BİR FORMULA 1 KLASİĞİ SİLVERSTONE


2022 sezonun 10. Yarışında 5891 kilometre olan hem kıvrımlı hem de çok keskin olmayan virajlara sahip Formula 1 tarihine çok büyük önemi olan Silverstone Circuit, Birleşik Kralık’daydık. Yarışta yaşananları anlatmadan önce pist ile ilgili bilgiler vermek isterim.

1942 yılında RAF (Royal Air Force) tarafından kullanılan Silverstone havaalanı o sene oraya yol döşeyen mühendisler tarafından dünyadaki en iyi pistlerden birini oluşturacaklarını bilmiyorlardı. Silverstone pisti ilk defa 1947 yılında uygun motor yarışlarında kullanıldı ama maalesef o yarışlar sırasında yerel bir koyun hayatını kaybetti. Pist 13 Mart 1950 tarihinde Formula Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yaparak o sezonun açılışını yapmış oldu. Eski şampiyon Giuseppe Farina, o sezonun şampiyonu, yarışı Alfa Romeo 158 ile kazanmış oldu.

Giuseppe(Nino)Farina 1950 İngiltere Grand Prixi

Çok büyük tarihi öneme sahip olan ve en eski pistlerden olan Silverstone Pisti de tarih boyunca gelişim gösterdi.

1950 Silverstone Pisti

İlk Formula 1 sezonu gerçekleştirildiği zaman pist bu şekildeydi.8 viraja sahip olup dönem araçlarının yol tutuşu gibi konularda şu anki araçlara göre çok ilkel kaldığından dolayı virajlar keskin değildi. Pist ortasındaki gri yollar ise pistin eskiden yukarıda açıkladığım gibi havaalanı olarak kullanıldığına kanıt gösteriyor.Silverstone pistinin tarihsel gelişimi

Silverstone Pistinin Tarihsel Gelişimi

2020 geliştirmeleri ile son halinde olan Silverstone pisti

Pist onlarca gelişimden sonra 2020’de yapılan son gelişmelerle son haline bürünmüş oldu. 2020’deki son gelişimler ile viraj ve şikan sayısı 8’den 18’e çıkmış oldu. Bu virajlardan Woodcote, Copse, Maggots ve Beckets gibi tarihi virajlar ilk halini bozmadan kalmış düzlük sayısı 8’den iri ufaklıda olsa 12’ye yükselmiş oldu.

Yarış 52 turdan oluşmaktadır.2 DRS Belirleme alanına sahip olup 2 tane de DRS bölgesine sahiptir. Bu bölgelerden ilki 5.(Aintree) ile 6.(Brooklands) virajları arasında (Wellington Düzlüğü) diğeri ise 14.(Chapel) ile 15.(Stowe) virajları arasında (Hangar Düzlüğü) bulunmaktadır. Pistin tur rekoru 1.27.097 saniye ile Hollandalı Max Verstappen ’dedir.

Pist tarihi boyunca çeşitli olaylara tanıklık etti. Bunlardan biri olan 1995 Britanya Yarışında şampiyona için yarışan Williams pilotu İngiliz Damon Hill ile Ford Benetton pilotu Alman Micheal Schumacher 46.turda Stowe virajında çarpıştılar. Schumacher ’in arkasından gelen Hill viraja dik girdiğinden dolayı iki araç birbirine çarpmış ve ikisi de yarış dışı kalmış oldu.

1995 Micheal Schumacher(önde)ve(arkasında)Damon Hill çarpışma anları

Bir diğeri ise geçen sene şampiyona için yarışan Mercedes AMG Petronas pilotu İngiliz Lewis Hamilton ile RedBull pilotu Hollandalı Max Verstappen ilk turda Wellington Düzlüğünün sonunda öne geçen Hamilton Brooksland virajında yerini Verstappen’e kaptırmış ve yarışın kaderini belirleyen virajlardan olan Corpse virajında Hamilton önündeki Verstappen’i geçerken Hamilton’un sol ön tekerleği ile Verstappen ‘in arka sağ tekerlekleri temas yaşamış ve bariyerlere 51 G gibi bir kuvvet ile çarpmış oldu fakat sağ salim çıkabildi. Bu olayı takibinde Monza yarışında araçları birbirlerine giren iki pilot aralarındaki rekabet ile hem tehlikeli hem de eşi benzerini belkide tekrar göremeyeceğimiz bir sezona imza attılar.

2020(arkada)Lewis Hamilton ve (önde)Max Verstappen Corpse virajı çarpışması öncesi

Antrenman Turları

Britanya Yarışı için antreman turları kötü hava ile başlamış oldu. Yağmurdan dolayı ıslanan pistte birçok pilot sıkıntılar çekti. Corpse virajı yakınlarında Lance Stroll AMR22B’sini kontrolü kaybettiğinden çakıllara girmiş oldu. Şampiyonayı 3. götüren Charles Leclerc F1-75’ini 7.virajda (Luffield) kaymış oldu. Arkasından gelen takım arkadaşı Carlos Sainz ise telsizden de söylediği gibi koşulların çok kaygan hale geldiğini dile getirdi. Yağmur dursa da hava koşulları etkisine sürdürmeye devam etti.15.viraja (Vale) doğru geldiğinde Bono Hamilton’a “15.virajda rüzgar etkisini göstermeye başladı.15.viraja doğru rüzgar var.” dedi. Haas, Alpine ve Mercedes piste büyük gelişmeler ile geldiler. 7 kere Dünya şampiyonu Hamilton yumuşak hamurlu tekerlekle attığı turda 1. Ve 3. Sektörde en hızlı turu atsa da herkes gibi o da 2.sektörde pistin tam olarak kurumamasından dolayı zaman kaybetmiş oldu. Her şeye rağmen Finlandiyalı Alfa Romeo pilotu Valtteri Bottas 1.42.249 ile en hızlı turu atmış oldu.

Valtteri Bottas ve Alfa Romeo C42

2.antreman turlarına geldiğimizde takımlar araçlarında yaptıkları gelişmeleri tamamen test edebilme şansını yakalamış oldu. Sert esen rüzgar kendini hala gösteriyordu. İlk virajda (Abbey) sert esen rüzgardan dolayı kontrolü kaybeden Lando Norris pist dışına çıktı. Şampiyona lideri Verstappen de aynı virajda aynı sorundan müzdarip olmaması için kitlenme yaşasa da pist dışına çıkmış oldu. Russell’da yine aynı durumdan pistten çıkmış oldu. Bay İstikrar attığı turlar sırasında çoğu kez trafikte kalmak zorunda kaldı. Yuki Tsunoda ile çarpışmadan kılpayı kurtulmuş oldu. Yunuslamadan dolayı yakın zamanda sıkıntı çeken Hamilton sorunun hala çözülemediğini anlamış oldu. Ferrari pilotu Carlos Sainz Jr.’da zıplamadan dolayı hız kaybetmek zorunda kalmış oldu. Ferrari yeni kanat tasarımlarını test ederken Williams ise yan bölmeleri ile ilgili denemelerde bulundu. Aston Martin ise Vettel’in aracının tabanı ile ilgili gelişmelerde bulundu. Fakat 4 kez dünya şampiyonu Alman pilot tabanın hasarlı olmasından dolayı garajda geri çekilmiş oldu. Her şeye rağmen Carlos Sainz 1.28.942 ile en hızlı turu atmış oldu.

Carlos Sainz ve F1-75
3.antreman turlarına geldiğimizde ise Kızıl Boğalar dominasyon kurmuş oldu. Verstappen 1.27.901 ile en hızlı turu atmış olurken arkasından takım arkadaşı Sergio Perez yerleşmiş oldu.Leclerc ise Luffield virajına dik girdiğinden kitlenme yaşayarak pisten çıkarken aracını büyük tehlikeden kurtarmış olup attığı turla 3. Oldu. Carlos Sainz ise Corpse virajını genişten almak zorunda kaldı.Bir önceki antrenman seansında yaşadığı zıplama sorunundan dolayı hız kaybetmiş böylece 6. olurken gümüş oklar ise son antrenman seansında 4.ve 5.olarak pilotlarının anavatanlarında seyircilerini mutlu edebilmek için her türlü şeyi yapacakları izlenimi vermiş oldu.Bir diğer İngiliz pilot Lando Norris ise 6. Oldu. Bottas ile Mick Alpine’lerin önünde 8.ve 9. Oldu.3.virajda Vettel Gasly’nin gördüğünü göremediğinden ve kaza riski oluşturmamak için virajı genişten almak zorunda kaldı. Albon ise yeni gelen güncellemelerle birlikte ancak 14.oldu.

SIRALAMA TURLARI

Sıralama turlarına geldiğimizde RedBull,Mercedes ve Ferrari pilotları ilk 6 sırayı oluşturmuş oldu. Williams pilotu Kanadalı Nicholas Latifi takım arkadaşı Alex Albon gibi güncelleme paketi alamamasına rağmen kariyeri boyunca ilk kez 2.Sıralama Turlarına kalmış oldu. Albon ise iyi bir tur atmasına rağmen takım arkadaşının arkasında 0.080 saniye fark ile elenmiş oldu. Onun ardından Magnussen, Vettel, Schumacher ve Stroll da elenmiş oldu.

2.Sıralama Turlarına geldiğimizde Latifi ilk turunda ilk 10’a girebilmeyi başardı. Sıralama turu sonunda kendisi 10. Olarak kalırken arkasında kalan Gasly, Bottas, Tsunoda, Riccardio ve Ocon elenmiş oldu.

3.Sıralama Turlarına geldiğimizde Verstappen yağmur koşullarından dolayı spin atsada durumu kontrol altına alarak pistten dışarı çıkmadı. Gümüş Oklar ise iyi sıralama turları atsalarda Sıralama Turu sonunda İspanyol Carlos Sainz Jr. pole pozisyonunu alarak Pazar ki yarışta ilk sırada yarışacak. Şampiyon lideri Verstappen ise 0.072 saniyelik fark ile 2. Olarak başlayacak.

YARIŞ

Bulutlu bir pazar gününde kırmızı ışıklar söndü ve yarış başlamış oldu. Sainz, Norris ve Hamilton iyi çıkış yaptılar fakat ilk sıra Verstappen’in eline geçmiş oldu.2.viraja doğru araçlar ilerlerken başlangıç çizgisinde kalkış sırasında Gasly’nin sağ ön tekeri ile George Russell’ın arka sol tekerleği temas yaşamış böylece Russell ile Zhou dehşet verici bir şekilde kaza yaptı. Pist boyunca yüzüstü giden Zhou bariyerlere çarptıktan sonra takla atarak kendini bariyerlerin dışında bulmuş oldu. Neyse ki kendisine bir şey olmadı ve Stefano Dominacelli bizzat kendisi kaza yapan çaylağın yanına gidip iyi olup olmadığını sordu. Birçok kazadan da anlayabileceğimiz gibi pilotlar yarışlarını ve mesleklerini ne derecede tehlike ile yaptıklarını bize tekrar göstermiş oldu. Ve 2018 sezonundan bu yana kullanılan Halo sisteminin pilotların yaşamı için ne kadar önemli olduğu tekrardan bize hatırlatılmış oldu.

Russell ile temas yaşayan Zhou ters dönmüş halde

O sırada oluşan kaosdan dolayı kitlenme yaşayan Vettel Alex Albon’la temas yaşayarak Albon’un pit duvarına çarpmasına neden olurken temas sonrasında Riccardio ile temastan kaçsa da Ocon’un sağ ön tekeriyle temas yaşadı. Böylece Ocon sağ ön süspansiyonunu kırarken Albon ise ön kanadı kırıldığından yarıştan çekilmiş oldu. Bu kadar kaostan sonra kırmızı bayrak sallandırıldı ve yarışa bir süre ara verildi.

Kırmızı Bayrağa yol açan kargaşa
Yeniden kırmızı ışıklar söndü ve yarışa durarak start ile tekrardan başlandı.Tekrardan pole’den start alan Sainz bu sefer Verstappen’in önünü kapatarak Verstappen’i az kalsın pit duvarına çarpmasına neden olacaktı.2.viraja geldiğimizde Sainz birinciliği korurken hemen ardından ise Kızıl Boğalar takip etmeye başladı.3.virajda pist dışına çıkan Leclerc Perez ile temas yaşadı ve iki pilotta ön kanatlarını kırarken sıralama Sainz Verstappen Leclerc ve Perez olmuş oldu.O sırada arkada ise iki İngiliz pilot Norris ile Hamilton arasında yarış başlamış oldu.

Kırmızı Bayrak sonrası 2.Start
6.tura geldiğimizde kırık ön kanattan dolayı pite çağrılan Perez’e yeni kanat takılıp son sıraya düşerken Sainz yarışı en önde götürmeye başladı. Brokelands’de DRS şansına sahip Hamilton Norris’i geçerek 4. sırayı aldı.Lider Sainz 10.tura geldiğimizde 14.virajda hafiften kontrolü kaybetmiş ve kaçış yoluna doğru gitti. Bunu fırsat bilen Verstappen ise atak yaparak birinci oldu.

Önden sona Magnussen,Latifi,Stroll ve Riccardio
12.tura geldiğimizde ise Ferrari pilotlarının Verstappen’i solladığı görüldü ve maalesef Verstappen’in 11.turun başında telsizde de söylediği gibi lastik patlamasından dolayı yavaşladığını dile getirdi.12.turda takım mühendisleri ise ona “Herhangi bir kritik olay yok yarışa devam edebilirsin fakat performans düşüklüğü yaşayacaksın” dendi ancak aynı turda Verstappen pit yaparak 6.sıraya düştü.Yarışın ilerleyen turlarında öndeki Ferrari pilotlarının pit yapmasından dolayı Hamilton evindeki yarışında lider olmuş oldu. O sırada ilk virajda olan kaostan hasar alan Gasly de yarıştan çekilmiş oldu.31. tura geldiğimizde Ferrari takımı Sainz’a Leclerc için geçiş vermesini istemiş ve böylece Leclerc 2. Olmuş oldu.

Önden sona:Verstappen,Leclerc ve Sainz
39. turda ise Ocon pistin eski başlangıç çizgisinde virajı aldıktan sonra motorundaki güç aktarım sıkıntısından sonra yavaşlamış ve böylece güvenlik aracı pistte dahil olmuş oldu. Güvenlik Aracı avantajını kullanan tüm pilotlar,Leclerc hariç, pite gelerek yeni yumuşak lastikleriyle yarışa devam etmiş oldu.42. turda kalkan Güvenlik Aracı ile yarış tekrardan başlarken Ferrari takımı pilotu Sainz’a “Leclerc ile mücadele etme” ve “Arada 10 araçlık mesafe aç” dese de kendisi arkasında Hamilton’un olduğunu ve kendisine bunu yaptırılmamasını isteyerek kendi galibiyeti için zemin hazırladı. Güvenlik aracı pistten çıktıktan sonra 4.viraja geldiğimizde çekişme yaşayan iki Ferrari pilotu birbirlerine az kalsın çarpacak durumayken Perez Hamilton’u geçmiş ve Sainz birinciliği alırken sıralama Leclerc Perez ve Hamilton şekline gelmiştir .O sırada arkalarda performans düşüklüğü sıkıntısı yaşayan Verstappen Magnussen’i geçerek 8. olmuş olurken vites kutusu problemi yaşayan Bottas ise yarıştan çekilerek pistte 14 tane araç kalmış oldu.
Sırlama için yarışan Charles Leclerc ile Lewis Hamilton

45.tura geldiğimizde Perez DRS hakkına sahip olup 15.virajın sonunda hamlede bulunsa da Leclerc önünü kapatığından dolayı hamlesi başarısız oldu. Düzlüğün yarısından çoğunu tekerlek tekerleğe götüren ikili bir sonraki turda Perez Leclerc’e göre geç frenlediğinden arkada kalmış olup pistten çıkmış oldu ve Leclerc pist dışından gelen Perez’den dolayı pistten taşmışken bu olayı şansa çeviren Hamilton ikisinide geçerek ikinci olmuş oldu. 46.tura başladığımızda Perez 4. virajı içten alırken Hamilton’un dışarda kalmasını sağlamış ve gelen Leclerc yüzünden pistten taşmış oldu. Bu hamle sonrasında Leclerc’i geçen Perez ikinciliği alırken DRS avantajına sahip Leclerc Hamilton’dan uzaklaşmış ve böylece sıralama Sainz Perez Leclerc Hamilton ve Alonso olmuş oldu.

Hamilton ile Verstappen

48.turda 7.virajda dışarıdan gelen Hamilton Leclerc’i geçmiş ve 1 sıra öne çıkmış oldu. Fakat Corpse virajına gelindiğinde ise avantaj Leclerc’e geçmiş ve Hamilton tekrar 4. olmuş oldu. Hangar düzlüğünde DRS hakkına sahip olan Hamilton tekrardan yerini almış oldu.Son tur olan 52.tura kadar Verstappen ve Mick arasında tehlikeli olaylar yaşansa da sıkıntı çıkmamış ve böylece yarışa pole’den başlayan Sainz kariyerindeki ilk yarışını kazanarak podyumu arkasında Perez ile Hamilton gelmiş oldu.

2022 Silverstone Grand Prix'i Podyumu(soldan sağa):Sergio Perez,Carlos Sainz,Lewis Hamilton

Bu yarış da tabii ki de yeni gelişmeler yaşanmış oldu.Carlos Sainz 1 sıra yükselerek 4. iken kariyeri boyunca ilk kez puan alan Mick ise 17.oldu.Haas takımı getirdiği geliştirmeleri sonuna kadar kullanarak 8. ve 10.luk pozisyonları alarak iki pilotdan çifte puan elde etmiş oldu.Yarışı kariyerindeki en iyi sırlamayla,10.luk ile,başlayan Latifi ise Stroll’un arkasında yarışı 12. bitirmiş oldu. Bir sonraki yarış olan ve Red Bull’un evi olan Red Bull Ring’de görüşmek üzere.

Ali Galip Vayısoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder