GÜMÜŞ OKLARIN YÜKSELİŞİ

 

2022 sezonu ile girdiğimiz yeni dönemin 3. yarışında 5.303 km’lik en hızlı cadde pistilerinden biri olan Melbourne Alberta Park Circuit’de, Avusturalya’daydık.Yarışta yaşananları sizlere özetlemeden önce pist ile ilgili kısa bilgiler vermek isterim.

1993 yılında FIA tarafından alınan onay ile yapılmaya başlanan pist,Adelaide’nin 1995 sonundaki son Avustrulya Grand Prix’sini gerçekleştirmesinden sadece dört ay sonra,Formula 1 takımları 1996 yılında Melbourne’ün ilk Grand Prix’si için Avustralya’ya geri döndü.2 DRS Detection Bölgesi bulunan ve normalde 4 DRS bölgesine sahip pist son antrenman seansı öncesinde pilotlardan gelen şikayetlerden dolayı 8.şikan ve 9.viraj arasındaki 3. DRS bölgesi kaldırılmıştır.Böylece 2022 Melbourne Grand Prix’si 3 DRS bölgesine göre yapılmıştır.

Tek yapılan değişikler bunlarla kalmamış çeşitli şikanlar ve virajlar arasındaki bölgelerde çeşitli değişikliklere gidilmiştir.1.,3.,6. ve 13. virajlar genişletilirken 8. şikan ve 9. Viraj arasındaki kalan bölgede olan keskin dönüşler kaldırıldı ve yalnızca düz ve frensiz bir yol olarak tekrardan düzenlendi.11. viraj ise daha da keskinleştirildi.Yarış 58 turdan oluşmakta ve F1 lastik tedarikçisi Pirelli bu yeni pistte C2 Sert,C3 Orta lastikleri ile C5 Yumuşak lastikleri getirdi.

Kırmızıyla belirtilen çizgiler bu seneki pist düzenini belirtiyor

Antreman Turları

Bazı virajların genişletilmesi ve bazı şikanların kaldırılması sürücülerin bir çoğunun sıkıntı yaşamasına yol açtı.Hibrit çağda yapılan tüm Avusturya Grand Prixlerinde pole pozisyonu alan Hamilton,Kevin Magnussen,Fernando Alonso ve Carlos Sainz 3.virajda araçları yavaşlatmak için yaptıkları frenlerde kitlenmeler yaşadıklarından dolayı virajı geniş alıp çakıllara girdiler. Şampiyonanın lideri Charles Leclerc ise ilk virajı genişten alarak çakıllara girdi.

SF-75 ile Carlos Sainz


11. Virajda Alonso spin attı.Kızıl boğalar ise herhangi bir sıkıntı yaşamamış yalnızca Sergio Perez son virajda arabayı çarptığından dolayı kırılan parçalardan 1.Alıştırma turunda ilk kırmızı bayrak verilmiş oldu. Bu yarış Aston Martin ve F1 seyircileri için önemli bir yarıştı çünkü kaptığı Covid-19 virüsünden sonra iyileşen Sebastian Vettel pistlere geri göndü ama yaşadığı motor sorunlarından dolayı 1. Alıştırma Turunu tamamlayamadı ve 2.kırmızı bayrağın sallanmasına yol açmıştır.Antreman Turu sırasında Vettel ve pist görevlileri


Pit alanına geri dönebilmek için görevlilerin kullandığı scooter’ı pistte kullanmış ve bize de tebessüm bırakacak bir olay yaratmıştır ancak daha sonra pistte sorun çıkartmaktan dolayı para cezası almıştır.

Scooter ile Pit Alanına dönen Vettel

Sıralama Turları

1.Sıralama Turunda Lance Stroll ile Nicholas Latifi’nin birbirleriyle çarpışmasıyla kırmızı bayrak sallanmış oldu.Başlangıçtan sonra Latifi Vettel Stroll Albon Magnussen elenmiş oldu.

2.Turda AlpaTauri’den Piere Gasly’nin iyi sıralama turu yapsada yalnızca 0.090 saniye ile Hamilton’ın arkasında kalırken Bottas Tsunoda Zhou ve Mick Schumacher ile elenmiş oldu.

3.Turda 11. viraja kadar harika bir tur atan Alonso 11.virajda yaşadığı hidrolik sorunuyla vites değiştiremeyip çakıllara girdi ve son sıralama seansında tur atamamış oldu. Bu kadar olaylardan sonra Pazar günü olacak başlangıç pozisyonları şöyle olmuş oldu:

Pozisyon

Pilot

Takım

1.

Charles Leclerc

Ferrari

2.

Max Verstappen

Red Bull

3.

Sergio Perez

Red Bull

4.

Lando Norris

McLaren

5.

Lewis Hamilton

Mercedes

6.

George Russell

Mercedes

7.

Daniel Ricardio

McLaren

8.

Estaban Ocon

Alpine

9.

Carlos Sainz

Ferrari

10.

Fernando Alonso  

Alpine


YARIŞ

Pazar günü Türkiye saati ile saat 8.00’da kırmızı ışıklar söndü ve yarış başladı.İlk virajda 3. Olan Perez Verstappen ile temastan kaçmak için yavaşladığından pozisyonunu Hamilton’a verdi ve böylece Hamilton Lando Norris’i de geçerek 3. Oldu.2 McLaren arka arkaya gelmiş,Sainz ise 4 sıra gerilemiş oldu.Yavaşlama sorunu olmasından dolayı yavaşlayan Sainz gitgide düşmüştür.

2.tura geldiğimizde 11. virajın sonunda Schumacher’i sollayan Sainz yavaşlayamadığından dolayı çimlere girmiş ve arabanın kontrolünü kaybederek yolda spin atarak karşı taraftaki çakıllara girerek çakıllara saplandı bundan dolayı yarıştan çekildi.

11.tura girdiğimizde Sebastian Vettel telsizde de söylediği gibi 11. virajda frenleme yaparken kontrolü ufak da olsa kaybettiğinden çakıllara girdi.

17.turda ise 11. virajdan önce Magnussen kıl payı Tsunodaya çarpacakken çarpışmamayı sağlamış olsada kendini frenleyemediği için çimenlere girip sorunsuzca piste geri dönebilmiştir.22.tura başladığımızda ise pitten çıkan Ricciardo 1.virajda kıl payı Albon ile çarpışmaktan kurtulmuştu ve böylece Stroll, Ricciardo ve Albon arasında bir rekabet başladı.3.viraja girildiğinde virajı Ricciardo’nun arkasından alan Albon yerini Stroll’e vererek 12’liğe düşmüş oldu.

23.turun sonuna doğru yaklaşırken Perez ile Hamilton üçüncü sıra için rekabete girdi.DRS elde eden Perez Hamilton’u geçti.Ama 24.tura girildiğinde Vettel kasislere girip kontrolü kaybederek ön kanadını ve ön süspansiyonun kırdı.Böylece yarışın ilk güvenlik aracı çıkarılmış oldu.

27.turda çıkarılan güvenlik aracı ile aralarında azalan farktan dolayı Verstappen ve Leclerc güzel bir mücadeleye girse de Leclerc Verstappen’in önünü kapatarak yerini korumuş oldu.36.Turda Perez’in Russell Avı başlamış ve 11. virajdan önceki kullandığı DRS ile Russell’ı geçmiş oldu.Böylece Kızıl Boğaların hemen altında Gümüş Oklar yer edindi.

39.turda 2. Virajda yine Bahreyn’de olan aynı hatadan dolayı Verstappen’in aracının motoru kapanmış ve telsizde de belirtiği gibi yakıt sızıntısı hissetiğini söyledi.Böylece sanal güvenlik aracı çıkarılmış olup ilk üçte Leclerc Perez ve Russell olmuştur.

Max Verstappen’in RB18’den ayrılışı

42.turda ise Stroll Bottas’ı sıkıştırarak yoldan çıkmasına yol açtı fakat herhangi bir kaza gerçekleşmedi.55. Turda ise Piere Gasly 13. Virajda kitlenmeden dolayı çimlere girmiş böylece Bottas 1 sıra atlamış oldu.

Ama her şeye rağmen Genç Monakolu 1.20.260 ile attığı son turda yarışı bitirerek 1.oldu. Onun ardından hemen Sergio Perez ve George Russell gelmiş oldu.

2022 Melbourne Grand Prix Podyum

Tabii bu yarış bazı ilklere de imza atmış oldu. Mercedes ile yarışmaya başlayan George Russell takımıyla 3.yarışında podyuma çıkarken yarışa 20.başlayan Alexander Albon, sert lastiklerle 57 tur gitmeyi başararak 10.olurken Williams takımına sezonun ilk puanını getirmiş oldu.Bir sonraki yarışta görüşmek üzere.

 

                                               Ali Galip Vayısoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder