SONDAN ÖNCEKİ BÜYÜK DANS (2021 Suudi Arabistan Grand Prix)

 

Sezonun 21.yarışı olan ve Formula 1 tarihinin resmi olarak “en hızlı cadde pisti” ilan edilen “Suudi Arabistan Grand Prix’i” tam anlamda kaotik bir şekilde gerçekleşti. Yarış analizine geçmeden önce sizleri Cidde cadde pisti hakkında kısaca bilgilendirmek istiyorum.


Cidde cadde pisti bu hafta başında yapımı tamamlanan bir pist ve bu pist İstanbul Park pistini tasarlayan Hermann Tilke’nin oğlu Carsten Tilke tarafından tasarlandı. Pist 6.174 km uzunluğunda olup tam tamına 27 virajdan oluşuyor ama 27 virajın yaklaşık 13-14’ü tam gazla geçilebiliyor. Pistin ilk sektörü yer alan 12 virajın hepsi arka arkaya körlemesine girilen virajlar, ikinci ve üçüncü sektör ağırlıklı olarak düzlüklerden oluşuyor ve pistin sahip olduğu 3 DRS bölgesinin ikisi bu alanlarda yer alırken üçüncüsü başlangıç düzlüğünde yer alıyor. Geçiş yapılması zor bir pist olmasına rağmen geçiş yapılacak en iyi bölgeler bana göre başlangıç düzlüğü ile 1.viraj çıkışı ve 24.virajtan sonraki uzun düzlükten oluşuyor. Pistin kaçış alanlarıyla duvarlar birbirine yakın olmasından dolayı güvenlik aracının girmesi bekleniyor. Yarış 50 turdan oluşuyor ve yarışta yapılan pitler normal şartlarda 22 saniye sürmesi bekleniyor. Bu pistte yapılan ilk yarış olmasından dolayı Pirelli lastik tercihlerini “C2” (sert hamur), “C3” (orta hamur), “C4“(yumuşak hamur) olarak hafta başında belirlemesine rağmen pistteki abrasif aşınmadan dolayı takımlar tek pit hamlesi denemesi beklendi. Ama bu tahminler yarış sırasında pek tutmadı üstüne üstlük yarışta yaşanan olayların önü arkası kesilmedi.

Yarışa pole pozisyonundan başlayan Hamilton ilk iki viraja lider girerken arkasındaki Bottas ikinci sırayı, Verstappen ise üçüncülüğü korumayı başardı. Perez Leclerc’i startta geçmeye çalışsa da 5.sırada Leclerc’in arkasında zaman kaybetmeye başladı. Yarışın 10.turuna kadar Hamilton takım arkadaşı Bottas’a 2 saniyelik fark açsa da 22.virajda Mick Schumacher aracının arkasını kaybedip yarış dışı kalarak, güvenlik aracı piste dahil edildi ve Verstappen, Ocon, Ricciardo , Sainz pit yapmadılar ve Verstappen birinci sıraya çıktı. Yarış 14.turda durduruldu ve 22.virajdaki bariyerler onarıldı. 


15.turda yarış durarak startla başladı ve ilk virajda Hamilton Verstappen’e atak yapmaya çalışırken Verstappen pist dışına doğru itti ve Ocon’a geçilerek üçüncülüğe düştü ama 3.viraj ile 4.viraj arasında Perez’in Leclercle temas edip spin atması sonucu ortalık karıştı ve Mazepin, Perez ve Russell yarış dışı kaldı ve tekrar yarış durduruldu. 


16.turda yarış durarak startla başlatılırken 15.tur başında yaşanan olaylardan ötürü FIA sıralamayı Hamilton-Ocon-Verstappen olarak değiştirdi ve startta pozisyonlar buna göre alındı. 3.start öncesinde Hamilton sert lastiklerle piste çıkarken Verstappen orta hamur lastikleriyle starta yer aldılar. Startta Ocon’u geçmeye çalışan Hamilton ilk virajda sol kapıyı açık bırakırken, Verstappen o boşluktan hem Ocon’u hem de Hamilton’u geçerek liderliği ele geçirdi.


Yarışın orta noktasına geldiğimizde şampiyona rakipleri Oconla farkı 10 saniyenin üstüne çıkarsalar da
Tsunoda ve Vettel ile yaşanan temastan dolayı kopan parçaları toplamak için sanal güvenlik aracı periyotları devreye girdi, yarışın 30.turunda Vettel ile bu sezon emekli olacak olan Raikkonen’in temasından dolayı tekrar sanal güvenlik aracı devreye girdi.

Yarış 33.turda tekrar başladı ve Hamiltonla Verstappen arasındaki mücadele bu noktadan sonra kızıştı. Yarışın 37.turunda ilk virajda atak yapmayı deneyen Hamilton pistte kalırken geçilmemek için agresif fren yapan Verstappen pisti kesmek zorunda kaldı.


Yarışın 38.turunda yerini vermek için yavaşlayan (ya da fren testi yapan artık nasıl algıladıysanız o anı) Verstappen ile Hamilton birbirine temas etti ve Hamilton’un ön kanadı hasar aldı. Yarışın 37.turundaki olaydan dolayı Verstappen 5 saniye zaman cezası alırken 43.turda Hamilton Verstappen’i geçerek attığı en hızlı zaman turuyla bu hafta alabileceği maksimum puanları alıp şampiyonadaki farkı kaparken rakibi Verstappen 11.8 saniyeyle ikinci olabildi.

Yarışın üçüncü startından sonra 5.sıradan başlayan Bottas son 10 tur kala önce Ricciardoyu, son turun son düzlüğünde de Ocon’u geçerek podyumun son basamağına çıkıp şampiyona üçüncülüğünü garantilerken, Ocon 0,1 saniye ile dördüncü olabildi.

Sıralama turlarında aracın tabanına hasar verip 11.olan Ricciardo ise ilk kırmızı bayrakla birlikte 5.sıraya çıkarken üçüncü startla birlikte Bottas’ı geçerek dördüncülüğe yükselse de son 10 tur kala Bottasa geçilerek yarışı 5.tamamladı.


Yaz arası sonrası yükselen performansıyla dikkat çeken Gasly sıralamalarda 6.sırayı aldı ve yarışın başında 8.sıraya kadar düşmesine rağmen yarışı 6.tamamladı.


Ferrari takımında Leclerc sıralamalarda 4.sıraya çıksa da ilk güvenlik aracı seansında pit yaparak 8.liğe kadar düşerken, takım arkadaşı Sainz sıralamalarda 15.olurken yarış içinde ilk turlarda 9.culuğa kadar yükseldi. Yarışın sonlarına doğru takım halinde çalışan pilotlar Giovinazziyle aralarındaki farkı kapatıp geçmeyi başardılar ve yarışı Leclerc 7.tamamlarken Sainz 8.tamamladı.


Formula 1’in İtalyan çocuğu Giovinazzi bu sezon sıralamalarda 4.kez Q3’e kalıp 10.sırayı aldı ve yarışın ilk startında 9.sıraya yükselmeyi başardı. Yarış içindeki kaoslardan faydalanıp 7.sıraya kadar çıksa da yarışın sonlarında Ferrarilere geçilerek 9.tamamladı.


Sıralamalarda son seansa kalmak risk alan Norris 7.sıradan yarışa yumuşak lastiklerle başlamasına rağmen startta Gasly’i geçti ve 6.sırayı elde etti. Yarışın üçüncü startında son sıradan kalkan Norris 10.sıraya kadar yükselerek yarışın son puanlarını elde etti.

Aston Martin sıralamalarda ilk seanstan elenerek hayal kırıklığı yaşasa da yarış içinde iyi bir performans gösterdiler. Cadde pistlerinde iyi performans gösteren Vettel yarışa 17.sıradan başlasa da yarışın ortalarına doğru 8.sıraya kadar çıkmayı başardı ancak yarışın 23.turunda önce Tsunoda ile çarpıştı ve sağ bargeboardında hasar aldı. Yarışın 30.turunda da Raikkonenle çarpıştı ve kendisinin deyimiyle araç kullanılmayacak hale geldi. Ancak yarışın 44.turuna kadar piste kalsa da 44.turda yarıştan çekildi. Stroll ise yarışı sessiz sakin bir şekilde 18.sıradan başlayıp 11.sırada tamamladı.


Bu hafta başında takımın kurucusu Sir Frank Williams’ı kaybeden Williams bu hafta Frank Williams adına yarıştılar. Russell yarışa 14.sıradan başlasa da yarışın 15.turunda Mazepin’in arkadan çarpıp süspansiyonlarına hasar vermesi sonucu yarış dışı kalsa da Latifi yarışa 16.sıradan başladı ve yarışı 12.sırada tamamladı.


Katarda podyuma çıkan Alonso için bu hafta tam anlamıyla fiyasko olabilir. Sıralamalarda 13.sırayı elde eden Fernando yarış içinde 11.sıraya kadar çıksa da 25.turda attığı spin atarak son sıraya kadar düşse de yarışı 13.tamamladı.


Son 5 yarışın 4’ünde Q3’e kalan Tsunoda sıralamalarda 8.sırayı aldı ama yarışın ilk turunda 12.sıraya kadar geriledi. Yarış esnasındaki kaostan yararlanıp 7.liğe çıkmasına rağmen Vettel ile temas edip ön kanadını kırdı ve ekstra pit yapmak zorunda kaldı. Vettel ile yaşadığı temastan dolayı üstüne 5 saniye zaman cezası aldı ve yarışı 14.sırada tamamladı.


Formula 1’in yaşlı kurdu Raikkonen sıralamalarda 12.sırayı elde etti ama yarışın 30.turunda Vettel ile yaşadığı temastan dolayı aracı hasar aldı ve yarışı 16.yani son sırada tamamladı.


Formula 1 sezonun bitimine 1 yarış kala şampiyonada puan avantajı kalmadı. Verstappen ve Hamilton 369,5 puanla eşit puanda olsalar da yarış galibiyeti fazlalığı sebebiyle Verstappen hala şampiyona lideri. Üstelik yarış esnasında FIA ve komiserler kurulundan alınan kararlar resmen şaka gibiydi.

Öncelikle yarışın 10.turundaki Schumacher kazasının aynısı cuma günkü antrenman seansında Leclerc tarafından gerçekleşti ve seans anında durdurulmuştu. Yarışta kaza olduktan sonra önce güvenlik aracı devreye girdi ardından yarış 4 tur sonra durduruldu.

Üstelik güvenlik aracı periyodu sırasında Bottas arkasındaki Verstappeni yavaşlatarak takım arkadaşı Hamilton’un rahat pit yapıp yerini kaybetmemesi için çalıştı ama 14.turdaki kırmızı bayrak bu amacı baltaladı. Bu yavaşlatma FIA kurallarına uygun olmamasına rağmen Bottas’a yarış sırasında ve sonrasında bir ceza çıkmadı.

Kural:"Hiçbir araç, VSC prosedürü kullanımdayken diğer sürücüler veya başka herhangi bir kişi için potansiyel olarak tehlikeli sayılabilecek bir şekilde gereksiz yere yavaş ve düzensiz sürüş yapamaz."

Yarışın 15.turunda yani ikinci starttan sonraki Verstappen’in Hamilton’u pist dışına itmesinden dolayı şampiyona direktörü Michael Masi ceza vermek yerine takımlara anlaşma sunmaya çalıştı ve anlaşmayı kabul etmezlerse yarış içinde zaman cezası alabileceklerini söyledi. Red Bull takımı ise Ocon 16.turdaki startta birinci sırada başlarsa kabul edebileceklerini belirtti. Bu olay artık benim gözümde bardaktan taşan son damla oldu çünkü bir yarış organizasyonunu asla böyle yönetemezsiniz. Masi eğer görevi aldığı Charlie Whiting’in(1952-2019) yolundan gitmiş olsaydı veya masaya yumruğunu vurup takımların istedklerini gerçekleştirmeseydi bu yarışta olan olaylar ve bu sezon yaşanan çoğu olay olmayacaktı bence.


Yarışın 38.turdaki temasın yarıştan sonra incelenmesi sonucunda Verstappen’in telemetri verilerinde 2.4 G kuvvetli ani frenlemesi nedeniyle 10 saniye ek zaman cezası verildi ama klasmanda bir değişim yaşanmadı.

38.turdaki kaza sırasındaki telemetri verileri

Önümüzdeki hafta yapılacak olan sezonun son yarışı Yas Marina pistinde gerçekleşecek. O zamana kadar kendinize iyi bakın ve motor sporlarıyla bir arada kalın.

Melih Berkin Önser

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder