MONAKOLUNUN DÖNÜŞÜ


2022 sezonunun 11. ayağında Red Bull’un evinde yani Avusturya’da; sezonun 2. sprint yarış formatına sahip hafta sonundaydık.İlk Avusturya GP’si, 1964’te Zeltweg Hava üssünde gerçekleştirildi. Aynı Silverstone gibi bir hava üssünden yarış pistine çevrilmeye çalışılmış olan hava üssü başarılı olmayınca Formula 1, 1970 yılında yeni ve çokta uzak olmayan bir pistle, yani 4.318 kilometrelik 3 DRS bölgesine sahip Red Bull Ring ile Avusturya’ya geri döndü.

                       

Sezonun 2. sprint yarış formatına sahip hafta sonuna gelin beraber bakalım.

1. Antrenman Seansı

Cuma günü sıralama turuna geçmeden önce yapılan 1. antrenman seansında bütün pilotlar orta hamurla piste çıktılar. Kırmızı boğalardan Max Verstappen lider giderken yeni güç ünitesine geçmiş Mclaren pilotu Lando Norris yolda kaldı. Sarı bayraklar görüldü ve Norris aracı kenara çektikten sonra devreye kırmızı bayraklar girdi. Birkaç tur önce DRS’le ilgili yaşadığı bir sorundan dolayı pite gelen Mclaren pilotu Daniel Ricciardo’yu da düşünürsek hafta sonu Mclaren takımı için çok iyi başlamamıştı.

Kırmızı bayrak dönüşünde ise ilk üç Max Verstappen, Charles Leclerc ve Carlos Sainz şeklindeydi. Daha sonra pistteki bir parça yüzünden tekrardan kırmızı bayraklar çıktı. Ardından seans sonunda ilk iki yine tüm sezon birbirine yakın ilerleyen Verstappen ve Leclerc olurken 3. pilot ise Mercedes’ten George Russell oldu.

Sıralama Turları

Q1

Cuma günü 1. antrenman seansından sonra saat 18.00’da pilotların piste çıkmasıyla sıralama turlarının ilk seansı başladı.

Çok geçmeden Verstappen, Zhou, Bottas, Russel ve Hamilton hariç tüm pilotlar yumuşak lastiklerle pistteydi. Sainz yaptığı 1.06.363’lük dereceyle liderliğe yükseldi. Ancak 10. virajda pist sınırlarını aştığı gerekçesiyle turu silindi. Böylece ilk turlardan sonra ilk üç Leclerc, Perez ve Norris şeklinde oldu. Williams pilotu Alexander Albon güncellenmiş FW44 ile iyi bir tur atarak Norris’in 0.01 saniye gerisinde 4.’ydü. Sırasıyla kalan 4 isim de Ricciardo, Tsunoda, Vettel ve Gasly oldu.

Daha sonra zirveye oturan isim Max Verstappen oldu ancak aynı şekilde pist sınırları ihlalinden dolayı turu silindi ve Hollandalı pilot zaman kaydedemedi ve ardından Mercedes pilotu Lewis Hamilton 1.06.079’luk derecesiyle liderliğe geçti. Sırasıyla onu takip eden isimler ise Perez, Alonso, Leclerc, Russell, Sainz oldu.

Red Bull pilotu Max Verstappen silinen turundan sonraki yeni zaman turunda ilk sektörün en hızlısıydı ve 1.05.852’lik derecesiyle liderliğe geçti. Ancak kısa bir süre sonra Ferrari pilotu Carlos Sainz liderliği aldı. Diğer Ferrari pilotumuz Charles Leclerc geri kalmayarak attığı 1.05.419’luk zaman turu ile yeni lider oldu.

Böylelikle Ferrari 1-2 yaparak liderliğe oynadı ve onları takip eden isim her zamanki gibi Red Bull pilotu Max Verstappen oldu. 4. isim ise yaşlı kurt Fernando Alonso oldu. Onu takip eden isim eski takım arkadaşı Lewis Hamilton; ve 6. ise Sergio Perez oldu. Elenen isimler ise DRS ile ilgili sorunlar yaşayan Mclaren pilotu Daniel Ricciardo, Aston Martin pilotu Lance Stroll, Silverstone’da geçirdiği ağır kazadan sonra araca geçen Guanyu Zhou, Williams pilotu Nicholas Latifi ve son turu silinen Sebastian Vettel oldu.

Sıralama turlarında Charles Leclerc
                                                        

Q2

Kalan 15 pilotla ikinci seansa başladığımızda Charles Leclerc lider giderken Max Verstappen liderliği 1.05.568’lik derecesiyle Ferrari pilotundan aldı. Ancak çok geçmeden Mercedes pilotu Lewis Hamilton birinci sıraya yükseldi. Mercedeslerin sezon başından beri biraz daha işleri toparladığını görüyoruz.

Böylece ilk üç Hamilton, Verstappen ve Russel şeklinde oldu. Seans ilerledikçe son iki sektörde en hızlı zamanı yakalayan Ferrari pilotu Charles Leclerc 1.05.287’lik derecesiyle liderliğe oturdu.

Seansın sonlarına doğru pistin hızlı ismi hala Charles Leclerc’ti. 2. ve 3. ise sırasıyla Max Verstappen ve Lewis Hamilton oldu.

Son 5 sıradaki Gasly, Albon, Bottas, Tsunoda ve Norris elendi.

Q3

Pole pozisyonunun sahibini bulacağı seansa girdik ve ilk turların ardından ilk 5 Verstappen, Leclerc, Sainz, Perez ve Russell şeklinde oldu.

İlk sektörden sonra yavaşlayan Mercedes pilotu Hamilton 8.’ciydi. Seansın devamında tüm pilotlar pitteyken takım arkadaşı George Russel ile turlamaya devam ettiler. Ancak 7 kez dünya şampiyonu Lewis Hamilton, 7. viraja girerken aracın arka tarafını kaybetmesiyle bariyerlere girdi ve önce sarı ardından kırmızı bayraklar çıktı. Böylece pole için mücadele etmeye hazır olan İngiliz pilot için seans burada sonlanmış oldu.

Bariyerlere girdikten sonra Lewis Hamilton

Bitime 5 dakika kala seans yeşil bayraklar sallandı ve seans devam etti. İlk çıkan pilot az önce bariyerlere girmiş olan Lewis Hamilton’ın takım arkadaşı George Russell’dı. İngiliz pilot zaman turunu tamamlamak üzereyken 10. virajda aynı Hamilton gibi aracın arkasını kaybederek bariyerlere girdi. Sezon başından beri işleri yoluna koymuş gibi görünen Mercedesler için hafta sonu hiçte iyi başlamadı.

 Kaza yaptığı aracından inerken George Russell

Seansın bitimine 2 dakika kala tüm pilotlar piste çıktı ve ilk zaman turu Charles Leclerc’ten geldi. Onu takip eden isim ise takım arkadaşı Carlos Sainz oldu. Ancak uçan Hollandalı Ferrarilerin peşine bırakmadı ve Charles Leclerc’in  0.029 saniye önünde pole pozisyonunu aldı. Carlos Sainz 3. olurken Sergio Perez 4.’lüğü aldı. George Russel yaşadığı kazaya rağmen en iyi 5. dereceyi elinde tuttu ve 5.’liğe oturdu. En hızlı 6. isim ise Alpine pilotu Esteban Ocon oldu. Haas pilotları Kevin Magnussen ile Mick Schumacher ise 7. ve 8. gelirken, eski iki takım arkadaşı Fernando Alonso ve Lewis Hamilton ile ilk 10 kapanmış oldu.

2. Antrenman Seansı

Cumartesi günü sprint yarış öncesi 2. antrenman seansı koşuldu. İlk turların ardından orta hamurla turlayan Red Bull pilotu Max Verstappen 1:09.067’lik derecesiyle liderdi. Daha sonra turunu geliştirmeye devam etti ancak Ferrari pilotu Charles Leclerc Verstappen’i geçerek liderliğe oturdu. Kısa bir süre sonra Carlos Sainz, takım arkadaşının derecesini geçerek liderliği ondan aldı. Ferrariler Verstappen’in aksine yumuşak lastikle turluyorlardı ve seans sonuna kadar ilk 3 Sainz, Leclerc ve Verstappen şeklinde kaldı.

Alpine pilotları tıpkı Cuma günkü gibi iyi bir tempo yakalamıştı. Fernando Alonso 4. olurken onu takip eden isim takım arkadaşı Esteban Ocon oldu. 6. isim ise Red Bull pilotu Sergio Perez’di. Mercedes pilotu George Russel 7. olurken Alfa Romeo pilotu Valtteri Bottas 8. gelerek, sadece son 15 dakika turlayabilen ve 9. olan Lewis Hamilton ile takım arkadaşının arasına girmiş oldu. Sıralama turlarında fren sorunu yaşayan Mclaren pilotu Lando Norris ile ilk 10 kapandı.

Sprint Yarışı

23 turluk mini yarış saati geldi ve Williams ile Aston Martin pilotları hariç herkes yumuşak lastikle başlıyordu.

Formasyon turu için start verildiğinde yerinden kımıldayamayan bir Alpine gördük. Fernando Alonso, güç ünitesiyle ilgili yaşadığı sorundan dolayı turuna başlayamadı ve aracı garaja çekildi.                  

Garaja çekilen A522

Sorundan dolayı yarışa başlayamayan Alonso’dan sonra formasyon turu sonrası pilotlar yerleşirken bir pilotun yavaşladığı görüldü. Alfa Romeo pilotu Guanyu Zhou’nun motoru kapandı ve durmuş şekildeyken bir formasyon turu daha atılmasına karar verildi. Zhou aracı çalıştırmayı başarıp konvoyu yakalasa da yarışa pit yolundan başladı. Alonso ise iyi bir sıralama turu geçirmesine rağmen ne yazık ki yarışa katılamadı.

Williams ve Aston Martin pilotları yumuşak; diğer pilotların orta hamur lastikte olduğu sprint yarışı için ışıklar söndü ve yarış başladı. Carlos Sainz ilk virajda takım arkadaşından 2.’liği aldı. Arkada tarafta ise Pierre Gasly Lewis Hamilton’la yaşadığı temastan dolayı spin attı, daha sonra konvoyun arkasından devam etti.

2.’liği takım arkadaşına kaptıran Charles Leclerc çok geçmeden yerini geri aldı ve lider Verstappen’i zorlamaya devam etti. Aynı şekilde Carlos Sainz’da onu sıkı bir şekilde kovalıyordu. Ortalarda ise eski iki takım arkadaşı olan Hamilton ve Bottas birbirine yaklaşmış durumdaydı ve Hamilton Bottas’ı geçmeyi başardı. 7. ve 6. sıradaki Haas pilotları birbiri ile yarışırken Red Bull pilotu Sergio Perez bu açıklıktan faydalanarak 7. olan Schumacher’i geçti ve Magnussen’in peşine takıldı. Kısa bir süre sonra onu da geçti ve Red Bull pilotu eski takım arkadaşının arkasına yerleşti.

Daha sonra sarı bayrakları gördük. Alexander Albon içerdeki çizgiyi korumaya çalışırken Sebastian Vettel ile temas etti ve spin atan çakıl havuzuna girdi. Alman pilot tekrar piste girmeyi başardı. Bu sırada ön tarafta farklar açılmıştı. Verstappen ile Leclerc farkı 2.4; Leclerc ile Sainz farkı 3.2 saniyeydi.

Diğer Red Bull pilotu Sergio Perez ise 13. başladığı yarışta yükselmeyi başarmıştı ve Ocon’u da geçerek 5.’liğe oturdu. Bu sırada Mercedes Pilotu Lewis Hamilton Haas pilotu Mick Schumacher ile mücadele ediyordu. Schumacher yerini uzun süre korusa da Hamilton geçmeyi başardı.

Son tura geldiğimizde Sebastian Vettel araçtaki hasar yüzünden pite çağrıldı ve yarışa veda etti. Böylece sprint yarışın galibi Max Verstappen oldu. Ferrariler 2. ve 3. geldi. 4. ise George Russell; 5. ise 8 sıra yükselen Sergio Perez oldu. 6. isim Esteban Ocon olurken 7. isim de Kevin Magnussen oldu. 8. ise Schumacher ile girdiği mücadeleden galip ayrılan Lewis Hamilton oldu ve puan barajı böyle kapandı            

  Sprint yarışı galibi Max Verstappen

Yarış

 Saat 16.00 sularında kırmızı ışıklar söndü ve yarışa başladık.İyi bir başlangıç yapan Max Verstappen arkasındaki Charles Leclerc'den uzaklaşabilmişti.İlk viraja girdiğimizde dışarda kalan George Russell bir sıra atlamış olsa da Carlos Sainz'ın pist dışına çıkmasına yol açtı.Pist dışına çıkan Sainz ilk düzlükte geri yerini almış oldu.2.viraja yaklaştığımızda Russell'ın arkasında olan Perez aralarındaki boşluğu daraltmış ve böylece Sainz,Russell ve Perez arasında 3.lük yarışı başlamış oldu.Aradan sıyrılabilen Sainz kendini kurtarıp 3. olurken Perez ile Russell'ın aralarındaki rekabet devam
etmiştir.Rauch(4.)virajına geldiğimizde adetta birbirleriyle drag yarışı yapan Russell ile Perez viraj çıkışında temas yaşamış böylece Perez çakıllara girmiş oldu.Bu haraketinden dolayı Russell 5 saniye ceza almış oldu.

Perez,Russell ile temasından sonra çakıllara girerken

4. tura geldiğimizde 1.virajdan sonra uzun düzlükte baş başa giden Schumacher ile Hamilton çekişmesi başlamış belki de 2021 sezonunda "Schumacher Hamilton'u geçti" desek hiç kimsenin aklına bile gelmezken bu sezon gerçekleşmiş oldu ve 7. olan Mick bir sıra yükselmiş oldu.

12. turda ise pite giren Russell 5 saniye cezasını çekmek için pite girmişken 3.viraj öncesinde DRS hakkına sahip Leclerc içerden girerek yarışı 1. götürmeye başladı.

14.turda pite giren Verstappen rakiplerinin kendisi ile aralarındaki mesafe farkının az olmasında dolayı Norris'in arkasında 8.lik ile yarışa devam etti.

15. tura geldiğimizde hala baş başa giden Schumacher ile Hamillton,Mick'in tekerleklerininde eskimesinden dolayı sırasını Hamilton'a kaptırmış oldu.Bu sefer Magnussen'i gözüne kestiren Hamilton 9. viraja gelirken Magnussen'i hafifte olsa pist dışına atsa da DRS ile bir sıra daha yükselmiş oldu.

Magnussen'i geçerek 4. olan Lewis Hamillton

18.turda ise yavaş yavaş yükselen Verstappen ilk virajda Hamilton ile rekabeti başlamış fakat yeni lastiklere sahip Verstappen 2.viraja gelinmeden Hamillton'u geçmiş oldu.

24.turda 8.lik yarışına giren Alonso,Zhou'yu geçmeyi denese de Zhou ortayı iyi kapattığından dolayı Alonso'ya geçiş vermemiş oldu.Çoğu kez çarpışma riskinde bulunmuş olsalarda herhangi bir problem çıkmamış oldu.25.tura doğru gelirken arkadan gelen Magnussen ilk virajda bu ikilyi sollamış aralarındaki sıra Magnussen,Alonso Zhou olmuş oldu.O sırada bu üçlüye katılan Norris ile Mick DRS haklarınıda kullanarak sollama şansları doğmuş Norris Magnussen arkasında yer edinirken Alonso bu dörtlü arasında adetta sıkışık durumda oldu.Norris düzlükte DRS ile Magnussen'i geçsede  virajı daha içerden alan Magnussen geri eski sırasına yükselmiş oldu.O sırada ise Mick Zhou'yu sollayarak bir sıra yükselmiş oldu.

Önden sona Magnussen,Alonso,Zhou,Norris ve Shumacher

27.turda pite giren Leclerc 2.6 saniyelik bir süre ile pit yapsada Verstappen'in arkasında 4. olarak devam etti.

30.turda 3.viraja gelmeden DRS ile Hamilton Ocon'u geçmiş olup 4.lüğe yükseldi.

33.turda rekabete başlayan Leclerc ile Verstappen virajı içerden alarak 1.liğe yükselmiş oldu.O sırada arkalarda ise Mick Magnussen'i geçerek 6. olmuş oldu.

37.turda yine pite gelen Verstappen sert lastiklerle devam ederken takım arkadaşı Perez arabayı yıpratmamak için yarıştan çekilmiş oldu.

40.turda Rauch virajında Gasly ile Vettel temas yaşamış böylece Vettel çakıllara girerken Gasly ise 5 saniye cezası almış oldu.

Vettel ile Gasly'nin çarpışma anı

53.turda baş başa giden Leclerc ile Verstappen düzlükte sırasını Leclerc'e kaptırmış fakat ilk viraja girdiğimizde Verstappen geri yükselmiş oldu fakat virajı daha içerden alan Leclerc tekrardan 1.liğe yükselmiş oldu.

57.turda bir anda kırmızı arabaların birinden dumanlar çıkmaya başladı.Daha iyi baktığımızda ise bu aracın Carlos Sainz'ın olduğu anlaşıldı.Yavaş yavaş arabayı kenara çeken Sainz rampalı yerde arabasını durdurmaya çalışırken arabanın motoru alev almış fakat sağ salim aracı terk edebilmiş oldu.

Alev alan aracından çıkmaya çalışan Carlos Sainz

 61.turda Ocon'u geçmeye çalışan Russell virajı dışardan alsa da konum avantajından düzlükte Ocon'u geçerek sıra atlayabilmiş oldu.

2.olarak yarışa başlayan Leclerc yarışı kazanmış arkasından Verstappen ile Hamilton gelerek günün podyumu ortaya çıkmış oldu.

2022 Red Bull Ring Podyumu(soldan sağa)Max Verstappen,Charles Leclerc ve Lewis Hamilton


Yarış sonunda en fazla puan alabilen Charles Leclerc bir sıra atlayarak genel klasmanda 2. olurken Verstappen ile arasındaki farkı 38 puana düşürmüş oldu.Ocon ise gösterdiği istikrarlı performansıyla genel klasmanda 52 puanla 9.luktan 8.liğe yükselmiş oldu.Bir sonraki yarış olan Paul Ricard yarışında görüşmek üzere.

Ceren Ustabaş


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder