HOLLANDALI BELÇİKA'DA FIRTINA ESTİRDİ


2022 sezonun yaz arasından sonraki 14.yarışı olan ve 7.004 km'lik uzunluğu ile sezonun en uzun pisti olan Spa-Francorchamps'da,Belçika'daydık.Yarışta olanları anlatmadan önce yaz arasında gerçekleşen gelişmeleri aktarmak isterim.


                                                  

1 Ağustosta Macaristan yarışı öncesi emeklilik kararını yeni açtığı Instagram hesabından açıklayan 4 kere Dünya Şampiyonu Sebastian Vettel'in yerine çifte dünya şampiyonu olan Fernando Alonso, 2023 için Aston Martin ile 2 yıllık bir anlaşma imzaladığını açıkladı.2 Ağustos'ta Honda Red Bull'la 2025 sezonuna kadar güç ünitesi ortaklıklarını devam ettireceğini açıkladı.Aynı gün Alonso'nun Alpine'deki koltuğu boş kaldığından Alpine sosyal medya hesaplarından 2021 F2 Şampiyonu Oscar Piastri ile anlaşma yaptıklarını duyurdu fakat Avusturalyalı pilot kendi sosyal medya hesaplarında bu anlaşmanın kendi kabülü olmadan yayınlandığını belirterek Alpine için yarışmayacağını söyledi.3 Ağustosta ise Williams pilotu Alexander Albon 2023 sezonunda da yarışmak için anlaşma yaptığını duyurdu.5 Ağustos'ta Mclaren'in sezonda iyi performans sağlayamayan Daniel Ricciardo yerine Piastri'yi geçirmek istendiğiyle ilgili haberler yayıldı.Bu söylenti Formula 1 izleyenlerin en merak ettiği konu oldu çünkü Ricciardo McLaren ile 2023 sezonu için anlaşma yapmıştı.Bundan 3 gün sonra FIA 2023 sezonunda porpoising sıkıntılarında dolayı yeni önlemler alacağını duyurdu.

16 Ağustosta ise FIA 2026 motor kurallarını güncellemiş ve 2022-2023 sezonu teknik regülasyonları da onaylamış oldu.23 Ağustosta ise Macaristan yarışı öncesi gündeme gelen Audi'nin Sauber haklarını satın aldığı iddiası resmi olarak duyurulmuş oldu. Audi 2023 yılının sonunda Alfa Romeo ile anlaşması biticek olan Sauber'in hisselerini 2026'ya kadar alacağını söylerken 2026'da fabrika takımı olarak F1'e gireceğini açıkladı.Bir gün sonra ise Daniel Riccardio McLaren ile 2023 sezonunda yarışmayacağını belirtmiş oldu.

Spa-Francorchamprs pistinin 1921 hali (Açık renkli olan) ve şuan ki hali(Koyu renkli olan) 

Pistin özelliklerine geldiğimizde ise önceden de belirtiğim gibi 7004 km'lik uzunluğu ile sezonun en uzun pisti özelliğini taşımaktadır.Pistin en eski hali yani orjinal hali 1921 yılında Jules de Their ve Hengri Langolis van Ophem tarafından yapılmıştır.Pist Francorchamprs,Malmedy ve Stavelot  kasabalarının yolları kullanarak dizayn edilmiştir.2022 sezonu yarışında ise pistin yollarında değişimler olmamış sadece bazı virajlarda değişiklikler olmuştur.7.004 km'lik pistin 19 virajı bulunmakta bunlar arasında ise popüler olan Eau-Rouge ile Raidilion bulunmaktadır.Pistin 2 DRS belirleme bölgesine sahiptir ve bundan dolayı 2 DRS bölgesi bulunmaktadır.Bunlardan ilki Kemmel Düzlüğü (Raidilion virajı ile Les Combes virajları arasındaki bölge) ikincisi ise Start-Finish düzlüğüdür(Bus-Stop şikanı ile La Source virajı arasındaki bölge).Yeni gelen değişiklerle La Source virajının dışı çakıl havuzu oldu.2019 yılında F2 pilotu Anthoine Hubert'in ölümcül kazasından sonra Eau-Rogue ile Raidilion virajları arasında kaçış alanlarını genişletebilmek için bu virajların yerleri sağa doğru kaydırılmış oldu.


Pist tarih olarak 1925 yılında ilk Grand Prix'ine ev sahipliği yapmış 1985 yılından itibaren (2003 ve 2006 hariç) tüm sezonlarda bulunan bir pist oldu.İlk Formula 1 yarışı ise 1950 yılında yapılmış ve ilk yarışı Alfa Romeo pilotu Juan Manuel Fangio kazanmıştır.Pistin hız rekoru ise 1.46.286 ile 2018 yılında Valtteri Bottas kırmıştır. Pist tarihsel olarak dramatik anları ve yarattığı kaoslardan dolayı çok popüler bir pisttir.En büyük dramanın yaşandığı ve en sevilen yarış ise 1998 sezonundaki yarıştır.

Yarış öncesi yağan ve hala yağmaya devam etmekte olan yağmurdan dolayı ıslanan pist bu yarışa dramını katmıştır.Pole pozisyonunu eline almış Fin pilot Mika Hakkinen başlangıçta diğerleri ile arasında olan boşluğu açmış ama arkasından gelen takım arkadaşı İskoç pilot David Coulthard Hakkinen'dan dolayı yediği yağmur suyundan dolayı La Source virajında duvarlara girmiş oldu ve bu kaza Coulthard'ın arkasında olan birçok aracın kazaya bulaşmasını sağladı.

1998 Spa Grand Prix'i başlangıcı oluşan kaos

Yarış yeniden başladığında ise İngiliz pilot Damon Hill Jordanıyla ilk sıraya çıkarken Ferrariler hemen arkasındaydı.Schumacher 8.turda harika bir çekiş yakalayarak Bus-Stopta geçti ve "Rainmaster" ünvanına neden sahip olduğunu her turda bizlere gösterdi.Yarışı lider olarak bitirip şampiyona liderliğini almayı bekleyen Schumacher 24.turda önündeki McLaren pilotu Coulthard'a tur bindirmek isterken arabasında sıkıntı yaşayan ve yavaşlamayan Coulthard'a sıçrayan sulardan dolayı da önünü tam göremeyen Schumacher Coulthard'a arkadan çarpmış ve sol ön süspansiyonunu tamamen kaybettiğinden yarış dışı olmuş fakat bütün pisti 3 teker ile bitirebilmişti.Arabasını garaja çeken Schumacher arabasından çıktığı gibi büyük bir sinirle McLaren garajına David Coulthard'ın yaptıklarından dolayı ona laf söylemeye gitmişti.McLaren takım üyeleri ile Ferrari takım üyelerinin araya girmesiyle herhangi büyük bir sıkıntı çıkmış olmasa da Schumacher Coulthard'a doğru "Beni öldürmeye mi çalışıyorsun" diyerek ne kadar sinirli olduğunu göstermiştir.


 

Coulthard ile Schumacher'in çarpışma sırasındaki görüntüsü2012 Spa yarışında ise La Source virajına yaklaşan Lotus pilotu Romain Grosjean frenleme yapmadığından dolayı önündeki Lewis Hamilton'a çarpmış ve birbirlerine girmişlerdir.Bundan sonra bu ikili Fernando Alonso'ya çarparak yanlarına Perez ile Kobayashiyi'de katarak bu pilotların yarıştan çekilmesine yol açtılar.


2012 Spa La Source kazası2018 yarışında ise Fernando Alonso'ya arkadan çarpan Hulkenberg Alonso'nun sidepod'unu kaybetmesine yol açıp havada uçarak Leclerc'e çarpmış oldu.Bunlar olurken ön sıralarda giden Vettel Eau Rogue çıkışında Hamilton'nun arkasından rüzgar duvarını kullanarak Kemmel Düzlüğünde onu geçmiş oldu.Bu olurken muhabirlik yapan David Croft'unda söylediği "But here comes Sebastian Vettel" sözü yeni emekli olacak Vettel ile olan bir anımız olarak kalacak.

  


2018 yılında olan La Source'daki kaza 


Kaza sonrası ilk 4:
Sergio Perez,Estaban Ocon,
Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel


ANTRENMAN TURLARI

FP1

İlk antrenman seansını Ferrari'ler domine etmiş oldu.Alpha Tauri'de ise Gasly'nin yerine Red Bull Akademi pilotu Liam Lawson tur atma şansı oldu.Şampiyonluk için yarışan Leclerc ile Verstappen ise araçlarında oluşacak teknik değişikliklerden dolayı yarışa en son sırada başlamak zorunda kaldılar.AMG adının 55. yılını kutlayan Gümüş Oklar ise piste yeni görünüşü ile çıkmış oldu. Antrenman seansının sonuna doğru ise bastıran yağmur pilotların sürelerini geliştirme şanslarını elden almış oldu.

Yağmur altında tur atmaya çalışan Sergio Perez
FP2


2. antrenman seansına geldiğimizde ise bu turu Verstappen domine etmiş oldu.Yağan yağmur yine kendini gösterince pilotların birçoğu sıkıntılar yaşamış oldu.Bu turlar sırasında ise tur atması biten Vettel ise Sainz ile Norris'in turları sırasında küçük çaplı sıkıntılar çıkarsa da çok büyük bir olay yaşanmamış oldu.

FP3

Son antrenman seansında ise Perez ile Verstappen kendilerini göstermiş olup bu turu domine etmiş oldular.Leclerc ile Verstappen'e katılan Zhou da güç ünitesi ve vites kutusu değişikliğinden dolayı son sırada başlama kararı alındı.


SIRALAMA TURLARI

Q1

Sezonu domine etmeye devam eden Red Bull ile Ferrari pilotları ilk 4'te yerlerini korumuş oldu.Son virajda kontrolü kaybeden Tsunoda'nın son turu iptal edilmiş oldu.Sebastian Vettel ise 0.002 gibi küçük bir farktan dolayı Q2'ye çıkamadı.Bottas Vettel Tsunoda Magnussen ve Latifi elenmiş oldu.

Q2

Bu etabı ise  Red Bull,Mercedes,Alpine pilotları ile Norris Q3'e çıkma şansı yakalamış oldu.Albon ise bu sezonda ilk Q3'e çıkma şansını yakalamış oldu.Riccardio,Gasly,Zhou,Stroll ve Schumacher elenmiş oldular.

Q3 

Bu etapta ise ilk 4 Verstappen Sainz Perez Leclerc altlarından ise Alpine pilotları onlardan sonra ise Mercedes pilotları ile Albon ve Norris gelmiş oldu.

Q3 birincisi Max Vertappen

Yarış 

Teknik değişimlerden dolayı ceza alan Verstappen ile Leclerc yerine Sainz ile Perez'e bırakmış oldu.Türkiye saatine göre saat 16.00'da kırmızı ışıklar söndü ve yarış başladı.Değişiklerden sonra La Source virajında kaza olacağı ön görülse de pilotlar sıkıntısızca atlatmış oldu. Eau-Rogue virajından çıkıp Raidilion'dan Kemmel düzlüğüne geldiğimizde ise yarışa 10.başlayan Vettel Stroll'ün arkasına gelmiş oldu.Kemmel düzlüğünden çıkarken Las Combes virajında Fernando Alonso ile Hamilton çarpışmış ve Hamilton'un havada uçmasına yol açmış oldu.Bu olay herkesin aklına FIA'nın pilot güvenliği ile ilgili olan ilgisini tekrardan şüphe ettirmiş oldu.Yaşanan temas sonrası Alonso'nun telsiz mesajında anlayabileceğimiz gibi bu olaydan dolayı çok sinirlenmiş ve buna "Bu adam sadece önden başlamayı bildiğinden tek bildiği gaza basmak" ifadesini de eklemiş oldu. Bu durum bazı mecralar tarafından aralarındaki arkadaşlık bağı güçlenirken zedeleneceğini düşündürdü.Arka sıralarda ise Vettel'den dolayı Stroll çakıl havuzuna girmiş olsada yeniden piste girmiş oldu.
 
Çarpışma sonrası Fernando Alonso ile Lewis Hamilton

2.Tura girdiğimizde ise dışardan gelen Latifi çakıllardan dolayı kontrolü kaybettiğinden Ocon  tarafından geçilmiş ve bu durumdan kaçmaya çalışan Bottas ise suçsuz bir şekilde çakılda takılıp kaldı ve yarıştan çekilmiş oldu.Bu olayda ilk güvenlik aracını çıkartmış oldu.Bu sırada güvenlik aracı avantajı ile fren kanalına vizör şıkışan Leclerc pite girmek zorunda kaldı.Kaza yaşayan Hamilton ise Bottas ile yarıştan çekilen 2. isim olmuş oldu.Gerek tecrübesi gerek Red Bull bu seneki üstünlüklerinden dolayı arka sıradan başlayan Verstappen her tür en az bir araç geçerek 12.tura doğru kendisini ilk üçte bulmuş oldu.Aynı turda yarış lideri Sainz pite girerek 1. Perez olsa da takım arkadaşı Verstappen onu da geçerek 1. olmuştur.Çakıllara giren Valterri Bottas

Yükselmeye devam eden bir diğer pilot olan Leclerc iyi gitsede 16. turda Kemmel düzlüğünde Russell tarafından geçilmiş oldu.Pit çıkışı sonrası 3.lüğe gerileyen Verstappen 18. turda Les Combes virajına gelirken Sainz'ı geçerek tekrardan 1. olmuş oldu. 21.turda ise aynı virajda bu sefer Perez Sainz'ı geçerek 2.liğe yükselmiş oldu.Son tura geldiğimizde ise en az 18 saniyelik fark ile Honda motorunun gücü ile Red Bull üstünlüğünü göstermiş olan Verstappen yarışı 1. bitirmiş oldu.Arkasından ise Perez ile Sainz gelerek yarışın podyum sıralaması oluşmuş oldu.Arkalarından ise Russel Leclerc Alonso Ocon Vettel Gasly ve Albon gelerek yarışın puan kazanan pilotları belli olmuş oldu.Yarış sonunda FIA yetkilileri tarafından pitte hız sınırını geçen Leclerc'e 5 saniye cezası gelmiş ve bu onu 6.lığa geriletmiş oldu.


Spa yarışı sonu podyumu(soldan sağa):Perez Verstappen Sainz


Yarış sonrasında yenilenen sıralama tablosunda 1.lik hala Hollandalı'da kalırken arkasından Perez ile Ferrari,Mercedes pilotları ile Norris Alpine pilotları ve Bottas olarak değişmiş oldu.Bir sonraki yarış olan Zandvoort Hollanda yarışında görüşmek üzere.

Ali Galip Vayısoğlu
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder