INTERLAGOS

Sezonun 20.yarışı olan ve F1 tarihinde önemli yeri olan Brezilya’da “Autódromo José Carlos Pace’’ pistinde (Bildiğimiz adıyla “Interlagos’’) yer aldık. Bu yıl bu pistte yapılan 50.yarışı gelin sizlerle birlikte inceleyelim.  


Sezonun 3. ve son sprint yarış formatı, bu hafta sonu Brezilya'da uygulandı. Bu kapsamda Cuma günü gerçekleştirilen sıralama seansı öncesinde takımların ve pilotların hazırlanmak için tek bir antrenman seansları vardı dolayısıyla takımlar, sıralama seansına normalden daha çok soru işareti ile girdiler. Buna ek olarak, 1. antrenman seansının ardından yağmur yağmasıyla birlikte pist ıslanmıştı ve koşullar değişmişti. Bu da takımların büyük oranda "kör" bir şekilde seansa adım atmasına neden oldu.

Pit yolunun sonundaki ışığın yeşile dönmesiyle birlikte pilotlar, yeşil logolu geçiş lastikleri ile piste çıktılar. Pistin zemini ıslaktı ancak bazı kuru bölgeler de bulunuyordu, bu kuru bölgeler de kuru zemin lastikleri için çok ıslaktı. Son sektör ve özellikle de son viraj ise en ıslak bölgeydi. Yeşil logolu yağış lastikleri pistin kuru ilk bölümünde hızlıca ısınıyor ve bitiyorlardı. Dolayısıyla bu lastikleri daha ıslak olan son sektöre saklayabilmek önemliydi.

Yağış ortamındaki ilk turların ardından Charles Leclerc 1:19.191 yaparak zirveye çıktı. Monakolu pilot sonrasında turunu 1:18.723'e çekti. Bitime 10 dakika kala Max Verstappen 1:18.495 yaptı ve Leclerc'i geçerek en hızlı isim oldu.

Seansın bitimine 7 dakika kala ilk kuru zemin lastiği denemesiyle birlikte bütün takımlar yağış lastiklerini bıraktı. Yumuşak lastiklere daha erken geçen pilotlar, daha avantajlılardı çünkü lastiklerini daha hızlı ısıtabildiler. Yumuşak lastiklerle dereceler görmemizin ardından seansın en hızlı ismi 1:13.106'lık derecesiyle Lando Norris oldu. Norris'in arkasında ilk 10 şu şekilde oluştu: Hamilton,  Alonso, Vettel, Perez, Verstappen, Magnussen, Albon, Pierre Gasly, Stroll.  Ferrari pilotları 12 ve 14. sıraları alsalar da ikinci bölüme kalmayı başardılar. 15. sırayı alan Ricciardo da kendisini ikinci bölüme taşımayı başardı. İlk seansta elenen sürücüler Latifi, Zhou, Bottas, Albon ve Schumacher oldu.

Pilotlar ikinci bölüme kuru zemin lastikleri ile çıktılar ama her an yağmurun yağabilme ihtimali olduğundan bütün pilotlar bir an önce kuru zemin lastikleriyle derece kaydetmek istiyordu. Bu zorlu seansın sonunda en hızlı derece Verstappen'den geldi. 1:10.881 yapan Hollandalı pilot, bu çetrefilli seansı ilk sırada tamamladı. Kendisini Ferrari pilotları takip etti. Russell dördüncü olurken; onun arkasında Norris, Alonso, Magnussen, Perez, Hamilton ve Ocon sıralaması oluştu.

Alexander Albon, Ocon'un 0.044 saniye arkasında 11. sırayı alarak elenen ilk isim oldu. Gasly, seansı 12. sırada tamamlarken, bu pistte 2012 şampiyonluğu kazanan Vettel 13.sırada kaldı. Ricciardo ise 14. olurken, Stroll 15.sırada kalarak ikinci seansta elenen son pilot oldu.

Sıralama turlarının son bölümünde yağmurun geleceği düşünülüyordu, bu yüzden pilotların kuru lastikle kaydedeceği ilk turlar çok kritikti. Çünkü bu ilk turların ardından koşullar kötüleşecekti ve dereceler gelişemeyecekti. Leclerc, ilginç bir şekilde yeşil logolu geçiş lastikleriyle piste çıkmayı tercih etti. Monakolu pilot dışında herkes yumuşak lastikle pistteydi. Ferrari'nin yağmur lastiğiyle oynadığı kumar kesinlikle tutmadı çünkü geçiş lastikleri seansın ilk bölümünde daha yavaştı. Leclerc bu yüzden ilk turunun sonunda pite geldi ve yumuşak lastiklere geçti. Bunu yaparken de fazlasıyla zaman kaybetti. Fazlasıyla kritik olan ilk turların ardından Kevin Magnussen 1:11.674'lük derecesiyle liderdi. Verstappen ikinci, Russell üçüncüydü.

Tam bu sırada Russell 4. virajda pistten uçtu. İngiliz pilot piste dönmeye çalışırken basit bir hata yaptı ve çakıl havuzuna saplandı. Bu olay yüzünden kırmızı bayrakların çıktığını gördük. Bu kırmızı bayrak kritikti çünkü yağmur bu noktada etkisini artırmaya başladı ve pist artık ıslaktı. Kırmızı bayrak periyodundaki yağmurla birlikte, seansın geri kalanında dereceler değişmedi.

Böylelikle ilk turların ardından en hızlı isim olan Magnussen, kariyerindeki 140.yarış öncesinde ilk pole pozisyonunu kazanmış oldu. İlk üç sırayı Verstappen ve Russell alırken onların arkasında sırayla; Norris, Sainz, Ocon, Alonso, Hamilton, Perez ve strateji kurbanı olan Leclerc oldu.

Sprint yarışı başlamadan öncesinde Verstappen ve Latifi orta hamuru tercih etmişlerdi. Bu ikili dışında herkeste yumuşak lastik vardı.5 kırmızı ışığın sönmesiyle birlikte başlayan 24 turluk sprint yarışında Magnussen yerini korurken orta hamuru tercih eden Verstappen, daha sert hamurla kalkmanın dezavantajını hissetti ve hem George Russell hem de Lando Norris, Verstappen'in yanına geldiler. Ancak Hollandalı pilot, ilk viraja girilirken sırasını korumayı başardı.

4. viraja gelirken Alpine pilotları fazlasıyla yakınlaştılar hatta temas dahi ettiler. Ocon, 4. virajda Alonso'ya içeriden nispeten agresif bir atak yaptı ve İspanyol pilotu pist dışına doğru sürükledi. Alonso pist dışına çıkmasının ardından aracın arkasını kaybetti ve Ocon'la temas yaşadı. İlk turun sonunda, start/finiş düzlüğünde ise bu ikili yeniden temas ettiler. Alonso, ana düzlükte Ocon'u geçmek isterken Fransız pilotun aracının arkasına temas etti ve ön kanadını kırdı.

Magnussen ilk turu lider tamamlasa da sonrasında beklendiği üzere sıralar kaybetmeye başladı. Verstappen, Russell, Sainz ve Hamilton; 5. tura geldiğimizde Magnussen'i geçmişti. Verstappen, ön tarafta Russell'la arasındaki farkı açamamıştı ve ikili arasındaki fark 1 saniyenin altındaydı. Verstappen ve Red Bull'un orta hamur tercihi, bu yarış için daha yavaş bir stratejiydi.

10. tura geldiğimizde Verstappen, Russell, Sainz, Hamilton, Perez, Magnussen, Lando Norris, Charles Leclerc, Pierre Gasly, Esteban Ocon ilk 10'u vardı. 12. tura geldiğimizde ise Russell, Verstappen'e fazlasıyla yaklaştı ve bu ikili 4. viraja yan yana girdiler. Ancak Verstappen geç frenleyerek önde kalmayı başardı. Bir sonraki turda Russell, ilk virajda yeniden geçiş yapmayı denedi ancak Verstappen aracını harika bir şekilde konumlandırarak yine pozisyonunu korudu.

14. turda, yine 4. viraja gelinirken Russell bu sefer virajdan önce geçişi tamamladı ve liderliği almayı başardı. Onların arkasında ise Sainz ile Hamilton 3. sıra için mücadele ediyorlardı. Russell, liderlik için geçişi tamamlamasının ardından arayı hemen 1.5 saniyeye çıkardı ve Verstappen'in DRS mesafesinden hızlıca çıktı.

Orta hamura sahip olan Verstappen, yumuşak lastikli pilotlara karşı fazlasıyla zaman kaybediyordu ve ikinci sıradaki Sainz da 19. turda Verstappen'e atak yaptı. İspanyol pilot, ilk virajda oldukça agresif bir atakla kendisini içeri attı ve Verstappen'in ön kanadına temas etse de geçişi tamamladı. Verstappen'in ön kanadı bu temasla kırıldı ve bir sonraki turda Hamilton da Verstappen'i geçti. Böylelikle Russell, Sainz, Hamilton, Verstappen, Perez ilk 5'i oluşmuş oldu. Russell, bu noktadan sonra kalan turlarda hata yapmadı ve sezonun son sprint yarışını kazanmayı başardı. İngiliz pilot, böylelikle Pazar günkü normal yarışa ilk sıradan başlamaya hak kazandı ve 8 puanı hanesine yazdırdı.

Agresif bir atakla Verstappen'i arkasında bırakan Sainz ikinci sırayı aldı. İspanyol pilot, sprint yarışı 2. sırada bitirse de 5 sıralık grid cezası bulunduğundan Grand Prix'ye 7. sıradan başlayacak. Hamilton ise 8. başladığı yarışı 3. sırada tamamlayarak pozitif bir yarışı geride bıraktı. İngiliz pilot, Sainz'ın cezası sayesinde yarışa 2. sıradan başlayacak. Böylelikle Mercedes de Brezilya GP'ye ilk iki sırayı kapatmış oldu.

Orta hamur tercihi nedeniyle yarış boyunca istediği tempoya sahip olamayan Verstappen ise dördüncü olabildi. Perez ise şampiyonada 2. sıra için mücadele ettiği Leclerc'in önünde 5. sırayı aldı. Lando Norris yedinci olurken, pole pozisyonundan başlayan Magnussen yarışı 8. sırada tamamladı ve günün son puanını eve götürdü. Sebastian Vettel ile Pierre Gasly ise ilk 10'u tamamladı.

Sprintte geri kalan sıraları Ricciardo, 8 sıra yükselen Schumacher, Zhou, Bottas, normalde 15.bitiren ama yarış sonrasında 5 saniye ceza alan Alonso, Tsunoda, Strol, Ocon, Latifi ve 12.turda yarıştan çekilen Albon tamamladı.

Pazar günkü yarış için gride geçildiğinde Alpine sprint sonunda aracı yanan Ocon’a eski güç ünitesi takarken, Alpha Tauri Tsunoda’nın aracında değişiklikler yaptığı için Tsunoda’nın yarışa pit yolundan başlayacağı açıklandı. 


5 kırmızı ışığın yanmasıyla birlikte sezonun sondan 2. yarışı başladı. Mercedes pilotları iyi startlar aldılar ve pozisyonlarını korudular. Red Bull pilotları da başladıkları sıralarda ilk virajı döndüler. Onların arkasında Norris, Leclerc'i geçerek 5. sıraya yükseldi.

8. virajda Magnussen ile Ricciardo arasında temas yaşandı. Ricciardo, 8. virajda içeri çizgiden atak yapmayı denerken Magnussen'e çarptı. Bu temas Danimarkalı pilotun spin atmasına neden oldu ve VF-22'nin sol arka süspansiyonu kırıldı. Ricciardo ise spin attırdığı Magnussen'den kaçamadı ve Magnussen'e ikinci kez çarparak yarışa veda etti.

Bu kazanın ardından güvenlik aracı içeri girdi ve 6.tura kadarda pistte kaldı. 6.turda güvenlik aracının çıkmasıyla birlikte tekrar yarış temposuna dönüldü ve Verstappen, 2. sıra için Hamilton'a atak yaptı ancak ikinci virajda iki pilotta temas etti ve Verstappen aracının ön kanadını kırarken, Hamilton aracının yan tarafından hasar aldı ancak hasarı yarış temposunu etkileyecek kadar değildi. Verstappen bu olayda suçlu bulundu ve kendisine 5 saniyelik zaman cezası verildi.


Aynı turda, 6. virajda Norris ile Leclerc arasında temas yaşandı. Leclerc, dışarıdan atak yapmayı denedi. Norris ise içeride pozisyonunu korumak istedi ancak önden kayma yaşayarak Monakolu pilota çarptı. Leclerc bu temasla birlikte bariyerlere uçtu ancak yarışa devam edebildi. Norris ise ufak hasarlarla sıra kaybetmeden yoluna devam etti ancak İngiliz pilot, kazaya neden olduğundan dolayı 5 saniye zaman cezası aldı.

Bu kaotik turun sonunda Verstappen ve Leclerc pite gelerek ön kanat değiştirdiler ve orta hamura geçtiler. Verstappen 17, Leclerc 18. sırada yarışa geri döndüler. 9. sıraya kadar gerileyen Hamilton ise hasarlı aracıyla iyi bir tempo tutturdu ve sonraki turlarda sıralar kazanmaya başladı. 15.turda ilk 5 sıranın içine girmeyi başardı.

18. turda Carlos Sainz'ın pite geldiğini gördük. İspanyol pilot, yarışa orta hamurla başlasa da yumuşak lastiğe sahip rakiplerinden daha önce pite geldi. Bu biraz zorunluluktan kaynaklanan bir pit stop'tu çünkü Sainz'ın aracın sağ arka fren soğutmasına bir vizör filmi sıkışmıştı ve araç pite geldiğinde sağ arka fren neredeyse yanmak üzereydi.

22. turda Leclerc bir daha pite gelerek yumuşak lastiklere geçti. Sonraki turda da Verstappen pite geldi. Bu iki isim de orta hamurla kısa stint'ler atmalarının ardından pite gelerek yumuşak lastiklere geçtiler. Verstappen 5 saniyelik cezasını pitstop'unda çekti ve yarışa geri katıldı.

24. turda ise Perez'in pite gelerek orta hamura geçtiğini gördük. Perez'in pitinden bir tur sonra Russell da pite geldi ve Meksikalı pilotun stratejik hamlesine yanıt verdi. Russell, rahat bir şekilde Perez'in önünde piste dönmeyi başardı. Russell ile Perez'in pite gelmesiyle, henüz pite gelmeyen Hamilton liderliğe yükseldi. 30. turda Hamilton pite geldi ve 4. sırada piste geri döndü. Böylelikle Russell, Perez, Sainz, Hamilton ilk 4'üne geri dönmüş olduk.

Yarışın 53.turuna geldiğimizde Russell, Sainz, Hamilton, Perez, Alonso,Bottas,Leclerc,Vettel,Ocon ve Gasly ilk 10 içinde yer alıyordu. 53.turda Norris aracında güç kaybetti ve yarıştan çekildi. Bu durumda önce sanal güvenlik aracı periyodu devreye girdi. 


Sanal güvenlik aracı periyodunda Sainz 3.pitini yapmak için piste girdi ve kullanılmış yumuşak lastikleri taktı ancak Norris'in aracı kaldırılamadı ve ardından gerçek güvenlik aracının içeri girdiğini gördük. Böylelikle tüm farklar kapanmış oldu ve Hamilton, takım arkadaşı Russell'ın hemen arkasına geldi. Mercedes pilotlarına "Saygılı, temiz bir şekilde birbirinizle yarışabilirsiniz" mesajı iletildi.

59. turun sonunda güvenlik aracı içeri girdi ve 12 turluk son bölüm başladı. Russell, yarışı yeniden başlatmasının ardından liderliğini korudu. Hamilton, Perez ve Sainz da aynı sıralarda kaldılar. İlk 4 içerisinde en yeni lastikler Sainz'a sahipti. İspanyol pilot, Perez'i geçmek için ataklar denedi ancak Perez sert savunmasıyla pozisyonunu korudu.

Onların arkasında ise Alonso şovu vardı. Güvenlik aracı periyodunda pit yapan ve ilk 10 içerisinde en yeni lastiklere sahip olan Alonso, muazzam geçişlerle Ocon, Vettel ve Bottas'ı geçerek 6. sıraya yükseldi.


Russell ise Hamilton'ın DRS mesafesinden çıkarak kendini güvenli bir noktaya aldı. DRS'nin yeniden açılmasıyla birlikte ise Sainz, Perez'i geçmeyi başardı ve 3. sıraya yükseldi. Ardından Leclerc de Perez'i geçti ve dördüncü sıraya çıktı. Son olarak yeni lastiklere sahip Alonso da Perez'i geçti.

Ön tarafta ise Russell her şeyi kontrol altında götürüyordu. Russell, ilk sıradan başladığı yarışı mükemmel bir şekilde yönetti ve kariyerinin ilk zaferine ulaştı. Bu zaferle birlikte Mercedes bu yıl ilk kez yarış kazanırken bu zafer, ayrıca, Mercedes'in F1'deki 125. zaferi oldu.


Brezilya GP öncesindeki hafta içerisinde resmen Brezilya fahri vatandaşı olan Hamilton, Verstappen temasının ardından harika bir şekilde yükselse de son bölümde takım arkadaşına atak yapamadı ve ikinci sırayı aldı. Böylelikle Mercedes duble yapmış oldu. Sainz, 7. sıradan başladığı yarışı 3. sırada tamamladı ve podyumun son basamağında kendine yer buldu.


Yarışı 4.tamamlayan Leclerc pilotlar şampiyonasında Perezle puanını eşitlerken Alonso 17.başladığı yarışı 5.tamamlayarak takımlar şampiyonası için Alpine’e önemli puanlar kazandırdı.Hamilton ile temas edip ön kanadını kırmasının ardından yarışı büyük ölçüde biten Verstappen altıncı sırada finiş gördü, Perez ise yedinci olabildi. Ocon, Bottas ve Stroll ise ilk 10'u tamamladılar ve günün son puanlarını hanelerine yazdılar.

Puan alamayan pilotlar ise bu pistteki son yarışına çıkan Vettel,Gasly,Zhou,Schumacher,Albon,Latifi ve Tsunoda oldu.

Bu sezon izlediğimiz en zevkli yarışlardan birine ev sahipliği yapan Brezilya'da yarışta olan ve yarış sonrasında yaşanan olaylara değinmemiz gerekiyor. Güvenlik aracı periyodunda tur yiyen Williams pilotları turlarını geri alabilirken AlphaTauri pilotu Tsunoda'nın turunu geri alamaması çok tartışıldı. Yarış sonrasında FIA Tsunoda'nın güvenlik aracı girdiğinde tur yemediğini ancak pite girdiğinde tur yediğini açıkladı. Bu durum güvenlik aracı sırasında kural hatalarının tekrar yaşanabileceğini bizlere tekrardan gösterirken, yarış sonunda Red Bull cephesinden resmen ateşler çıktı. Son turda Verstappen'e yerini Perez'e vermesi söylendi(pilotlar şampiyonasında Perez'in avantaj elde etmesi için böyle bir emir geldi) lakin Verstappen yerini vermedi ve ardından telsizden "Size son seferde de bunu söyledim, benden bir daha bunu istemeyin. Tamam mı, bu konuda açık mıyız? Size bu konudaki nedenlerimi verdim ve bunun arkasında duruyorum." mesajını verdi. Bakalım bu hafta gerçekleşecek olan Abu Dabi finalinde neler göreceğiz.

MELİH BERKİN ÖNSER

    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder