OLAYLAR SİLSİLESİ KATALONYA

 

2022 sezonun 6.yarışında 4675 kilometre olan, yavaş ve hızlı virajlarla donatılmış hem de sezon öncesi test pisti olan Circuit de Barcelona-Catalunya’da, İspanya’daydık. Yarışta yaşananları anlatmadan pist ile ilgili bilgiler vermek isterim.


1992 yılında Barcelona Olimpiyatlarının gelişim programının parçası olarak yapılan pistin ilk temelleri 1989 yılında atılırken,1991 yılında ilk araba yarışını Spanish Touring Car Championship ile yapmıştır. İlk Grand Prix ise 1991'de Touring Car Championship’den 2 hafta sonra yapılmıştır. Pistteki ilk yarışta Nigel Mansel ile Ayrton Senna’nın aralarında yaptığı göze göz drag yarışı ile sansasyonel bir başlangıç yaşanırken,1996'da yağmur altında düzenlenen yarışta Michael Schumacher en yakın rakibine 45 saniye bindirerek yarışı kazanmıştı.Pist 16 virajtan oluşurken bu virajların 8'i sağa dönülen 8 tanesi de sola dönülüyor. Pistte 2 DRS bölgesi yer almakta ve ilk DRS bölgesi 1 kilometrelik başlangıç/bitiş düzlüğünde yer almakta.%73 oranla pole pozisyonundaki pilotların kazandığı pistte pistin tur rekoru 2021 yılında 1:18:149 ile Max Verstappen'e aitten bu pistte en çok kazanan pilot 6 galibiyetle Michael Schumacher ile Lewis Hamilton'dur. Pirelli pistteki lastik aşınması yüksek olduğundan yarışa C3 yumuşak,C2 Orta ve C1 Sert lastikleri getirdi.Yarıştan önce araçta yeni güncellemeler yapan Aston Martin AMR22B adı verdikleri yeni araç şasisinin bazı özelliklerini Redbull’dan çalındığı iddiası ile soruşturma başlatılmıştı. Ev pistinde %100 puan kazanma oranına sahip tek İspanyol olan Carlos Sainz'i ve 2005,2006 dünya şampiyonu olan Fernando Alonso'yu desteklemeye gelen İspanyol taraftarların bu hafta neler yaşadığına gelin birlikte bakalım.


Antreman Turları

Sezonun 6.yarışına gelindiğinde yarışlar boyunca bir ilk yaşanmış oldu. Formula 1’de gelecekte yarışabilecek 3 pilot Alıştırma Turlarında tur atma şansı yakaladı.21 yaşındaki Estonyalı Red Bull Junior Team üyesi Juri Vips,2019 Formula 2 şampiyonu,2021 Formula E dünya şampiyonu ve Mercedes EQ Silver Arrows pilotu Hollandalı Nick de Vries sırasıyla RB18 VE FW44 ile tur atarken Alfa Romeo yedek pilotu Polonyalı Robert Kubica ise uzun bir aradan sonra Formula 1’de yeniden dönmüş ve Alfa Romeo’nun C42’si ile turlar attı.


Juri Vips&RB18

Nick De Vries&FW44
Robert Kubica&C42


2.Alıştırma turlarına geldiğimizde Alex Albon,Zhou Guanyu ve Sergio Perez takımlarıyla birlikte ilk kez Circuit de Barcelona-Catalunya’da tur atmış oldu. İlk Alıştırma turlarında da tespit ettikleri gibi takımlar bir önceki yarış olan Miami GP’de gerekenden daha fazla yere basma gücü elde edebilmek için yeni kanatlarla alıştırma turlarına devam ettiler.

Sıralama Turları

İlk sıralama turlarına geldiğimizde bir ilk yaşandı Haas pilotu Mick Schumacher ilk kez ilk sıralama turlarında ilk 10’a girebildi. Genç Monakolu Charles Leclerc 1. olurken yeni süspansiyon ve yeni tasarım ile pistlere AMR22B ile gelen Aston Martin o kadar değişikliğe rağmen Lance Stroll ve Sebastian Vettel (ki 0.074 saniye ile) elenmiş oldu. Onlarla birlikte Fernando Alonso, Nicholas Latifi ve Alex Albon da elenmiş oldu.

Yeni tasarımıyla AMR22B 

2.Sıralama Turlarının sonuna geldiğimizde ise gayet iyi bir tur atan Lando Norris 8. iken 12.Turunun 12.virajında santimlik ihlalerden dolayı 1.19.977’lik sıralaması iptal edilmiş ve elenmiş oldu. Hollandalı Max Verstappen ise 1. olmuş ve kendini hala pole pozisyonunda yeri olduğunu izleyenlere göstermiştir. Mick Schumacher Lando Norris’in de tur kesintisinden nasibini alarak 3.Sıralama turuna girmeyi kariyeri boyunca ilk kez hak kazandı. Bununla birlikte Lando Norris, Estaban Ocon, Yuki Tusunoda Piere Gasly ve Zhou Guanyu elenmiş oldu.


3.Sırlama Turlarına geldiğimizde ilk hız turunda 13. ve 14. virajlar arasında genç Monakolu spin attı. Turların sonuna doğru geldiğimizde ise Max Verstappen’in takım radyosuna dediği gibi “Gücüm yok” dediğinden takım onun pite girmesini istedi maalesef attığı turu geliştirme fırsatını kaybetti. Bundan nasibini alan Monakolu 1.18.750 ile pole pozisyonu elde etmiş oldu. Haas için de iyi gelişmeler gerçekleşti. 2019 Brezilyadan sonra ilk defa Haas pilotları ilk 10’dan başlama şansı yakaladı.

En son oluşan ilk 10 ise;

        Charles Leclerc (16)                                                                     

             1:18:750                                                                                          Max Verstappen (1)                                                                                                       

      |________________|                                                                                        1:19:073

                                                                                                          |____________­­­____|

        Carlos Sainz Jr. (55)     

              1:19:166                                                                                          George Russel (63)

      |________________|                                                                         1:19:393

                                                                                                        |_________________|

         Sergio Perez (11)                                                               

            1:19:420                                                                                      Lewis Hamilton (44)                                                                                         |_________________|                                                                    1:19:512

                                                                                                    |________________| 

         Valterri Bottas (77)

                  1:19:608                                                                             Kevin Magnussen (47)

      |_________________|                                                                              1:19:682

          Daniel Ricciardo (3)                                                                |___________________|     

               1:20:297                                                                                 Mick Schumacher (47)   

      |_________________|                                                                          1:20:368

                                                                                               |___________________|

YARIŞ


2 seneden sonra korona tedbirleri kapsamında sayılı izleyici ile yapılan yarış gevşetilen tedbirlerle binlerce izleyici yerlerini aldı. Kırmızı ışıklar yanmadan saatler önce Alpine’den açıklama geldi. Sıralama turlarında da anladıkları gibi güç sorunu yaşayan Alonso’nun aracına yeni bir motor takılacağı haberi geldi bundan dolayı ceza olarak yarışa sondan başlaması karar verildi.

Alpine A522&Alonso


Türkiye saati ile saat 16.00’da kırmızı ışıklar söndü ve yarış başladı. Arada boşluk bulan Perez öne atılmaya başladı. Aynı anda Verstappen rakibi Leclerc’i ilk virajda geçmek üzereyken Leclerc önünü kapatarak sırasını korudu. O sırada atağa geçen Perez 4. olurken Russel 3. yükselmiş Carlos Sainz ise    5.‘liğe kadar düştü. Aynı sırada Russell ile Perez temas yaşasada herhangi büyük bir olay yaşanmadı.2. viraja gelindiğinde içerde olan Hamilton dışarda olan Sainz tarafından sollanmış ve böylece Sainz tekrardan 5. yükselmiştir.


2.Sektöre geldiğimizde 7.lik ve 8.lik Haas pilotları Schumacher ile Magnussen paylaşırken,4. virajda içerde olan Lewis Hamilton ile Magnussen çarpışma yaşadı. Magnussen çakıllara girdi. Hamilton’ın aracında bulunan hasarlardan dolayı pite girmek zorunda kaldı.


Hamilton ile yaşadığı temas sonrası Magnussen

7.tura geldiğimizde 4. virajda esen şiddetli rüzgardan dolayı arka tekerlerin kontrollerini kaybeden Sainz çakıllara girip 14.’lüğe kadar geriledi. Onun ardından 9.turda aynı virajda yine aynı sebepten Verstappen çakıllara girmiş böylece yerini Perez ile Russell’a kaptırmış oldu.

9.turda kontra verip çakıllara giren Verstappen
4.turda spin atıp çakıllara giren Sainz

13.tura geldiğimizde Verstappen-belki de hiçbir pilotun olmasını istemediği-bir problem önüne çıkageldi .DRS kanatları tuşa basıldığında açılmıyordu.24.tura kadar ilk DRS bölgesine gelene kadar Russell’ın arkasında kaldı.

24.tura geldiğimizde mühendislerin dediği “Bordüre girdikten sonra tuşa tekrar bas” komutunu gerçekleştirmiş olsa bile 24.turda DRS kapağı anca açılabilmişti. Böylece Verstappen’e Russell’ı geçme şansı eline geçse de Russell’ın cesur hareketlerinden sonra 9.virajda birazcık pistten çıkmış ama durumu en sonunda toparlayabilmişti.

Ve 27.tura geldiğimizde gerek Ferrari’yi gerek tifosileri üzecek bir olay yaşandı. 2.DRS bölgesinden çıkan Leclerc’in arabasında güç aktarımı sorunları baş gösterdi. Yaklaşık 10 saniye önde götüren Monakolu tahlilsizlik yaşadı ve bu yüzden pite girerek arabayı yarıştan çekmiş oldu.

Yarışı 14 saniye önde götüren ve şampiyona lideri Charles Leclerc güç aktarım probleminden dolayı F1-75 ile yarıştan çekilirken

Bunlar yaşanırken George Russell yeni takımında en yüksek sıralama olan 1.’liğe yükselmiş ardından ise Kırmızı Boğalar art arda dizilmişti. Kırmızı Boğalar DRS haklarını kullanmaya başladıklarında Verstappen yine Russell’ı ilk virajda önü kapandığından geçememişti. O sırada 13. virajda Stroll ile Gasly temas yaşamış bu da Stroll’un spin atarak 4 sıra gerilemesine yol açtı.


Gasly ve Stroll yaşadıkları temas sonrası

31.tura gelindiğinde Perez Russell’ı ilk virajda geçerek 1. olmuş, bir önceki turda pite giren Verstappen ise Bottas’ı geçerek 3. yükseldi. 36.turda pite giren Russell böylece yerini Verstappen’e bırakmış oldu.


47.Turda ise 1. Olan Perez’e takım “Stratejimizi değiştirdik. Eğer Max senden hızlı ise ona yol ver” demiş, Meksikalı bunun adil olmadığını söylese bile yine de kabul etmiştir. 2 Tur sonra ise Meksikalı 4.virajda yerini Verstappen’e vererek şampiyonlukta Max’a yardım etmiştir.58. tura girdiğimizde Bottas, Hamilton ve Sainz arasında 4.lük yarışı başlamış, DRS hakkına sahip Sainz Bottas’ı sollayarak 4. Olmuş ondan sonra eski takım arkadaşı Hamilton ise 3.virajı dışardan alarak eski takım arkadaşını geçerek 5.liğe yükselmiştir.


60.tura gelindiğinde 5. Olan Hamilton DRS ile Sainz’ı geçerek 4. Olmuş fakat 64.turda Bono tarafında yapılan uyarıda “Arabanın DNF olma şansı var dikkatli ol” demesi ile 7 kere Dünya Şampiyonu Lewis Hamilton yavaşlamış böylece 65.turun başlarında yerini Sainz’a bırakarak 5. Olmuştur.


Bu kadar olay silsilesinden sonra damalı bayrağa ilk ulaşan Verstappen olmuş onun ardından ise Perez ile Russell gelmiştir. Böylece Verstappen pilotlar şampiyonasında 110 puan ile liderliğe yükselirken Russell ise yeni takımı ile ikinci podyumunu yaşamıştır.

İspanya GP podyumu

Max Verstappen bu sezon 4.kez yarış kazanarak -3 yarış arka arkaya kazandı- hem kendisini hem de takımını şampiyonalarda liderliğe çıkartırken, Ferrariler için unutulmak istenen bir hafta sonu oldu. 27-29 Mayıs arasında F1'in kalbinde gerçekleşecek olan Monako GP'sinde sizlerle görüşmek üzere.

ALİ GALİP VAYISOĞLU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder