Raikkonen ile yarışın 33.turunda mekanik arıza yaşayan Giovinazzi takımlarıyla son yarışlarında yarış dışı kaldılar.

25.turda frenleriyle sıkıntı yaşayan Raikkonen

2021 sezonunun hikayesi pilotlar, takımlar ve yönetimsel olarak tam olarak kaos doluydu. Pist üstünde Mercedes ve Red Bull takımları sürekli olarak birbirlerini itiraz ederek, pilotlarda ise pist üstünde sürekli lastik lastiğe sürmesine rağmen FIA ve yarış direktörü tarafından tamamen felaket bir yönetim oldu. 2019’den yönetimde olan Masi güvenlik aracı periyodunda kendi inisiyatifini kullanıp kuralları yok sayarak tur yiyen pilotların turlarını aldıktan hemen sonra yarışı başlatıp izlenme kazandırma çalışmaları F1’in ruhuna zarar veriyor. 2022 sezonundan itibaren seyirciler olarak düzgün bir yarış yönetimi ile yönetilen bir F1 izleriz.

Bu sezon son kez kullanılan ve 2014 “Turbo Hibrit” çağ ile hayatımıza giren bu araçlar ve yıllardır kullanılan 13 inç lastikler, 2022’den itibaren yeni aerodinamik kurallarla birlikte değişen şasili araçlar ve bu araçlara takılacak 18 inç lastiklerle değişecek. Ayrıca önümüzdeki sene değişen kurallarla birlikte her pilotun şampiyonluk mücadelesi için bir şansı olacaktır.

2022 Aracının genel görünümü ve 18 inçlik lastikler

Değerli okuyucular ve F1 severler, 2022 sezonu 4,5 ay sonra Bahreyn pistinde başlayacak o süre zarfında hepimiz birer nefes alıp yeni sezonu iple çekeceğiz. Özellikle bu sene iyi performans gösteren Norris ve Ricciardo, yaz arasından sonra olağanüstü bir performansla top 4’ün en ciddi adayı Gasly, 2020 sezonundaki kötü performansı toparlayan ve bu sezon pist üstünde iyi performans gösteren Ferrari, önümüzdeki sezon Mercedesle yarışacak olan Mercedes’in geleceği Russell, bu sezonun şampiyonu Verstappen ve günümüzün tarihin en iyisi olan Hamilton…seneye şampiyonlukta ne olacağını kimse bilmiyor. Bunu 20 Mart 2022’de Bahreyn Sakhir pistinde göreceğiz.

2021 Formula 1 pilotları

Bu sezon yazılarımı okuyan herkese teşekkür ederim. 2022 sezonunda sizlerle görüşmek üzere. Hoşça kalın.

Melih Berkin Önser

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder