ŞAHLANAN ATIN KABUS GİBİ YARIŞI

 

2022 sezonun 20. yarışında 4.304 km'lik uzunluğu ile Amerika kıtasının 3. pisti olan Autodromo Hermanos Rodriguez pistinde, Meksika’daydık. Sizlere yarışta yaşananları anlatmadan önce pistin tarihine ve özelliklerine değinmek isterim.


1959 yılında Meksika'nın en ünlü yarış pilotlarının babası o zamanların Meksika Cumhurbaşkanı Adolfo Lopez Mateo'nun danışmanlığını yaparken devlet başkanına başkentin Magdalena Mixiuhca spor parkının iç yollarını da kullanarak bir pist yapılmasını istemiş ve devlet başkanının yardımıyla da pist bir senede yapılmıştır. Pist F1 dışında Formula E, NASCAR Meksika tipi yarışlara da ev sahipliği yapmaktadır.1962 yılında F1 araçları gelse de şampiyona dışı yarış yapılsa da ilk şampiyona için yarış 1963 yılında yapılmış ve pistte ilk kazanan kişi Jim Clark olmuştur. Pist daha sonradan 2015 yılında yeniden takvime eklenmeye başlamıştır. 


Pistin ilk galibiyetini alan Lotus 49 ile Jim Clark


Pistte toplam 17 viraj bulunmaktadır. Çoğu viraj frensiz bir şekilde geçilebilse de pilotlara kitlenme yaşatacak 1. 4. 12. virajlar gibi keskin virajlarda bulunmakta. Pistte 2 DRS Belirleme Bölgesi bulunduğundan 2 tane de DRS Bölgesi bulunmaktadır. Bunlardan ilki başlangıç çizgisi ile 1. viraj arasındaki Start-Finish düzlüğü ile 3. ve 4. virajlar arasındaki düzlüğün birleşiminden oluşan bölge ile 11. şikan ile 12. virajda bulunan düzlüktür.


Yarış 71 turdan oluşmakta ve pistin hız rekoru eski Mercedes AMG Petronas pilotu Finlandiyalı Valtteri Bottas sahiptir. Bu pistte en son kazanan kişi ise Red Bull RBPT pilotu Hollandalı Max Verstappen'dir.

Alıştırma Turları

FP1

Seansı domine eden Şahlanan Atlardan Carlos Sainz en hızlı turu atmış oldu. Ardından da takım arkadaşı Charles Leclerc onun da ardından Kızıl Boğalar yerleşmiş oldu. Sezonun şampiyonu Max Verstappen 10. virajda kerb'lere takıldığından kontrolü kaybetmiş ve pist dışına çıkmıştır. Hamilton 5. olmuş ve Gümüş Oklar Güç Ünitesi üzerine çalışan Makina Mühendisi Anthony Lane'i geçen hafta kaybettiklerinden dolayı onu anmak için arabaların üstüne "Anthony Lane'nin anısına" yazısını eklemiş oldular. 


Anthony Lane'nin anısına
1996-2022

Gene F1'de katkısı olup geçen hafta hayatını kaybeden Red Bull Racing takımının %49'luk hissesine sahip olup ortak kurucu olan Dietrich Mateschitz'i anmak için 4 kere Dünya Şampiyonu Sebastian Vettel Red Bull temalı "Danke Didi" yazan kaskıyla yarış haftasına katılmış oldu.

Elbette takımlar bünyelerinde bulundukları alt pilotlara tur atma şansını tanımış oldu. Williams'da Alex Albon yerine Logan Sargeant,Yuki Tsunoda yerine Liam Lawson,Estaban Ocon yerine Jack Doohan,George Russel yerine Nick de Vries geçmiş oldu. Ferrari takımı tarafından telafuzu yanlış yapılan pilotu Carlos Sainz "Debris"(moloz) anlamış ve bize tebessüm oluşturacak bir olay yaratmış oldu.Haas'ta ise Magnussen'in koltuğuna Pietro Fittipaldi tur atsada motordan çıkan dumandan dolayı seansı hızlı bitti.Ferrari motoru ile tek sıkıntı yaşayan kişi o olmadı.Alfa Romeo pilotu Zhou Guanyu'da vites atamama sorunundan dolayı çekilmek zorunda kaldı.


Liam Lawson frenleri yaktıktan sonra arabadan çıkarken

FP2

Seansın ilk başlarında 8. virajda arka tekerleklerinin kontrolünü kaybeden Leclerc bariyerlere çarpmış ve aracın arka kanadını kırarak kırmızı bayrağı sallatmış oldu. Gine bu seansta çoğu takım Pirelli'nin 2023 için yaptığı tekerlerin testini ve analizlerini yaptı. Gine tekrardan hidrolik sıkıntıdan dolayı Zhou Guanyu arabasını durdurmak zorunda kaldı. Bu seansta ise 1. olan kişi George Russel oldu.

FP3

Bu seansı ise gene George Russel domine etmiş oldu. Birçok pilot sezonun aracı önceki sezonlardaki araçlara benzemediğinden spinler ve patinajlar atılmış oldu.

Sıralama Turları

Q1

Seansın en hızlı ismi Lewis Hamilton oldu. Seansın son saniyesinde derecesini geliştiren ve 1:19.169 yapan İngiliz pilot, ilk bölümü lider tamamladı. Seansın büyük çoğunluğunu lider götüren Verstappen ise onun 0.053 saniye gerisinde ikinciydi. Charles Leclerc üçüncü sırayı alırken, Valtteri Bottas dördüncü oldu. Carlos Sainz ise ilk 5'i tamamladı. Elenme bölgesinde ise mücadele oldukça yakındı. Mick Schumacher, 15. sırada yer alan takım arkadaşı Kevin Magnussen'in 0.026 saniye gerisinde kalarak elenen ilk isim oldu. Sebastian Vettel ise Mick Schumacher'le birebir aynı zamanı yaptı ama Schumacher derecesini daha önce kaydettiği için 17. sırada yer aldı. Cumartesi günü 24. yaşını kutlayan Lance Stroll 18. olurken, Williams pilotları son iki sırayı paylaştılar.

Q2

Sıralama turlarının ikinci bölümünde mücadele daha da kızışırken, sürücüler son bölüme kalmak için kıyasıya rekabete girdiler. Seansın en hızlı ismi 1:18.552 yapan Lewis Hamilton oldu. Onun 0.008 saniye gerisinde Sainz, 0.013 saniye gerisinde ise Russell yer aldı. Verstappen 0.014 saniye geride dördüncü olurken, Perez 0.063 saniye arkada ilk 5'i tamamladı. Böylelikle ilk 5'te yer alan pilotlar 0.063 saniye içerisine dizilmiş oldular. Valtteri Bottas, özellikle son sektördeki güçlü temposunu ikinci bölüme de taşıdı ve 6. sırayı aldı. Esteban Ocon, Charles Leclerc, Lando Norris ve Fernando Alonso ise son bölüme kalmayı başaran diğer isimler oldular.11. sırayı alan Daniel Ricciardo elenen ilk isim oldu. Guanyu Zhou ise 12. en hızlı zamanı kaydetti ve son bölüme kalamadı. AlphaTauri pilotları 13 ve 14. sıraları paylaşırken, seansın en yavaş ismi Kevin Magnussen oldu.

Q3

Yakın geçen ilk iki bölümün ardından gözler pole pozisyonu mücadelesine çevrildi. Sıralama turlarının son bölümünde Mercedes, Ferrari, Red Bull ve Alpine pilotlarının yanı sıra Lando Norris ile Valtteri Bottas da mücadele ettiler. Bitime 3 dakika kala, pilotlar son denemeleri için piste çıktılar. İlk olarak Perez turunu tamamladı ve 0.181 geride 3. sırada kalmaya devam etti. Ferrari pilotları ilk sektörde 0,4 saniye daha yavaş kaldılar. Sainz dördüncü, Leclerc yedinci sırayı aldı. Ardından Lewis Hamilton, turunu tamamladı ve 0.305 saniye geride üçüncü sıraya yükseldi. Son olarak Russell geliyordu ve İngiliz pilot, orta sektörde mor dereceye sahipti ancak son sektörde yaklaşık 1,5 saniye kaybetmesinin ardından ikinci sırada kaldı. Böylelikle pole pozisyonu Verstappen'e gitmiş oldu. Son turunda da derecesini geliştiren ve 1:17.775 yapan çifte şampiyon, Meksika'da pole'ün sahibi oldu. İlk turu pist limitlerini ihlal ettiği gerekçesiyle silinen ve sürülebilirlik konusunda sorun yaşadığını söyleyen Lewis Hamilton takım arkadaşının sadece 0.005 saniye gerisinde üçüncü sırayı aldı. Yerel kahraman Perez dördüncü olurken, onu Sainz takip etti. Hem Leclerc hem de Sainz dağınık bir sıralama seansı geçirdiler. İki pilot da tempo sıkıntısı yaşıyordu ve araç genel olarak dengeli bir görüntü çizmedi. 


Grid'in ilk üçü(Soldan sağa):Lewis Hamilton,Max Verstappen,George Russel

YARIŞ

5 kırmızı ışığın sönmesiyle 71 turluk mücadele başladı. Verstappen iyi bir start aldı ve kritik bir şekilde ilk virajı lider dönmeyi başardı. Onun arkasında Mercedes pilotları yan yana geldiler. Hamilton, 2. virajda takım arkadaşıyla yan yana geldi ve 3. virajın çıkışında da geçişi tamamlayarak takım arkadaşını geçmeyi başardı. Hamilton tarafından geçilen Russell, 3. virajın çıkışında momentum kaybetti ve aynı düzlükte Perez'e de geçildi. Böylelikle 4. sıraya gerilemiş oldu. 

Onların arkasında ise Ferrari pilotları da yan yana geldiler. 7. sıradan start alan Charles Leclerc, Valtteri Bottas'ı geçerek takım arkadaşının arkasına geldi. Bu yarışla birlikte 100. F1 startını alan Leclerc, Bottas'ı geçmesinin ardından 4 ve 5. virajlarda takım arkadaşını geçmeyi denedi ancak Sainz önde kalmayı başardı. 

Böylelikle ilk turu Verstappen, Hamilton, Perez, Russell, Carlos Sainz, Charles Leclerc, Fernando Alonso, Valtteri Bottas, Esteban Ocon, Lando Norris ilk 10'u ile tamamladık. 


RB18 ile Max Verstappen


İlk 5 turu geride bıraktığımızda Verstappen, Hamilton'la arasındaki farkı 1.3 saniyeye kadar çıkarmıştı ancak Hollandalı pilotun yumuşak lastik avantajı vardı. 

İlk 10 tur geride kalırken ilk 4'teki farklar aynıydı. Hamilton, Verstappen'in kaçmasına izin vermemişti ve fark hâlâ yaklaşık olarak 1,5 saniye bandındaydı.Beşinci sıradaki Sainz ise 10. turda liderden 10 saniye kadar fark yemişti. Leclerc ise takım arkadaşının iki saniye kadar arkasındaydı.Bu esnada Pierre Gasly, 15. sıra için Lance Stroll'u geçmeye çalışırken Kanadalı pilotu pist dışına ittiği gerekçesiyle 5 saniye zaman cezası aldı. 

20. tura geldiğimizde Verstappen-Hamilton farkı 2.3 saniyeye çıkmıştı. Perez ve Russell ise üçer saniye geride onları takip ediyorlardı. Ferrari pilotları neredeyse tur başına 1 saniye kaybediyorlardı ve 20. turda 20 saniye kadar geridelerdi. Leclerc de radyodan "Kaybedecek bir şeyimiz yoksa plan C'yi düşünebiliriz" diyerek stratejiyle sıralar kazanmayı deneyebileceklerini takımına iletti. 

23. turda Verstappen, yavaş yavaş lastiklerinden şikayetçi olmaya başladı. Verstappen'in takım arkadaşı Perez ise o turda pite geldi ve ön tarafta hamle yapan ilk isim oldu. Perez, biraz yavaş bir servis aldı ve 5 saniyelik bir pit stopun ardından orta hamurla lastikleriyle piste döndü.Sol ön lastiğinden şikayetçi olan Verstappen, Hamilton'a kıyasla zaman kaybetmeye başlasa da 24. turda da pistte kaldı. Hollandalı pilot, 25. turun sonunda ise pite daldı ve hızlı bir pit stop'un ardından orta hamurla piste geri döndü.Red Bull pilotlarının pite gelmesiyle Mercedes pilotları ilk iki sıraya yükseldiler. Mercedes, orta hamurdaki ilk stintini uzatmak istiyordu ve bu yüzden iki pilot pistte kalmaya devam ettiler. Bu esnada Perez, pit stop yapmasından bir tur sonra Leclerc'in arkasına geldi. Leclerc'ten 2,8 saniye alan Meksikalı pilot, Leclerc'i hızlıca yakaladı ve Ferrari pilotunu arkasında bıraktı. 


F1-75 ile Charles Leclerc

29. tura geldiğimizde ise Hamilton pite geldi ve sert lastiğe geçti. Böylelikle tek pit stop stratejisi yapacağı da kesinleşmiş oldu. İngiliz pilot, piste Verstappen'in 6 saniye kadar arkasında döndü. Pite gelmeyen Russell ise liderliğe yükseldi ve ilk stinti daha da uzatmaları gerektiğini takıma söyledi. Hatta orta hamur stintini daha da uzatarak yarışı yumuşak lastikle bitirmek istediğini dahi iletti ancak takım bunun çalışması için ilk stinti çok ama çok uzatmaları gerekeceğini söyledi. 

Böylelikle 32. turda pite gelmeyen Russell liderdi, Verstappen orta lastikleriyle ikinciydi. Hamilton ise sert lastikleriyle üçüncüydü. Orta hamurda olan Perez ise dördüncü sıradaydı ve Hamilton'ı hızla yakalıyordu. 

34. turun sonunda Russell da pite geldi ve sert lastiğe geçti. Böylelikle liderlik yeniden Verstappen'e geçmiş oldu, Russell ise dördüncü sırada piste geri döndü. Russell'ın önünde yer alan Perez, Hamilton'a giderek daha da yaklaşıyordu ve aradaki 1.2 saniyeye kadar inmişti. Verstappen ise gelecek pit stopunda yumuşak lastiğe geçme konusunda takımıyla konuşuyordu.

45. tura geldiğimizde Verstappen-Hamilton farkı 10 saniyeye kadar çıkmıştı ama Verstappen'in hâlâ yapması gereken bir pit stop vardı -en azından o noktada herkes öyle düşünüyordu- Hamilton ise bir daha pite girmeyecekti. Perez, Hamilton'ın 1,5 saniye kadar arkasında 3. sırada yarışa devam ederken; Russell dördüncüydü. Ferrari pilotları ise yaklaşık 40 saniye geride 5 ve 6. sıralarda yer alıyorlardı. 

51. turda Yuki Tsunoda ile Daniel Ricciardo arasında temas yaşandı. Ricciardo, yeni lastikleriyle Tsunoda'yı geçmek istedi ve 6. virajda aracının burnunu içeri soktu. Tsunoda'nın da kapıyı biraz kapamasıyla birlikte ikili temas yaşadı ve Ricciardo'nun sol ön lastiği, Tsunoda'nın sağ arka lastiğine çarptı. 

MCL-36 ile Daniel Riccardio

Tsunoda bu temasla havalandı ve pite gelerek yarıştan çekilmek zorunda kaldı. Ricciardo'nun aracı ise nispeten iyi durumdaydı ve Avustralyalı pilot, 11. sırayı yükselmiş oldu. Ancak bu temastan dolayı Ricciardo'ya 10 saniyelik ceza verildi. 

55. tura geldiğimizde Verstappen hâlâ 2. pitine gelmemişti ama bu noktadan sonra yarışı aynı lastikle bitirebilirdi de. Onun arkasında Hamilton, Perez, Russell, Sainz, Leclerc, Alonso, Ocon, Bottas, Norris sıralaması vardı. 

65. turda Fernando Alonso motor arızası ile ilk virajda aracını durdurmak zorunda kaldı. Bu sezon birçok kez şanssızlık yaşayan Alonso'nun aracının yolda kalmasıyla sanal güvenlik aracı uygulamasını gördük. Ancak bu sanal güvenlik aracı yarışın gidişatını pek değiştirmedi ve 67. turda yeniden yeşil bayraklar sallandı, sanal güvenlik aracı altında pite gelen olmadı. 

Verstappen 25. turda pite geldiğinde ve orta hamura geçtiğinde, herkes Verstappen'in bir kez daha pite geleceğini düşünüyordu. Ancak Hollandalı pilot, 25. turda taktığı orta lastikleri yarışın sonuna kadar götürmeyi başardı ve yarışı en yakın rakibi Hamilton'ın 14 saniye önünde tamamlayarak zafere ulaştı. Verstappen, böylelikle Meksika'da 4. kez kazanmış oldu. Hamilton, üçüncü sıradan başladığı yarışı ikinci sırada tamamlarken; Sergio Perez üçüncü olarak kendi memleketinde bir kez daha podyuma çıktı. Perez, ön tarafta pite gelen ilk isimdi ve buna rağmen o da orta hamurlarını yarışın sonuna kadar götürerek podyumun son basamağında kendine yer buldu.

George Russell ise bu yarışta dördüncü oldu.Ferrari için kâbus gibi bir yarış geride kaldı. Charles Leclerc, sıralamada yaşadıkları sorunları çözemezlerse "kâbus gibi bir yarış geçireceklerini" söylemişti ve öyle de oldu. Carlos Sainz damalı bayrağı liderin 58 saniye gerisinde gördü ve yarışı 5. sırada tamamladı. Leclerc ise 1 dakika 8 saniye geride 6. sırayı aldı. Daniel Ricciardo belki de bu sezonki en güçlü yarışını çıkardı ve orta hamurdan yumuşak lastiğe geçtiği stratejisiyle birlikte yarışın sonunda güzel geçişlere imza atarak 7. sırada finiş gördü. Ricciardo, Tsunoda'yla olan temasından dolayı 10 saniye ceza alsa da 7. sırasını korudu ve kendisi için önemli puanlar aldı. Ocon, Norris ve Bottas ise ilk 10'u tamamladılar.Fernando Alonso ile Yuki Tsunoda ise yarışı tamamlayamayan isimler oldular. 


2022 Meksika GP podyumu(Soldan sağa):Lewis Hamilton,Max Verstappen,Sergio Perez

14.galibiyetini alan 2 kere Dünya Şampiyonu Max Verstappen bir sezonda alınan galibiyet sayısı rekorunu geçerek Sebastian Vettel ile Michael Schumacher'in geçmiş oldu.Bir sonraki yarış olan şampiyonların anavatanı Brezilya'da görüşmek üzere.

Ali Galip Vayısoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder