HOLLANDALI'NIN YÜKSELİŞİ SÜRÜYOR


2022 sezonun 12. yarışında şekil olarak sezonun 2. yarışı olan Jeddah pistine benzeyen kıvrımlı virajlarla donatılmış eski bir pist olan 5.842 metre uzunluğunda olan Circuit Paul Ricard, Le Castellet, Fransa’daydık. Yarışta olanları anlatmadan pist ile ilgili bilgiler vermek isterim.


1969'da Pastis (bir tür Fransız içkisi) patronu Paul Ricard'ın katkılarıyla pist yapılmaya başlamış ve Fransız yarışçılar Jean-Pierre Beltoise (1972 Monaco GP kazananı) ve Henri Pescarolo (Le Mans 24'da 33 kez rekor kıran kişi)yapım aşamasında danışman olarak görev yaptı. Yarışlar ise bir yıl sonra resmilik kazanmaya başladı. Formula 1 yarışları ise 1971'de Paul Ricard Pistinde başlamış oldu ve Jackie Stewart, Tyrrell 003'ü ile açılış yarışını kazandı.

Tyrell 003 ile Jackie Stewart(3 kez Dünya Şampiyonu)

1986 yılında Lotus test pilotu Elio de Angelis Brabham BT55 ile pistte test turları atarken yüksek hızdan arka tekerleklerinin kontrolünü kaybederek bariyerlere çarpmış ve aracın yanmasına yol açmıştı. Geciken müdahele ve yardım ekibinin sonradan gelmesi ile İtalyan pilot duman zehirlenmesinden hayatını kaybetmiş oldu.

Pist Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yaptığı gibi 1973-1999 yılları arasında MotoGP ,FIA GT Championship ve Avrupa Le Mans 4 Saat Yarış Serisi yarışlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Yarış 53 turdan oluşurrken 2 DRS belirleme bölgesine sahip.Bu bölgeler 15. ile 1.viraj arasında bulunn başlangıç bitiş düzlüğü diğeri ise 7. ve 9. virajlar arasındaki düzlüktür.Pistin süre rekoru 1.32.740 ile Alman pilot Sebastian Vettel'in elinde bulunmakta. 

Pist geçmiş zamanlarda çeşitli dramatik olaylara şahitlik etti.1989 yarışında ilk virajda büyük bir kaos yaşandı.Orta sıralarda olan Brezilyalı pilot Maurício Gugelmin kitlenme yaşamış ve yanındaki tüm pilotlarda birbirlerine yakın olduklarından kendi aralarında zincirleme kaza yaşamış oldular.Arka kanatını tamamen kaybeden Nigel Mansell çekilmiş oldu.Onunla da birlikte birçok pilot bu kaostan çekilmiş olup yarışı Alain Prost kazandı.

Maurício Gugelmin ve Nigel Mansell çarpışma anında

2018 sezonunda iki Fransız pilot olan Torro Roso pilotu Piere Gasly ile Force India pilotu Estaban Ocon kendi ev yarışlarında 3. virajda pist dışına çıkan Gasly kontrolu kaybetmiş böylece Ocon'a çarparak Ocon'un ön sağ süspansiyonunu kırmış oldu.Her iki pilotta yaşanan olaydan üzgün olduklarını ve böyle bir ev yarışlarında kendi kendilerine çarpmalarını hiç hoş bulmadılar.
  

Kaza sonrası(en önde) tüm kanadını kaybeden Piere Gasly ve en arkada olan sağ ön süspansiyonunu kıran Estaban Ocon


Alıştırma Turları

1.Alıştırma turlarında bazı test pilotlarına tur atmaları için şans tanındı.Mercedes AMG Petronas takımında olan İngiliz Lewis Hamilton'ın koltuğuna 2021 Formula E dünya şampiyonu Hollandalı Nick de Vries otururken Alfa Romeo'da ise Fin pilot Valterri Bottas yerine ise takımın test pilotu Polonyalı Robert Kubica geçmiş oldu.İlk seansta kırmızı boğalar  pistin karmaşık olmasından dolayı çoğu kez ya pist dışına çıktılar ya da kaçış yollarına girmek zorunda kaldılar.En iyi turları ise Ferrari pilotları atmış oldu.1.33.930 ile Leclerc 1. iken Carlos Sainz Jr. ise aralarındaki fark 0.338 saniye ile 3. oldu.

2.Alıştırma turlarına geldiğimizde Ferrari'ler hala uçmaya devam ediyorlardı.Red Bull pilotları ise piste alışmalarından dolayı sıkıntı yaşamamış oldular.Gümüş Oklar kerblerde büyük sıkıntılar yaşarken, Haas'tan Mick Schumacher ise spin atmış ardından Magnussen ise kerblere girdiğinden pite girmek zorunda kaldı.En hızlı turu ise Carlos Sainz Jr. atmış ve 1.32.527 saniyedir.

3.Alıştırma turlarında ise durum tam tersine dönmüş oldu.Bu sefer Kızıl Boğalar uçarken Ferrari'de Leclerc spin atmış ve Gümüş Oklar ise kerbleden dolayı sıkıntılar yaşamış oldu.En hızlı turu Hollandalı Max Verstappen atmış ve süresi 1.32.272'dir.

Sıralama Turları

Q1

Pilotlar piste yavaş yavaş girmeye başladı ve sırlama turları başlamış oldu.1.31.727 ile 1. Leclerc iken altında 0.164 saniye ile Max Verstappen 2. oldu.Ferrari,Red Bull,Mercedes ve Alpine ilk 15'te Q2 için kendilerini emin bir yere koymuşken Riccardio,Albon,,Gasly,Stroll,Zhou ve Latifi son 5'te olduğundan elenmiş oldular.Fakat süre bittiğinde anlaşıldı ki Riccardio ile Mick pist limitlerini aştıklarından dolayı tur süreleri silindi.Böylece elenenler Gasly,Stroll,Zhou,Schumacher ve Latifi olmuş oldu.

Q2 

Pilotlar 2.tura girdiklerinde ise 1.liği 1.31.081 ile Carlos Sainz iken altında 0.135 saniye ile Leclerc bulundu.Tur sonunda Riccardio,Ocon,Bottas,Vettel ve Albon elenmiş oldu.

Q3

3.tura girdiğimizde ise en iyi turu Charles Leclerc atmış ve süresi 1.30.872'dir.Hemen altında 2 Red Bull pilotu Max Verstappen ile Sergo Perez varken 2 İngiliz arka arkaya Lewis Hamilton ve Lando Norris yerleşmiş oldu ve böylece ilk 5 belirlenmiş oldu.

Grid'in ilk üçü (soldan sağa) Max Verstappen Charles Leclerc ve Sergio Perez


Yarış

Pazar günü saat 16.00'da yarış başlamadan Avusturya'da motorunu yakan Carlos Sainz ile Kevin Magnussen motor değişiminde bulunduklarından dolayı sıralama turlarında attıkları turlar sayılmamış,yarışa en sondan Magnussen başlayacak iken Q2'de kendisinden daha hızlı tur atan Sainz ise onun bir önünde yarışa başlamasına karar verildi.Kırmızı ışıklar söndü ve yarış başladı.Hamilton çok iyi bir kalkış yakalamışken Magnussen 20.likten 13.lüğe atlamış oldu.4.viraj ile 5 viraj arasındaki bölgede Ocon Tsunoda'nın arka sol tekerleğine çarparak Tsunoda'nın sonuncu olmasına yol açtı.
Çarpışma anı pist dışına çıkan Yuki Tsunoda

18.turda 11.virajda Tifosileri üzecek çok büyük bir olay yaşandı.Virajı yüksek hızla alan Charles Leclerc arka tekerlerinin kontrolünü kaybetmesinden bariyerlere girdi.Ardından geçen yarışta da belirtiği gibi gaz pedalı sıkıntısından dolayı geri geri gidemediğinden bariyerlere sıkışmış kaldı.Monakolu 1.lik ile götürdüğü yarışı böylesine şampiyona'da önemli bir yarışta çekilmek zorunda kalması telsiz mesajından da anlayacağımız gibi kendisi çok kırdı.

Tozlardan da anlaşılacağı gibi spin atıp bariyerlere giren Leclerc

19.turda Güvenlik aracı çıktığından dolayı pite giren Carlos Sainz pitten güvenli olmayan bir şekilde çıkıp Albonun lastiklerini kilitlenmesine yol açmış ve 24.turda 5 saniye cezası verilmiş oldu. 20.turda ise pite giren Tsunoda aldığı hasardan dolayı yarıştan çekilmiş oldu.23.turda 13.virajda Magnussen
spin atmış oldu ama piste geri dönebilirken Zhou ile Schumacher temas yaşamış ve bundan dolayı Zhou pite girerek kanat değişikliği sağlamış oldu ancak Zhou çarpışmaya sebebiyetten 5 saniye ceza almış oldu.

Çarpışma sonrası son üç(önden sona)Zhou Magnussen ve Mick

37.turun 2.virajında Magnussen Latifi yandan çarpışmış ve çarpışma sonrası Magnussen hasardan dolayı yarıştan çekildi.42.turda ise sıra yükselmeye çalışan Sainz yarım tur boyunca çekişme yaşarken Ferrari pit duvarı kendisine böyle bir çekişme sırasında pite girmesini istese de Sainz girmemiş hatta telsizden takıma "Şimdi değil" yanıtı verdiği esnada Sainz başlangıç bitiş çizgisinde Perez'i geçebilmieyi başardı.

Sergio Perez ile Carlos Sainz
40.turda ise Latifi çekilmiş oldu.42.turda 3. virajda Perez'i geçmeye çalışan Russell temas yaşamış ve Perez'in pist dışına çıkmasına yol açmış oldu.43.turda ise Sainz pite girerek 5 saniye cezasını çekmiş oldu.Böylece yarışa 9.luk ile devam etti.49.tur 6. virajda mekanik sıkıntılardan dolayı pist dışına çıkan Zhou Guanyu çekilme kararı aldı.Sanal Güvenlik aracı çekilmek üzereyken Delta değerini pozitife çıkarmaya çalışan Russell gaza erken basmış ve yavaş giden Perez'i geçmiş oldu.Bu haraket ona podyumu kazandırmış oldu.
Çarpışmadan önce Perez ile Russell

Bu kadar olan olaydan sonra yarışı Max Verstappen Leclerc'in çekilmesinin nasibini de alarak 1. bitirdi arkasından ise Gümüş Oklar yer edinmiş oldu.Yarışta tabii ki de dramatik olaylar oldu.300.yarışında podyumda olan Lewis Hamilton hala kendisinin yarışabildiğini göstermişken Mercedes çifte podyum almış oldu.Verstappen ise üst üste 2 kere yarış kazanmış oldu.Yarıştan çekilen Leclerc ise olan olaylardan kameralar karşına daha sonra çıkmak zorunda kaldı.

Paul Ricard Yarışı podyumu(soldan sağa) Lewis Hamilton Max Verstappen ve George Russell


Bu yarışla birlikte üreticiler şampiyonluğuyla pilotlar şampiyonluğunu garanti altına alan Red Bull ve Verstappen yaz arasından önceki son yarışa rahat geçebilecekken 1 numaralı rakipleri Ferrari ve Leclerc arkalarından gelen rakiplerine geçilmemek için ellerinden gelebilecek en iyi performansı vermek zorundalar. Bir sonraki yarış olan Hungarigoring,Macaristan da görüşmek üzere.

Ali Galip Vayısoğlu
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder