BİR DOMİNASYONUN BAŞLANGICI MI?


2022 sezonun 19. yarışında 5.514 km uzunluğu ile sezonun 2. Amerikan pisti olan Circuit of the Americas (COTA) Austin, Teksas'daydık. Yarışta yaşananları anlatmadan önce size kötü bir haberden bahsetmek isterim.
Alıştırma turları sırasında Avusturyalı iş adamı, Red Bull Racing takımının %49 hissesine sahip olan ve Red Bull Racing Takımının kurucu ortağı Dietrich Mateschitz 78 yaşında pankreas kanseri ile olan savaşında yenilmiş oldu. Bizlere takımın kurulduğu tarih olan 2005 yılından beridir Formula 1 izleyenlerine heyecan verici ve mükemmel sezonlar ve anlar yaşattığından yaptıklarının hiç kimse karşılığını veremez. Sebastian Vettel ve Max Verstappen gibi gençlik zamanlarında 2 çok kere şampiyon yaratan bu takıma yaptığı desteklerden dolayı kendisine teşekkür eder ve aramızdan ayrılışından üzüntü içinde bulunduğumuzu söylemek isterim.

Bize de arkada bunun gibi sürekli mutlu olduğu fotoğrafları bıraktı

Pist özelliklerine geldiğimizde yapımı Herrman Tilke ile Amerikan inşaat şirketi HKS ile anlaşması ile başlanmış fakat bu süreçte çeşitli sıkıntılardan dolayı sürekli yapımı durdurulma aşamalarına gelmiş oldu. Pistteki ilk turu 1978 F1 şampiyonu Mario Andretti tarafından 21 Ekim 2012 yılında yapılmıştır. Pistin yapımı öncesinde Amerika GP'leri her zaman Indianapolis pistinde yapılırken bu statüyü 2012 yılında COTA almış oldu. Pist aynı zamanda F1 dışında Nascar yarışları ile MotoAmerica gibi Amerikan motorsport yarışlarına da ev sahipliği yapıyor olmakta.
Pistte 20 viraj bulunmakta ve 1.Sektör ile 2.Sektör başlarındaki sürekli olan kıvrımlarla bize bir önceki yarış olan Suzuka pistini andırmaktadır. Pistte çoğu virajda pilotlar frensiz bir şekilde geçiş yapabilmektedir ama pilotlar 1. 11. 12. 15. virajlar ile son virajda kimi yerlerde ağır frenleme yapılması gereken yerlerde mevcuttur. Pistte 2 tane DRS Belirleme Bölgesine sahip olduğundan 2 tane de DRS bölgesi bulunmaktadır. Bunlar son viraj ile ilk viraj arasındaki Start-Finish düzlüğü ile 11. ve 12. virajlar arasındaki düzlüktür. Pistin ilk virajı yüksekte bulunduğundan bize bir nevi Eau-Rouge virajını da andırmaktadır. Yarıştan önce ise Amerikalı F1 şampiyonu olan Mario Andretti’yi onurlandırmak için pistin son virajına soyadı verilmiştir.

Yarış 56 turdan oluşmakta ve pistin en hızlı turu SF90 aracı ile 2019 yılında Charles Leclerc atmıştır. Pistte en son kazanan ise önceki yarış olan Suzuka'da 2.kez şampiyonluk ünvanını kazanan Max Verstappen'dir.


Alıştırma Turlar


FP1

1.Alıştırma turunda Sürücü Şampiyonası bittiğinden ve takımların kendi test pilotlarına zorunlu bir şekilde tur attırmasından dolayı turlar sırasında çok fazla yeni yüz gördük. Charles Leclerc'in yerine Robert Schartzman, Daniel Riccardio yerine 2021 Indy Car şampiyonu Alex Palou, Valtteri Bottas yerine Theo Pourchaire, Nicholas Latifi yerine Amerikan Logan Sargeant ve Kevin Magnussen yerine ise İtalyan Antonio Giovanazzi tur atabilmiştir. En hızlı turu atabilen Carlos Sainz ön kanadının endplate'ini kaybetmesine rağmen 1.liğini koruyabildi. Alpine sürücüleri ile Sebastian Vettel son sektörlere doğru pist dışına çıkmış olsalar da kendilerini toparlayabildiler.


FP2

Bu seansta ise en hızlı turu Charles Leclerc atamıştır. Çoğu takım bu seansta lastikler üzerine denemeler yapmıştır. Hamilton’un arkasında tur atan Alonso "Bu adamın aynaları yok" diyerek bizi Belçika yarışında olanlara ve yaşananlara götürmüştür.


FP3

Bu seansın 1.si ise geçen yarış olan Suzuka'da 2. şampiyonluğu ilan edilen Max Verstappen oldu. Gene bu seansta birçok yerde pilotlar bu seneki aracın yapısının öncekilere göre değişik olmasından dolayı kimi yerlerde zorluklar yaşamış oldular.


Sıralama Turları


Q1

1.Sıralama turunun başını Ferrari pilotları olan Carlos Sainz ile ardından gelen Charles Leclerc çekmiştir. Onların ardından Verstappen Hamilton ve Perez gelmiştir. Mick Schumacher ilk virajda arka tekerlerinin kontrolünü kaybettiğinden dolayı spin atmış ve tur sonunda 19. olmuştur. Onunla beraber takım arkadaşı Magnussen, Riccardio, Ocon ve Latifi ilk sıralama turunda elenmiş isimler oldu.


Q2

2.Sıralama turunda ise bu sefer Leclerc en hızlı turu atıp ardından Verstappen gelmiş onların da arkasından Gümüş Oklar gelmiş oldu. En hızlı turu sırasında esen rüzgârdan dolayı ufakta olsa kontrolü kaybeden çaylak Zhou 14. olmuş. Onunla beraber Albon Vettel Gasly ve Tsunoda elenmiş oldu.


Q3

Son seansta ise Ferrari pilotları seansı domine etmiş ve Pole pozisyonunu Carlos Sainz almış oldu. Onun ardından takım arkadaşı Leclerc ondan sonra Verstappen, Perez ve Hamilton gelmiş oldu. Güç ünitesi değişiminden dolayı 10 sıra ceza alan Leclerc ’in yerine ilk üç Sainz Verstappen ve Perez şeklinde değişmiştir.

Leclerc'in Güç Ünitesi değişimi öncesi yarışın ilk üçlüsü(Soldan Sağa);Charles Leclerc,Carlos Sainz Jr. ve Max Verstappen

YARIŞ

Türkiye saatine göre saat 22.00’da kırmızı ışıklar yandı ve yarış başladı. İyi bir kalkışta bulunan Verstappen ilk virajın iç tarafına kendi için korumuş oldu. İlk virajı alırken kitlenme yaşayan Russel bu sebepten dolayı 2. giden Sainz’a arka tekerlerinden çarptığı için Sainz’a spin attırarak yarışa sondan 2. olarak geri başlamasına yol açtı. Çarpışmaya yol açmaktan Russel’a FIA tarafından 5 saniye cezası verilmiş oldu.2.turda ise İspanyol pilot pite girerek Pole ile başladığı yarıştan çekilmiş oldu


Russel ile temasından sonra kendini toparlamaya çalışan Carlos Sainz Jr.

5.turda Russel 2. DRS bölgesinde Aston Martin’den Lance Stroll’u geçerek 3.lüğe yükselmiş oldu. Gene aynı düzlükte aynı şekilde Sergio Perez’de Vettel’i geçerek 5.liğe yükselmiş oldu. O sırada Latifi kontrol kaybından spin atmış ve pist dışına çıkmış oldu.

6.turda 2.DRS bölgesinde ön kanadının endplate’ini kaybeden Perez Stroll’ü de geçerek 1 sıra yükselmiş oldu.12.turda ise gene aynı bölgede Charles Leclerc Aston Martin’deki eski takım arkadaşı Vettel’i geçerek 6.lığa yükselmiş oldu.

18.turda 10.virajda esen rüzgârdan dolayı kontrolü kaybeden Valterri Bottas çakıllara gömülmüş böylece yarışın ilk güvenlik aracı çıkmış oldu.


Çakıllara saplanışından sonra araçtan çıkan Valterri Bottas

19.turda güvenlik aracından yararlanan pilotlardan Leclerc 3.5 gibi uzun bir süre pit-stoptan sonra yarışa 4.lükten devam etmiştir.

22.turda 2.DRS bölgesinde arkadan gelen Fernando Alonso Stroll’ü geçerken hafif sola kıran Stroll’ün arka tekerinden temas yaşadığından metrelerce ön tekerleri havada ilerlemiş olup duvara çarpsa da ilerlemeye devam edip pite girmiştir. Stroll ise arka süspansiyonlardan biri gittiğinden dolayı yarıştan çekilmiş olup 2.güvenlik aracı çıkarılmış oldu.


Stroll ile Alonso çarpışmasından saniyeler sonra 


30.turda DRS bölgesi sonunda Perez’i avlayan Leclerc viraja mükemmel bir biçimde içerden girerek 3.lüğü elde etmiş oldu.

36.turda ise Red Bull pit ekibinden belki de beklenmeyecek bir hareket yaşandı. Sıkıntılardan dolayı yedek bijon tabancasını çıkaran pit ekibi 11.1 gibi baya uzun bir pit-stop yaparak 6.lığa gerilemiş oldu.

39.turun başında ilk virajda içerden giren Verstappen 3.lüğe yükselse de Leclerc hızlanarak pozisyonuna yeniden yükselmiştir. Sonrasında DRS bölgesinde 3.lüğü Verstappen tekrardan geçmiştir.

41.turda 1. olan Vettel yerini DRS hakkından dolayı Hamilton’a kaptırtdı.48. turda ise DRS ile Magnussen’i geçmeye çalışan Alonso Magnussen’i geçerken aynalarından birini kırmış oldu.

50.turda Verstappen Leclerc’in Perez’i geçtiği şekilde virajı içerden alarak Hamilton’u geçerek 1. olmuştur fakat tekrardan hızlanan Hamilton gene 1. olsa da Verstappen pozisyonunu korumuş oldu.


Lewis Hamilton ile Max Verstappen


52.turda 13 saniye gibi çok uzun bir pit-stop sonunda 10.luktan daha geride başlayan Vettel 18.virajda Albon’u geçerek 9. olmuştur.

Son tura geldiğimizde Hollandalı Max Verstappen yarışı kazanmış oldu. Ardından İngiliz Mercedes pilotu Lewis Hamilton ile Ferrari’den Monakolu Charles Leclerc gelerek bu yarışın podyum sıralaması çıkmış oldu. O sırada arkalarda Magnussen ile Vettel rekabete girmiş Vettel bu rekabet sonunda 8.lik ile yarışı bitirerek izleyenlerinde seçimleriyle günün pilotu seçilmiş oldu.

Yarış sonu podyumu(Soldan sağa)Lewis Hamilton,Max Verstappen ve Charles Leclerc


Tabii ki bu yarışın sonunda tarihe geçecek gelişmeler oldu. Red Bull takımı 2010-2013 Üreticiler Şampiyonluklarına 2022 yılınıda ekleyerek 5 kez Üreticiler Şampiyonluğunu elde etmiş oldu.Sonralarda ise Haas takımının itirazlarından dolayı aynasız bir şekilde yarışan Alonso’ya 30 saniye ceza verilse de ileri süreçlerde Alpine takımı haklı taraf bulunduğundan cezası geri çekilmiş oldu.


Bir sonraki yarış olan Meksika Grand Prix’inde görüşmek üzere.

 

Ali Galip Vayısoğlu


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder