UÇAN HOLLANDALI DOMİNASYONU

2022 sezonunun 16. yarışında, takvimdeki tarihi pistlerden biri olan Hız Tapınağı, yani Autodromo Nazionale Monza’daydık.


Autodromo Nazionale Monza

                                                          

Avrupa’da ilk; dünyada 3. defa yarış amacıyla 1922 yılında inşa edilen pist bu sene 100 yılını kutluyor ve 5.793 km’lik uzunluğuyla 1950’den beri Formula 1’e ev sahipliği yapıyor.

 

Düzlük hızını maksimumda tutabilmek için sürüklenmenin en az olduğu aero paketleriyle gelen araçlar, takvimdeki ortalama en hızlı pist olan Monza’yı bir turun yaklaşık %80’ninde tam gaz geçmekte. Bu da neden bu güzel ve tarihi piste Hız Tapınağı dendiğini açıklamakta.


Tabii ki İtalyan ekip Ferrari, tifosinin karşısına çıkmadan önce özel bir renk düzeniyle Monza’ya geldi.

Enzo Ferrari’nin çalışmalara başladığı yer için seçtiği amblemde orijinal olarak sarı rengi kullandığı söyleniyor. Bu yüzden İtalyan ekip için sarı renk ayrı bir yer tutuyor ve karşımıza böyle bir renk düzeni çıkıyor.


Ferrari’nin Monza özel renk düzeni

Yarış hafta sonuna geçmeden önce güç ünitesi değişikliğine gidip grid cezası alan pilotlarımıza ve antrenman turlarına bakalım:

Şampiyona lideri Max Verstappen içten yanmalı motoru değiştirdiği için 5 sıra grid cezası alırken aynı şekilde güç ünitesi değişikliğine giden diğer cezalı isimler Hamilton, Sainz, Perez ve Bottas oldu.

Yuki Tsunoda ise aldığı 5. kez aldığı kınama nedeniyle 10 sıra grid cezası aldı ve böylece İtalya GP gridi şimdiden karışmış oldu.

Antrenman turlarında ise, takımlar ve sürücüler, İtalya Grand Prix'sinin ilk antrenman seansından önce Kraliçe 2. Elizabeth'in anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve ardından seans başladı.

Saygı duruşunda duran İnigliz takım McLaren 

 

1. antrenman seansında, daha önce Williams ve Mercedes ile antrenman seanslarına çıkmış olan Nyck de Vries, bu seansta ise Sebastian Vettel'in koltuğuna oturdu ve Aston Martin'le piste çıktı. Seanstaki bir değişik isim ise Haas'ta Mick Schumacher'in yerini alan Antonio Giovinazzi oldu.

Seansı tifosinin önünde 1-2 olarak bitiren Ferrarileri Mercedes pilotları takip etti ve şampiyona lideri Max Verstappen trafiğe takılarak 5. geldi ve ilk 5 bu şekilde sıralandı.

2. antrenman seansında ise yine kırmızılardan Carlos Sainz lider gelirken onu takip eden isim Verstappen ile Leclerc oldu. Ferrarilerin iyi bir düzlük hızı yakaladıklarını gördük. Ardından ise McLaren pilotu Lando Norris ve Mercedes pilotu George Russell geldi.

Son antrenman seansında ise Max Verstappen lider geldi ve Ferrariler 2. ve 4. sırayı alırken aralarına Sergio Perez girdi. Alpine pilotu Alonso ise güzel bir derece yakalayarak 5. olmayı başardı. Böylece pilotlar sıralama turları ve yarış için gerekli verileri topladılar.

Son antrenman seansı sırasında, cuma günü Aston Martin ile antrenman seansına çıkan F2 ve Formula E şampiyonu Nyck de Vriesapandisit ameliyatı için hastaneye kaldırılan Williams pilotu Alex Albon yerine yarış hafta sonunu tamamlamak üzere aracın başına geçti

 

Sıralama Turları

Cumartesi saat 17.00’da gözler efsanevi pist Monza’ya döndü ve sıralama turları başladı.

Q1

Olaysız geçen seansta, son şampiyon Max Verstappen 1:20.922'lik derecesiyle liderliğe oturdu. Hemen arkasındaki isim ise sadece 0.358 saniye farkla sezon boyunca ensesinde olan Ferrari pilotu Charles Leclerc oldu. Onları takip eden isimler ise Carlos Sainz ve Sergio Perez oldu. Ardından gelen Mercedes pilotu George Russell ile ilk beş kapanmış oldu.

Sebastian Vettel, 2008 yılında eski adı Torro Rosso'da(günümüzdeki takımın adı AlphaTauri) henüz bir çaylakken yağmur altında muhteşem bir performans göstererek, başarılarla dolu kariyerinin ilk galibiyetini aldığı bu pistte, ne yazık ki Q1'de elendi.. 

Ayrıca Vettel, bu galibiyetle şuan Ferrari motoru ile Ferrari takımı dışında yarış kazanan tek pilottur.

2008 Monza podyumu, Sebastian Vettel


Diğer elenen isimler isimler ise Haas pilotları, Nicholas Latifi ve Lance Stroll oldu. 

İlk F1 yarışına Alex Albon'un yerine Williams ile çıkan Nyck de Vries, Q2'ye kalmayı başardı. 

Q2

İkinci seansta, Monza'nın hızlı düzlüklerinde hava koridoru avantajını almak üzere arka arkaya çıkan takımlar gördük. 

İlk seansı ikinci bitiren Monakolu pilot Charles Leclerc, ikinci seansta ilk virajda frenleme noktasını kaçırdı ve turunu bıraktı. Böylece ilk beş Sainz, Verstappen, Perez, Hamilton ve Russell'dan oluştu. Turunu tamamlayan Leclerc ise tekrar ikinci sıraya oturdu. 

Seans bitiminde ise lider isim Carlos Sainz; ikinci isim ise takım arkadaşı Leclerc oldu. Sezon başından beri kıyasıya kapıştıkları Red Bull pilotları ise onları takip eden isimler oldu. 

Elenme bölgesindekiler ise Ocon, Nyck de Vries, Bottas, Guan Yu Zhou ve Yuki Tsunoda oldu. 

Q3

Seansın başlarında ilk 4 yerini korurken, 5 isim Lewis Hamilton'ın hava koridorunu alan George Russell'dı. Hemen ardından ise Hamilton geldi. Norris, Ricciardo, Gasly ve Alonso ile ilk on tamamlandı. 

Son turlarda ise en hızlı isim Ferrariyle Charles Leclerc oldu. Hemen ardından 0.145 saniye farkla onu yakın takipte olan Max Verstappen gelirken 3. isim ise Carlos Sainz oldu.

Böylece Charles Leclerc tifosinin karşısında kariyerindeki 17. pole pozisyonunu almış oldu. 

Pole pozisyonu sahibi Charles Leclerc, Monza 2022


YARIŞ

Pazar günü, grid cezalarıyla birlikte pozisyonlar değişti. Pole pozisyonundaki Leclerc'in yanına George Russell, bu ikilinin ardına ise McLaren pilotları yerleşti. 5 ve 6. sıraya Gasly ile Alonso yerleşirken cumartesi gününü 2. kapatan isim Verstappen 7.'liğe geriledi. 

Beş kırmızı ışık söndü ve yarış başladı. Leclerc, Russell, Alonso, Verstappen ve Ocon yumuşak hamurla başlarken, kalan pilotların hepsi orta hamurla yarışa başladı.

İlk turlarda Norris Leclerc'e atak yapsa da genç Monakolu yerini korumayı başardı. Bu sırada Norris'in arkasındaki Riccardo da takım arkadaşını geçerek 3.'lüğe oturdu. 

Çok geçmeden Verstappen en hızlı turu yakalayarak 4.'lüğe yükseldi. 


Bu sırada cezasıyla arka sıralardan başlayan Sainz, henüz 6. turdayken 11.'liğe yükseldi. Verstappen 7. tura gelindiğinde çoktan Leclerc'in yanında yerini almış vaziyetteydi. 

Carlos Sainz ise Alonso'yu da geçerek 7.'liğe yükseldi, Ferrarilerin iyi bir düzlük hızı yakaladığını gördük. 

Daha sonra yolda duran bir Aston Martin gördük ve sanal güvenlik aracı devreye girdi. Sebastian Vettel, efsanevi kariyerini başlatan Monza'da son yarışını maalesef tamamlayamadı.

Yolda kalan AMR22 ve Vettel

Sanal güvenlik aracı esnasında lider giden Leclerc pite girerken Verstappen yola devam etti ve liderliğe oturdu.Leclerc, kıl payı da olsa Daniel Ricciardo'nun başını çektiği grubun önünde kalarak 3. sırada yarışa döndü.

Ön grupta Russell 23., Verstappen ise 25. turun sonunda pite geldiler ve bu sayede Leclerc yeniden ilk sıraya yükseldi ancak Monakolu pilotun erken pitinden dolayı lastikleri diğerlerine göre daha fazla aşınmasından kaynaklı iki pit yapmak zorundaydı.

Verstappen pitten çıktıktan sonra lider Leclerc'in yaklaşık 10 sn gerisindeydi ve turlar ilerledikçe farkı kapatmaya başladı. 33. turda fark 4.5 sn'ye kadar düşmüştü, Ferrari bunun üzerine çok beklemeden o turun sonunda Leclerc'i pite aldı ve yarışın kalan bölümü için yumuşak lastikleri taktı.


Pitten sonra Verstappen ile Leclerc arasında 20 sn civarında fark vardı ancak Leclerc, yumuşak lastiklere rağmen beklendiği kadar hızlı farkı kapatamadı. Yarışın 47. turunda 2 pilot arasındaki fark 17 sn civarındaydı. O noktada geçen sene Monza pistindeki yarışı kazanan McLaren pilotu Daniel Ricciardo yolda kaldı ve bunun üzerine önce sarı bayraklar sallanırken, ardından güvenlik aracı yarışa dahil oldu.Bu bölümde pilotların çoğu taze lastikler için pite geldiler. Leclerc'in lastikleri daha yeniydi ancak Verstappen'in pite gelmesinin ardından pozisyon kazanamayacakları için Ferrari, Leclerc'i yine pite aldı.

Ricciardo'nun aracının çekilip, pilotların güvenlik aracı arkasında konvoy yapması, Verstappen'in güvenlik aracının hemen arkasına gelmesi oldukça uzun sürdü. Geride 5 tur olmasına rağmen kalan bölümde yarışın yeniden başlaması için gerekli prosedürler tamamlanamadı ve yarış böylece son tura kadar güvenlik aracı arkasında devam etti.

Güvenlik aracının pite dönmesinin hemen ardından Max Verstappen'in liderliğinde damalı bayrak sallandı. Verstappen böylece art arda 5., bu sezonki 11., kariyerinin ise 31. yarış zaferini kazandı. Verstappen ayrıca Monza'da ilk kez podyuma çıkmayı başardı.

Leclerc, 2019'da kazandığı Monza'da her ne kadar pole'den başlasa da yarışı ikinci sıradan ileride tamamlayamadı.Mercedes ile ilk sezonunu geçiren Russell, İtalya'daki podyumu ile bu sezonki 7. podyum sonucunu elde ederken bu sezon 15 kez ilk 5 içinde yarış tamamladı.


Geleceğin altın üçlüsü

Orta lastiklerle 30 tur tamamlayan Sainz, podyumu tamamlayan grubun arkasında 4. olarak neredeyse alabileceği maksimum sonucu almış oldu.

Sainz gibi grid cezası bulunan ve 19. sıradan yarışa başlayan Mercedes pilotu Lewis Hamilton, ilk virajda şikanı kesmesinin ardından son sıraya geriledi ve onun yükselişi Sainz kadar kolay olmadı. Buna rağmen Hamilton, ilk stintte 33 turu geride bırakmasının ardından orta grup mücadelesinin önüne geçmeyi başardı ve yarışı Sainz'ın hemen arkasında 5. sırada tamamladı.

Cezalı isimlerden olan ve yarışa 13. sıradan başlayan Red Bull pilotu Sergio Perez ilk turlarda Sainz’ın sergilediği performansını gerçekleştiremedi. Red Bull bunun üzerine Perez'i 7. turun sonunda pite alarak çok erkenden sert lastiklere geçirdi. Perez'in sağ ön freni, pitten çıkarken alev aldı ve diskin soğuması biraz zaman aldı ancak Perez sorunsuz bir şekilde yola devam edebildi. Ters stratejinin ardından sert lastiklerle 35 tur atan Perez, 4. sıraya kadar yükseldi ancak Red Bull onu yarışın son bölümü için yeniden pite aldı. Perez, kalan bölümde pek aksiyon olmayınca yarışı 6. sırada tamamlamış oldu. Perez, yarışın en hızlı turunu atması sayesinde bir puan ekstra kazandı.

McLaren pilotu Lando Norris, yarışın ilk bölümünde takım arkadaşı Daniel Ricciardo'nun başını çektiği DRS treninin içerisinde kaldı ve pek varlık gösteremedi. Öndeki pilotların pite gelmesinin ardından pist üstünde kalan Norris, orta lastiklerle 35 tur atarak bu bölümdeki pilotlar karşısında avantaj sağlamaya çalıştı. Norris her ne kadar pit stopta zaman kaybetse de yeni lastiklerle bu isimleri geçmeyi başardı ve 7. sırada yarışı tamamladı.

 

Yarışın başında Ricciardo'nun gerisinde kalan ve bir türlü geçme fırsatı bulamayan AlphaTauri pilotu Pierre Gasly, pit stopa erken gelse de yine geçemedi ve ikinci stintte de Ricciardo'nun gerisinde kaldı. Ricciardo'nun yarışa veda etmesinin ardından yarışı 8. sırada tamamlamış oldu.

 


Nyck de Vries, ilk defa oturduğu F1 koltuğunda oldukça başarılı bir performansla yarışı tamamladı. Cezalı pilotların cezasını çekmelerinin ardından 8. sıradan yarışa başlayan de Vries, startta sorunlardan uzak durdu ve Ricciardo'nun arkasındaki grupta puan alabileceği bir yerde kendisini buldu. Uzun süre Alfa Romeo'dan Guanyu Zhou'nun baskısına direnen de Vries, 9. sırada yarışı tamamladı ilk Formula 1 yarışında 2 puan kazandı.

 


De Vries'i geçmeyi başaramayan Zhou, 10. sırada yarışı tamamlayarak son puanın sahibi oldu. Zhou, Kanada GP'den sonra ilk defa hem kendisinin hem de takımının ilk puanını kazandı.

Alpine'de Esteban Ocon 11. olarak puanı kıl payı kaçırırken Fernando Alonso puan alabilecek gibi duruyordu ancak motordaki sorun nedeniyle yarışı erken bırakmak zorunda kaldı.

 

Yarışı bırakmak zorunda kalan Alonso

Yarışın ilk bölümünde son sıralarda bulunan Mick Schumacher, oldukça uzun bir ilk bölümün ardından ilk 10 içerisine girse de pit stopun ardından yeniden 15. sıraya geriledi ancak taze lastikleri sayesinde yükselmeye çalışıyordu. Güvenlik aracının ardından Schumacher, 12. sırada yarışı tamamladı.

Schumacher'in arkasında yarışı tamamlayabilen son isimler Valtteri Bottas, Yuki Tsunoda, Nicholas Latifi ve Kevin Magnussen oldular. Yarışın ilk turunda ya da devamında kaza nedeniyle yarışa veda eden isim olmasa da farklı sorunlar nedeniyle Aston Martin pilotları Lance Stroll ve Sebastian Vettel, Alpine'den Alonso ve McLaren'den Ricciardo yarışa erken veda ettiler.

Monza’daki yarış sonrasında şampiyona lideri Verstappen en yakın rakibiyle arasındaki puan farkını 116'ya çıkardı ve ikinci şampiyonluğu yolunda bir engeli daha galibiyetle geride bıraktı. Verstappen'in sıradaki yarışta matematiksel olarak şampiyonluğunu ilan etme şansı olacak. Leclerc, ikinciliği sayesinde Perez'in önüne geçerken sezonun en istikrarlı isimlerinden olan Russell, 7. podyumu ile 3. sıradaki Perez ile arasındaki puan farkını 7'ye düşürdü.

Formula 1 dünyası art arda gerçekleştirilen 3 yarışın ardından 3 haftalık bir ara veriyor.30 Eylül-2 Ekim arasında gerçekleşecek olan Singapur yarışında sizlerle görüşmek üzere.


CEREN USTABAŞ

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder