YENİ ÇAĞ ÖNCESİ SON KURALLAR



 YENİ ÇAĞ ÖNCESİ SON KURALLAR

      Uluslararası Otomobil Federasyonu(FIA) Formula 1’deki yeni çağ başlamadan önce 2021 senesinde yapılan yarışlarda yaşanan olayları engellemek, yarışların izlenebilirliğini artırabilmek ve yeni kuralların uygulanabilmesi adına yeni kararlar almaya karar verdiler. Bu yazının genel konusu alınan ve alınabilecek kararlar olacak. Şimdiden hepinize iyi okumalar.


1)MİCHAEL MASİ GÖREVİNDEN ALINDI

2021 Abu Dabi GP’sinde son turlarda aldığı kararlardan dolayı eleştirilen Masi ve bu kararlara tepki göstermeyen FIA, ara sezon döneminde Abu Dabi’de olan olayları soruşturma yeni FIA başkanı Muhammed Ben Sulayem’in liderliğiyle yürütüldü. Soruşturmanın sonunda ise Michael Masi yerine F1 yarış direktörü olarak Dünya Dayanıklılık Şampiyonası(WEC) yarış direktörü Eduardo Freitas ve eski DTM(Deutsche Tourenwagen Masters) yarış direktörü Niels Wittich olacağı açıklandı. Bu isimler dönüşümlü olarak görev yapacakken bu isimlerin yanına kıdemli danışman olarak Charlie Whiting döneminde direktör yardımcılığı yapan Herbie Blash atandı.

Soldaki kişi Niels Wittich ,sağdaki kişi Eduardo Freitas

Ayrıca bu sene futboldaki Video Hakem Uygulaması(VAR) sistemine benzer bir çözüm kullanılarak yarış kontrolünde değişiklikler gerçekleşecek ve bu sezon takımlar ve yarış kontrolü arasındaki telsiz iletişimi de artık yayınlanmayacak.

2)GÜVENLİK ARACI SONRASI YENİDEN BAŞLATMA PROSEDÜRÜNDE DEĞİŞİKLİK

FIA, 2021 Abu Dabi GP’de yaşanan tartışmalar sonra, güvenlik aracı sonrası yeniden başlangıç prosedüründe değişikliğe gitme kararı aldı. Yeni kurallara göre yarış artık “TUR YİYEN ARAÇLAR GEÇİŞ YAPABİLİR” mesajı, resmi mesajlaşma sistemini kullanan tüm pilotlara gönderilmesinden sonra başlayacak. Bu mesajın verilmesi için ise yarış yönetimi tarafından pistin güvenli olduğu deklare edilmiş olması gerekecek.

 

3)KISALTILMIŞ YARIŞLAR İÇİN PUAN DAĞILIMINI DEĞİŞTİRDİ

Bundan önce kural ikiden fazla tur atılmış ancak planlanan yarış mesafesinin yüzde 75'inden daha azı tamamlanmışsa, takımlara ve sürücülere normalde aldıklarının yarısı kadar puan verilirdi. İkiden fazla tur atılmış ancak planlanan yarış mesafesinin yüzde 75'inden daha azı tamamlanmışsa, takımlara ve sürücülere normalde aldıklarının yarısı kadar puan verilirdi. 2021 Belçika GP’sinde şiddetli yağmurdan dolayı gerçekleştirilemeyen yarışta güvenlik aracı arkasında pilotlara iki tur attırılıp bitirilmesinden dolayı izleyenler arasında ve F1 padokunda ciddi tartışmalara yol açtı. Bu durumun tekrarlanmasını önlemek isteyen FIA aşağıda yer alan yeni puan cetvelini açıkladı.

4)MOTOR GELİŞİMLERİ DURDURULDU

2021 sezonunda Red Bull ve Alpha Taurinin motor üretici Honda’nın 2022 yılında spordan çekilme kararı alması sonrasında İngiltere’deki yarış haftasında toplanan takımlar 2022 sezonundan 2026 sezonuna-yani yeni motor regülasyonu-kadar motor gelişimlerini durdurma kararı aldılar.

SF21 motoru
Motor gelişiminin durdurulması iki aşamadan oluşacak. İlk aşama 1 Mart 2022 tarihinden itibaren içten yanmalı motor, turbo, MGU-H, egzoz sistemleri, motor yağı ve yakıt üzerinde gelişim çalışmasını durdurulmasını amaçlarken, ikinci aşamada ise 1 Eylül tarihinden itibaren MGU-K, enerji deposu ve kontrol elektroniği ünitesi sistemlerinin gelişimi durdurulacak. Sadece eğer dayanıklılık veya güvenlik sorunları varsa, FIA'nın kontrolünde, motorun ana özelliklerini değiştirmeden bazı değişiklikler yapılacak. Böyle bir durumda dahi diğer üreticilerin onayı gerekecek.


5)SPRİNT YARIŞ FORMATI VE SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLDİ

FIA tarafından yapılan açıklamaya göre yeni sezonda üç sprint yarışı düzenlenecek ve artık hem sürücüler hem de taraftarlardan gelen geri bildirimleri göz önünde bulundurarak, pole pozisyonu unvanını sprint yarışının galibi yerine cuma günkü sıralama turlarını ilk sırada bitiren isme verilecek. Fakat pazar gününün gridini , yine cumartesi günkü sprint yarışı oluşturacak. Bir başka değişiklik de artık ilk üçe değil, ilk sekize puan verilmesi olacak. Bu kapsamda kazanan 8, ikinci 7, üçüncü 6 puan alacak. Bu, 5-4-3-2-1 şeklinde devam edecek.


Bu sezon sprint yarışının yapılacağı pistler Imola, Avusturya ve Brezilya’daki pistler olacak. Cumartesi günkü bu sprint etkinliğinin adı da "Sprint sıralama yarışı" yerine artık "sprint" olacak.



Melih Berkin Önser








Hiç yorum yok:

Yorum Gönder