KANADA'NIN DÖNÜŞÜ

 

 2022 sezonunun 9. yarışında, pandemi sebebiyle 2019’dan beri yarış yapılmayan Kanada’daydık.Orijinal adı "Île Notre-Dame Circuit" olan Circuit Gilles Villeneuve pisti, 1982 Belçika GP’sinde pole pozisyonu için savaşırken hayatını kaybeden Kanadalı Ferrari pilotu Gilles Villeneuve’ü onurlandırmak için pistin adı değiştirilmiştir.

Gilles Villeneuve

4,361 kilometrelik uzunluğuyla Formula 1'deki kısa pistlerden biri olan Montreal'deki bu pistte ilk olarak 1978 yılında Formula 1 takvimi içinde Kanada GP adıyla ev sahipliği yapmıştır. Pistin 2. virajın çıkışındaki ‘S’ dönemeci ve keskin 10. viraj gibi ünlü dönemeçlere sahip piste son konuk olduğumuzda, akıllara kazınan bir sahneye şahit olmuştuk.

Circuit Gilles Villeneuve

Pandemi öncesinde yapılan son yarış olan 2019 Kanada GP’de, o zamanlar Ferrari pilotu olan Sebastian Vettel, lider giderken çimlere girerek pist dışına çıkmış ve piste güvenli dönmediği gerekçesiyle penaltı almış, böylece galibiyeti Mercedes pilotu Lewis Hamilton’a kaptırmıştı.

Cezayı haksız bulan 4 kez Dünya şampiyonu Vettel, aracının önündeki 2.’lik tabelasını alarak Hamilton’ın aracının önündeki 1.’lik tabelasıyla değiştirdi.

           Sebastian Vettel tabelaları değiştirirken


Yaptığı bu hareketle pit duvarını ve fanları heyecanlandırsa da gerekli mecralarda bir o kadarda eleştirildi. FIA’nın kararı bir yana, her sporda olduğu gibi bu sporda da adrenalinin doruklarda yaşandığını hatırlayalım.

Dilerseniz 2022 yılına dönelim ve antrenman turlarına bir göz atalım.

Kırmızı boğalar antrenmanlar boyunca çok iyi performans gösterdi ve onları yakın takipte olan İtalyan ekip Ferrari de iyi bir tempo tutturdu. Seanstaki sürpriz takımlar ise Aston Martin ve Alpine oldu.

Cumartesi günkü antrenman seansı yağmurun etkisiyle ıslak zeminde başladı. Pistin değişken koşulları altında, adeta 2012 sezonunu izliyormuşuz gibi, 4 kez Dünya şampiyonu Sebastian Vettel ve 2 kez Dünya şampiyonu Fernando Alonso art arda iyi dereceler elde etti. Böylece lastik seçimlerini iyi yapan isimlerden Fernando Alonso 1., Pierre Gasly 2. ve Sebastian Vettel 3. olarak seans tamamlandı ve takımlar ıslak zeminde geçecek muhtemel bir sıralama turu için gerekli verileri toplamış oldu.


SIRALAMA TURLARI

Q1

Cumartesi günü saat 23.00’da sıralama turları epey ıslak bir zemin üstünde başladı. Pilotlar piste yağmur lastikleriyle çıktılar. İlk zaman turu 1.38.932 ile Alfa Romeo pilotu Valtteri Bottas’tan geldi. Seans ilerledikçe Mercedes pilotu George Russel liderliğe yükseldi, onun ardından ise Verstappen, Vettel, ve Ocon geldi. Dereceler sürekli gelişirken, ön tarafta yer alan Aston Martin pilotları elenme bölgesine geriledi.

İlk bölümün sonlarına yaklaştığımızda yağmur şiddetini azalttı ve tüm pilotlar pistteydi. Herkes zaman turlarını geliştirmeye çalışırken Carlos Sainz kaçış alanına girdi ve sarı bayrak geldi. Ferrari pilotu piste dönmeyi başardı ve seans devam etti. Böylece ilk üç Max Verstappen, Fernando Alonso ve Carlos Sainz olurken elenen isimler Latifi, Aston Martin ve Alpha Tauri pilotları oldu. Daha sonra Aston Martinlerin bu kadar gerilemesinin sebebini lastik basıncındaki hatadan kaynaklı olduğunu öğrendik.

Q2

Sıralama turlarının 2. seansında pist biraz daha kuruydu ve bazı pilotlar yağmur lastiğiyle piste çıkarken bazıları geçiş lastiklerini tercih etti.

Geçiş lastiği tercih eden pilotlardan biri olan Williams pilotu Alexander Albon 6. virajda kayarak yoldan çıktı ve bariyerlere girdi, sarı bayraklar sallandı ve ardından pilot aracı piste sokmayı başardı. 

Bariyerlere girmeden önce Alexander Albon

Seansın devamında İspanyol pilot Fernando Alonso 1.30.910’luk derecesiyle liderken tekrar sarı bayraklar sallandı ve geçiş lastikleri tercih etmiş Red Bull pilotu Sergio Perez, üçüncü virajda sağ ön tarafını kilitledi ve bariyerlere girdi. Pilot aracı çıkarmaya çalışsa da başaramadı ve kırmızı bayraklar eşliğinde pist görevlileri araca el attı.

Sergio Perez’in aracı çıkartılırken

Seans kaldığı yerden devam ettiğinde pist koşulları daha iyiydi ve turlar geldikçe kuru bir hat oluştu. Pilotların hepsi geçiş lastiğiyle piste çıktılar. Son şampiyon Max Verstappen tüm sektörlerde en hızlı olarak çok güzel bir tur attı ve 1.27.729’luk derecesiyle liderliğe oturdu.

Seans sonlarına doğru 1.25.201’e indirerek turunu geliştirdi ancak tecrübeli pilot Fernando Alonso onu da geçerek 1:24.848’lik bir derece elde etti ve kısa süreliğine liderliğe oturdu. Ardından Verstappen 1:23.746’lik derecesiyle seansı lider bitirdi. Eski ve yeni nesil arasında güzel bir çekişme izlemiş olduk.

3. isim ise Mercedes pilotu George Russel olurken, hemen ardından Carlos Sainz ve Lewis Hamilton geldi.

Mclaren pilotu Lando Norris güç ünitesi sorunundan dolayı derece elde edemedi ve grid cezası bulunan Monakolu pilot Charles Leclerc riske girmeyerek zaman turu kaydetmedi. Diğer elenen pilotlar seansı yaptığı kazadan dolayı noktalayan Sergio Perez, Alexander Albon ve Valtteri Bottas oldu. Valtteri Bottas’ın takım arkadaşı Çinli pilot Zhou Guanyu ise 7. olarak ilk defa Q3’e kaldı. Haas, Alpine ve Mercedes takımlarının iki pilotu da Q3’e kaldı.

Q3

Pilotlar yine geçiş lastiğiyle piste çıktılar. George Russell 1.24.006 ile liderliğe oturdu ve onu takip eden isim 1.24.362’lık derecesiyle takım arkadaşı Lewis Hamilton’dı.

Schumacher 3, Magnussen 4, ve Zhou 5. geldi. Ardından Max Verstappen, 1:22.701’lik derecesiyle geçici pole pozisyonuna oturdu. Seans ilerlediğinde pilotlar pite girdiler yine geçiş lastiklerini seçerek piste geri döndüler. Ancak Mercedes takımı lastik kumarını oynadı ve George Russell kuru zemin lastiğine geçti. Daha ikinci virajda pilottan bir spin geldi.

Pit stopun ardından Max Verstappen derecesini 1:21.620’ye indirdi. Son turlarda trafik artsa da Max Verstappen derecesini biraz daha geliştirerek 1.22.299’la pole pozisyonu sahibi oldu. Onu takip eden isim ise 2012 Almanya’dan beri ilk kez ilk çizgiden başlayacak olan, yıllanmış şarap misali pilotumuz Fernando Alonso oldu. Hemen ardından sezon başından beri şansı pek yaver gitmeyen Ferrari pilotu Carlos Sainz oldu. Lewis Hamilton’da iyi turlar çıkardı fakat derecesi ancak 4.’lüğe yetti. Onları takip eden isimler ise 5. Magnussen ve 6. Schumacher oldu. Böylece çaylak pilot Mick kariyerinin en iyi sonucunu aldı.


Ocon takım arkadaşına yetişemedi ve 7. oldu. George Russell kuru zemin lastiği kararıyla ancak 8. oldu. Kalan isimlerde Daniel Ricciardo ve Zhou Guanyu oldu.

Sıralama turları sonrası ilk üç Sainz(P3),Verstappen(P1),Alonso(P2)

YARIŞ

Pazar günü pilotları güneşli bir hava karşıladı ve sıralama turlarına kıyasla yarış koşulları idealdi. Valtteri Bottas, Sergio Perez, Lando Norris, Lance Stroll ve Charles Leclerc hariç tüm pilotlar orta hamurla başladılar. Bu pilotlar ise sert hamurla pistte yer aldı.

3 senenin ardından Kanada’da 5 kırmızı ışık söndü ve yarış başladı. İlk viraj sorunsuz bir şekilde dönüldü ve ilk 5 değişmedi.

3. turun sonlarında Carlos Sainz, hemşerisi Fernando Alonso’yu geçerek 2.’liğe yükseldi.

Bu sırada Hamilton, Alonso’yu DRS mesafesinde takibe başladı. Tıpkı 2013’te aynı pistte kapıştıkları gibi.

2013 Kanada GP Alonso-Hamilton2022 Kanada GP Hamilton-Alonso

8. tura geldiğimizde kırmızı boğalardan Sergio Perez güç kaybettiğini söyleyerek yavaşlamaya başladı ve aracı kenara çekti. Bunun üzerine sanal güvenlik aracı girdi ve Red Bull, lider ilerleyen Verstappen’i pite aldı. Hemen ardından Mercedes’te Hamilton’ı aldı. Hamilton 6, Verstappen 3. olarak ikisi de sert lastikle piste döndü.

Latifi ve Tsunoda da pit yaptı ve ardından VSC bitti.

Bu sırada Ferrari’nin genç yıldızı Charles Leclerc 6 sıra yükselmiş bir şekilde 10. sıranın 3 saniye gerisindeydi.

Hamilton, Ocon’u start düzlüğünde geçerek takım arkadaşını 2.7 saniye farkla takibe aldı. Ön tarafta ise Verstappen Alonso ile farkı 3 saniyeye indirmişti. Sainz- Alonso ikilisinin arasındaki fark ise 4.4 saniyeydi.

Sainz-Alonso kapışması

Bu sırada Verstappen attığı en hızlı turlarla farkı 1.8’e indirdi. Buradan VSC sırasında pit yapan isimlerin avantaj kazandığını gördük.

Verstappen, Alonso’nun DRS mesafesinde farkı 0.7’ye indirmiş şekilde yakın takipteydi ve çok geçmeden eski şampiyonu geçti.

20. tura geldiğimizde Haas pilotu Mick Schumacher kariyerinin en iyi sıralamasını yapmışken maalesef aracın arızası nedeniyle kenara çekildi ve tekrar VSC girdi. Carlos Sainz pite girerek sert lastik taktı; Alonso garip bir şekilde pite çağrılmadı.


Sainz pitten Alonso’nun arkasında çıktı ve taze lastikleriyle Alonso’yu yakalaması çok uzun sürmedi. Verstappen ile farkı 9.5 saniye olarak 2.’liğe oturdu. Böylece Alonso, Hamilton’ın DRS mesafesinde kaldı ve çok geçmeden 7 kez dünya şampiyonuna yem oldu.

Hamilton Sainz’la arasındaki farkı 2 saniyeye indirirken; Sainz-Verstappen ikilisinin farkı sabit bir şekilde 9 saniyeydi. Bu sırada George Russel, Alonso ile arayı kapatmaktaydı.

Evinde yarışan Aston Martin pilotu Lance Stroll, sıralama turlarında yaşadıkları talihsizliklere rağmen iyi bir yarış ortaya koyarak 9. sıradayken arkasında Zhou,Tsunoda,Ricciardo üçlüsünü tutmaktaydı.

Sainz pite girerek elde ettiği 11 turluk lastik avantajıyla farkı 5.9 ’a indirmişti.

Ocon, Leclerc’e karşı güzel bir savunma sergileyip takım arkadaşı Alonso’ya avantaj kazandırmaya çalışırken, Leclerc pite girdi.

Ancak Ferrari pit ekibi genç Monakolu’nun sol arka lastiğini geç takarak 5.3 saniyelik bir pit yaptı ve pilot piste 12. olarak girebildi.

Lider giden Verstappen telsizden lastik performansının düştüğünü söyledi ve pite çağrıldı. Sert hamurlarla Hamilton’ın arkasında 3. olarak piste dönen son şampiyon kısa sürede tekrar 2.’liğe yükseldi. Bir tur sonra Hamilton ve Russell pite girdi, 3 ve 4. olarak sorunsuz pit-stoplarla piste döndüler.

Pit yapan Yuki Tsunoda, pit yolu çıkışında aracın kontrolünü kaybederek bariyerlere girdi. Güvenlik aracı periyodu başladı ve Ferrari, Carlos Sainz’ı pite aldı. Aynı zamanda Alpine pilotları yeni sert lastiğe geçtiler. Böylece Mercedeslere karşı lastik avantajları olmuş oldu.

Pit çıkışındaki bariyerlere çarpan Yuki Tsunoda

54. turda Verstappen gaza bastı ve yarışı yeniden başlattı.

İkinci pit-stopunu yapan Aston Martin pilotu Sebastian Vettel, 9. sıradaydı. Erken pitle önünün açılması hedeflenen stratejileri, güvenlik araçları ile maalesef kötü etkilendi. Takım arkadaşı Lance Stroll, Magnussen’i de geçerek yükselmeye devam ederken Vettel, 11. Sıraya düşmüştü.

Ön sırada ise Sainz, Verstappen ile farkı 0.7’ye indirmişti. Bu sırada Leclerc tekrar yükselerek 6. sırayı almıştı ve iki Alpine’in arasına girmişti. Daha sonra önündeki Ocon’u da geçerek farkı 2 saniyeye çıkardı. Bu sırada ön taraftaki kovalama devam ediyordu. Sainz, Verstappen’in DRS mesafesinde olsa bile Sainz’ın geçiş yapabilecek boşluğu yok.

Bu sırada Leclerc Russell’ı zorlasa da farkı kapatamıyor.

Carlos Sainz ve Max Verstappen arasındaki fark yarım saniyeye düşmüşken, Carlos Sainz yarış boyu zorlasa da damalı bayrağı Red Bull pilotu geçti. 7 kez dünya şampiyonu Lewis Hamilton ise podyum şansı bulmuş oldu.

Böylece 2021 şampiyonu Max Verstappen, son 6 yarışın 5’ini kazanmış oldu ve şampiyonluk yarışında liderliği korudu. Ayrıca bu sene beklenen performansı gösteremeyen Mercedesler için bir podyum, eminiz ki takıma iyi gelmiştir.

Böylece ara ara eski şampiyonların kendini göstermesi ve yeni jenerasyonla kapışması gibi güzel sahnelere tanık olduğumuz, 2019’dan beri özlemini çektiğimiz Kanada GP bitmiş oldu. Bakalım Silverstone’da Verstappen 6’da 5’lik skorunu yükseltebilecek mi? O zamana kadar kendinize iyi bakın, görüşmek üzere…

                                                                                                                             CEREN USTABAŞ


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder